KATALANIA2
3.10.2017
Kategorie: Společnost

Tři poučení z katalánské krize

Sdílejte článek:

KAREL ŠINDELÁŘ

Situace v Katalánsku a reakce Madridu na jeho snahy o separaci přímo vybízí k zamyšlení. V následujícím textu uvádím tři dojmy, tři poučení, které si z ní odnáším.

Je ovšem třeba zmínit, že nejde jasně stanovit, kdo je v právu. Svojí pravdu má Madrid stejně jako Barcelona, jde o jednu z těch situací, které nejde jednoznačně rozsoudit. V podobných situacích rozhoduje buď vyjednávání, nebo síla.

První poučení pro nás pro Čechy souvisí se snahami o hlubší integraci Evropské Unie, zejména s případnou společnou obrannou a bezpečnostní politikou. Zjednodušeně – se společnou unijní armádou či policií. Musíme si uvědomit, že pokud k takové formě integrace dojde, následovalo by pravděpodobně oslabení ozbrojených složek národních států. V případě neposlušnosti některého z nich by Evropská Unie měla dostatečné prostředky postupovat stejně, jako nyní postupuje Madrid.

Toto je reálné riziko a každý zastánce evropské integrace by si měl zodpovědět otázku, zda ho chce podstupovat. Některé činy či výroky související s integrací naznačují, že toto riziko není zanedbatelné, protože unionisté neváhají využít jakýchkoli dostupných prostředků (viz například dvě referenda o Lisabonské smlouvě v Irsku či výroky Macrona vůči Polsku a Maďarsku).

S hlubší integrací souvisí i následující úhel pohledu: Pokud v jednom státě mají problém vydržet etnicky a kulturně tak blízké národy, jako jsou Španělé a Katalánci, nakolik realistická je snaha o vytvoření superstátu na celoevropské úrovni? Separatistické tlaky mezi třeba právě Katalánci a např. Maďary budou logicky mnohem silnější, než stejné tlaky ve vztahu ke Španělsku. Historie učí, že mnohonárodnostní státy je velmi těžké udržet bez použití síly a při oslabení centrální moci se mají sklony rozpadat (např. SSSR, Jugoslávie nebo Československo).

Druhým dojmem je zjištění, že dnes už nejde příliš mluvit o nějakém zaostalém, autoritářském východu (Čína, Rusko) a demokratickém, svobodném, polomýtickém Západu. Ve skutečnosti se tyto politické (stejně jako ekonomické) systémy spíše přibližují, až se začínají podobat. Zatímco Čína či Rusko se postupně liberalizují, Západ (byť pod pláštíkem liberalismu) se začíná chovat čím dál více autoritářsky, někdy až diktátorsky.

A třetí dojem bych chtěl věnovat lidem, kteří mají komplex méněcennosti vůči tzv. vyspělému světu, vůči onomu nedotknutelnému, dokonalému a o tolik vyspělejšímu a civilizovanějšímu Západu. Ano, myslím Vás, co rádi používáte výrazy jako Čecháček, pidinárod a opovrhujete vším českým. Porovnejte civilizovanost a vyspělost dvou řešení podobné situace: rozdělení Československa versus aktuální situace v Katalánsku. Kdo z toho vychází jako ten vyspělejší?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.