euro119
24.3.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Trikolora udělá vše pro to, aby zabránila Pirátům zrušit českou měnu. Přijetí Eura je jako skok do Macochy. Po deseti metrech nekontrolovaného pádu již není cesty zpět

Sdílejte článek:

JIŘÍ SUDÍK

SUDIKTrikolora udělá maximum proto, aby tzv. Bruselské pětce zabránila zrušit tradiční českou měnu Bruselská pětka je neformální propojení tzv. koalice„Spolu“  kterou podepsali zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a souručenství Pirátů a „Starostů a nezávislých“. Snad jediná ODS ještě váhá, většina ostatních hodně spěchá se zrušením tradiční české koruny a s přijetím Eura. Nejagilnější v těchto snahách je eurosvazačka Adamová-Pekarová a samozřejmě Piráti. Pokud jde o Adamovou – Pekarovou, u té si nejsem jist, zda vůbec tuší co její heslo obnáší. Na druhou stranu je jasné, že Piráti to vědí až příliš dobře. Až příliš dobře vědí v jaké stavu nyní Euro je, že s jeho přijetím na sebe vezmeme další obrovské závazky , ale hlavně, pokud přijmeme Euro, pak již nikdy není cesty zpět. Je to opravdu jako ten skok do Macochy. Pokud si tento skok po deseti metrech volného pádu rozmyslíme, pak již bude pozdě. Má to ale ještě druhou rovinu. Piráti si samozřejmě velice dobře uvědomují, že Brusel směřuje k úplnému zrušení možnosti platit v hotovosti a nám nezbyde pak nic jiného než se podřídit. Z tohoto rozjetého vlaku již nebude možné vystoupit.

Rozdělme si to: Nejprve co znamená nahrazení České koruny Eurem. Často slýchám námitku, náš největší obchodní partner je Německo, pak je tedy dobré mít stejnou měnu. Co nám v tom brání? Odpovídám, náš největší obchodní partner je opravdu Německo, ale naše ekonomiky jsou na stejné úrovni? Pokud nejsou naše ekonomiky na stejné úrovni pak se nesmíme nechat připravit o možnost naši měnu řídit a korigovat. Já vím, že názory na Českou národní banku nemusíte mít dobré, ale věřte, že pokud budeme ve vleku Německa a Francie bez možnosti naši měnu řídit, tak to bude mnohem horší. Ostatně na Euro více, či méně doplatily všechny slabší ekonomiky, Řecko, Itálie, Španělsko, Slovensko, které bylo nejprve hrdé na přijetí Eura se nyní právě mimo jiné , díky němu , dostalo na úplný chvost Evropy.

Jak již jsem uvedl, přijetí Eura, zároveň znamená rychlou cestu k úplnému zrušení možnosti platit v hotovosti. Trikolora se již pokoušela prosadit ústavní zákon, který by zaručil, že vedle bezhotovostního platebního styku, tedy placením platebními kartami atd, zůstane i nadále možnost platit hotově. Bohužel podpora tohoto zákona byla napříč politickým spektrem téměř nulová. Zákon sice podpořili řadový poslanci SPD, ale Okamura, se svým zástupcem Fialou byli z dost nepochopitelných důvodů proti.

Již jsem zde o tom minulý rok na jaře psal. Co vedlo Trikoloru k předložení ústavní záruky , aby nám příští vlády nemohli svévolně zrušit možnost platby v hotovosti :

  1. Zrušení hotovosti by dříve, nebo později vedlo k nakročení k policejnímu státu. Stát by dříve či později měl přehled o tom, co a kde nakupujeme, kolik za co utrácíme a čí potraviny, nebo čí zboží nakupujeme.

  2. Útoky islámských extrémistů se dříve nebo později dostanou ve větší míře i k  nám, ale nemusí to být jen teroristé, stačí živelná pohroma, výpadky elektrického Pak většinou nebude možné platební karty používat, nebude možné prodávat, nakupovat a nastane totální chaos, rabování…

  3. Jiný příklad: Babička bude chtít dát vnoučeti k narozeninám 500 Kč do kasičky? Jak to udělá? Dá to rodičům? Nebo bude muset mít desetileté dítě vlastní účet? A dál, díky bezhotovostnímu platebnímu styku bude o tomto převodu informován stát. Nebude nakonec tuto pětistovku muset danit babička, vnouče, nebo rodiče? Absurdní že? Ale po tom co na Ministerstvu Financí předvádí Babišova Ministryně Schillerová ? Divil by se někdo ?

  4. Záporný úrok. Co to je? My jako fyzické osoby, tedy občané máme své účty u bank. Za vedení těchto účtů někdy platíme, nebo neplatíme poplatky. Zároveň za peníze uložené u banky pobíráme úrok, velice nízký, zpravidla kolem 0,1 %, přesto nějaký minimální úrok získáváme. Jinak je to však u firem. Firmy jsou nuceny mít většinu peněz na účtech a jen minimum v hotovosti.Z tohoto důvodu si mohou banky dovolit účtovat jim tzv. záporný úrok. To znamená, že firmám banky nevyplácí úrok například 0,1 %, ale naopak si tento úrok u účtů firem strhávají. Některé banky k zápornému úroku začínají přistupovat již i u občanů. Zatím se jedná jen o vklady např. nad 1 milion Kč, ale to je teprve začátek. Co by se stalo, až bychom byli zcela bez jakékoliv hotovosti a všechny své peníze museli mít ze zákona uloženy u bank? Někomu se možná zdá záporný útok 0,1 % zanedbatelný, třeba ve srovnání s inflací, která může být např. mezi 3 až 4 procenta. Ale musím zdůraznit, jedná se o začátek. Co by přišlo dál?

  5. Zkusme se zamyslet nad tím, kdyby hotovost zmizela a platby probíhaly jen platebními kartami, nebo převody na účtech. Asi bychom se vrátili o několik tisíc let zpět. Byl by tu návrat ke směnnému obchodu. Jeden králík za bednu jablek, kalhoty za 3 košile…Ano samozřejmě , že směnný obchod tady byl vždy a bude stále, ale zrušením hotovosti by nabyl gigantických rozměrů, tak trochu návrat do pravěku

  6. Ano oběživo něco stojí. Ale na naši měnu bychom měli být hrdí. Naše bankovky vypracované Oldřichem Kulhánkem, patří k nejkrásnější na světě. Neměli bychom se o ně nechat připravit. Jsou zde ale ještě mnohem závažnější důvody. Technika by nám měla pomáhat, ulehčovat nám práci a ne nás svazovat, brzdit a vracet zpátky a v případě zrušení „platby v hotovosti“ by tomu tak bezpochyby bylo.

Takzvaná Bruselská pětka má neustále „plná ústa“ demokracie, nyní má možnost dokázat to v praxi. V říjnu budou volby, co kdyby s volbami bylo spojeno referendum k zachování České měny? Piráti, TOP09, Lidovci, STAN, ODS, nyní máte možnost prokázat, zda vaše kázání o demokracii jsou jen prázdné fráze, nebo zda to myslíte vážně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 921 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
45 komentářů
    • texas
    • texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)