ZEMANFIALANEMOC
8.12.2021
Kategorie: Politika

Třikrát omyl

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAČeská politická scéna se chystá na nadcházející střet o jmenování ministra a novináři už se těší, jak to budou rozebírat. Při té příležitosti ovládly komentáře tři nesmyslné vyprávěnky, které by asi bylo vhodné trochu zkorigovat.

1) Premiér tahá za delší konec provazu

Myšleno tak, že přece Ústava to říká jednoznačně: prezident ministra na návrh předsedy vlády jmenovat musí.

Ani omylem.

Protože premiér je tím, kdo po prezidentovi něco chce (jmenovat člena vlády), a pokud to prezident neudělá, musí s tím k soudu. Ten, kdo od druhého něco žádá, a v případě, že to nedostane, musí vyvolat soudní proces, je slabší a ohroženější stranou, už proto, že nikdo neví, jak dlouho ten soud bude trvat a co vlastně na konci řekne. A také proto, že po celou tu dobu zůstává spor nevyřešen, se všemi důsledky.

Oproti tomu, prezident může sdělit své stanovisko a na něm setrvat, nebo jej změnit, může klidně nedělat nic a sledovat, jak se všichni pinoží a vykřikují, že on přece “musí”.

Tak určitě.

2) Za to může koaliční smlouva

Z komentářů to vypadá, jako by pan Fiala neměl vůbec žádnou odpovědnost za jména, která prezidentovi předloží. On nic, on muzikant, za to může koaliční partner, je na to přece smlouva.

Ani omylem.

Koaliční smlouva není žádný do kamene vytesaný kánon, je to prostě ujednání stran. Nikde není psáno, že premiér musí nutně na ministerské posty akceptovat kohokoliv, na koho koaliční partner ukáže. Tím se jen konstrukce, že prezident musí jmenovat všechny navržené ministry, přenáší o patro níž, totiž že premiér musí navrhnout všechny lidi, které si koaliční strana do vlády nadiktuje.

Nezapomínejme, že za vládu odpovídá premiér a je jenom na něm, koho prezidentovi navrhne. Pokud předloží obtížně přijatelné jméno, nese za tento návrh pochopitelně odpovědnost on a nikoliv předseda jiné strany.

3) Voliči rozhodli

A proto musí být jmenován tento ministr.

Ani omylem.

Jednak voliči nevolí ministry, ale sněmovnu, ale především: voliči přece vymetli Piráty z dolní komory velmi spektakulárně, a zrovna uvažovaný kandidát na ministra zahraničí v ní už nezasedne. Skutečně lze z něčeho dovodit, že voliči nutně požadují právě tuto osobu na ministerský post?

V české politice platí drobné, ale významné pravidlo: kdo je proti Izraeli, prohraje volby. Výjimky neexistují. A pozor, nestačí být tak nějak vlažně pro a plácat, že “problém je složitý a přeji si světový mír”. To je úplně stejné, jako hlasovat pro druhou stranu. Je nutné se k tomuto dlouholetému přátelství výrazně přihlásit a nenechat nikoho na pochybách, že je to myšleno vážně.

To ovšem není případ Pirátů a podle toho to vypadá. Takže aktuálně nastala situace, kdy se jmenováním sporného ministra nesouhlasí velká část politické garnitury, včetně části vládní koalice, a vydávat to za vůli voličů nelze.

Prezident to nijak nezpůsobil ani nezavinil, je pouze tím, kdo tento široký konsensus verbalizuje a převtěluje do konkrétního politického gesta, totiž odmítnutí jmenovat ministra. Nesouhlas má navíc zatím spíše formu doporučení, aby byl ze strany předsedy vlády navržen někdo jiný. Za daných okolností to lze prezidentovi těžko vyčítat.

Odpovědnost za vzniklou situaci leží jednoznačně na novém premiérovi. Protože voliči ani prezident za to, koho do křesla ministra navrhuje, nemohou.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 339 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)