4949347-milion
26.8.2019
Kategorie: Politika

Trhání Ústavy ve jménu spojování? Pravdy? Lásky?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Poslední taškařice Milionu chvilek pro demokracii v čele s jejím lídrem Mikulášem Minářem přinesla dva rozměry. Zaprvé v posledních letech evergreen v podobě privatizace pro Českou republiku významných dnů a její politické znevážení určitou skupinou lidí, považujících se zřejmě za ty „správné“ demokraty. Zadruhé teatrální roztrhání Ústavy Minářem, které bylo – jak jinak – gestem. Zřejmě spojujícím a plným pravdy a lásky. Podobně jako krádež a zničení prezidentské standarty nebo česká vlajka v dámském přirození.

Minulý týden v rámci vzpomínkové akce k výročí 21. srpna 1969 nezisková organizace Milion chvilek pro demokracii zorganizovala pochod na Hrad. V cíli se slova chopil lídr Mikuláš Minář.

Trhání Ústavy ve jménu spojování? Pravdy? Lásky? Nevím, nevím

„Přišli jsme na Hrad. Na Hrad. A co jsme sem přinesli?“
„Trenky,“ zaznělo z davu.
„To je pravda,“ usmál se Minář. „Ale kromě trenýrek jsme sem přinesli také všechno to, s čím jsme vycházeli z Václavského náměstí. Vědomí historických souvislostí, smutek, vzdor, vděčnost, naději a odhodlání. A taky Ústavu České republiky! A v té Ústavě se píše: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ načež Minář teatrálně vytrhl několik listů české Ústavy.
„A v článku 68 stojí: Prezident republiky jmenuje na návrh předsedy vlády ostatní členy vlády. Tak k čemu tu Ústavu potom ještě máme, že?“ Minář vytrhl další listy a zbytek hodil mezi účastníky.
„Je mi jasný, že hned zítra mě všichni nařknou, že jsem právě zneuctil Ústavu. Ale copak lze zneužít Ústavu tak, že ji někdo roztrhá, nebo spíš tak, že ten, kdo ji má poslouchat, se jí neřídí?“

O tři dny později Milion chvilek pro demokracii na Facebooku zveřejnil poměrně rozsáhlé vysvětlení, kde mimo jiné píše: „Gesto splnilo účel a podnítilo další diskusi o tom, co to Ústava je, proč ji prezident nerespektuje a proč mu to tolik lidí toleruje. Mikuláš Minář neroztrhal výtisk ústavy proto, aby Ústavu zneuctil, ale naopak proto, aby vyzdvihl její důležitost a poukázal na to, že si zaslouží více úcty od předních ústavních činitelů.“

Vulgaritu a vandalismus aby člověk pohledal. Všechno je performance

Není-li performance správně pochopena a snese-li se na ni kritika (samozřejmě neopodstatněná), je potřeba ji náležitě vysvětlit. Ale i my, nepříliš vnímavý plebs, přeci známe ony „performance“ už z dřívějška. Třeba krádež a zničení prezidentské standarty; galapředstavení, nad nímž pukala smíchy i soudkyně, která měla na starosti navazující proces. Nebo symbolický výjev, při němž si herečka vyndávala českou vlajku z vlastního přirození. To jsou ty správné performance! Vulgaritu a vandalismus aby dnes člověk pohledal. Všechno je performance.

Myslím, že diskuze a mediální pokrytí údajného nerespektování Ústavy prezidentem je myslím docela značná, takže tenhle důvod zdá se mi býti postaven trochu na vodě. A důležitost Ústavy si, myslím, také každý rozumný člověk uvědomuje. Takže spíše jen silné teatrální gesto pro dobrý mediální zásah (PR) v rámci privatizace dalšího dne, který by měl sloužit vzpomínkám napříč politickou mapou, pro účely jednoho a stále toho stejného tábora.

Roztrhat Ústavu někdo nežádoucí, rozjel by se mediálně-politický lynč

Představte si, že by Ústavu roztrhal někdo, kdo není v přízni současného žádoucího proudu, a nikoliv uvědomělý soudruh předseda neziskové organizace. Jaký mediálně-politický lynč by se strhl! Mirka Němcová by byla opět šokována a odešla by od obrazovky. Progresivní křídlo senátorů v čele s pány Drahošem, Fischerem, Bekem, Hilšerem nebo Láskou by vydávalo místopřísežná prohlášení a žaloby. Demokratický blok 2.0 by se opět semknul a transformoval se do Demokratického bloku 3.0 a slovy svého „superlídra“ by proklamoval o strachu o demokracii. Česká televize by si pozvala odborníky na „demokracii“ a celý den by s nimi tento bezprecedentní akt rozebírala. Možná by došlo i na elektronickou tužku.

V tomto případě se kloním k názoru Jaroslava Foldyny z ČSSD, který uvedl, že pan Minář je něco mezi Adolfem Hitlerem a broukem Pytlíkem. „Demonstrativním trháním Ústavy ČR se sice o něco přiblížil k Hitlerovi, ale pořád zůstává především pytlíkem. Mnohem více než pan Minář by mě ale zajímal jeho loutkovodič. Ten totiž může být skutečně nebezpečný.“

Nicméně mám značné obavy, že se máme v listopadu opravdu na co těšit. Protože překonání PR gesta s roztrháním české Ústavy bude vyžadovat značnou kreativitu. Dojde snad na obětování v živém přenosu?

Autor: Tomáš Vyoral

Porušuje president Miloš Zeman Ústavu ČR?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 306 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...
politicon.cz
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.