kapitalismussocialismus
10.6.2019
Kategorie: Ekonomika

Trh nás dělá lepšími a socialismus naopak

Sdílejte článek:

INESS

Konzumní společnost, neoliberalismus či děti hamburgerů jsou oblíbenými zaklínadly moralistů. Kde rozkvétá trh a kapitalismus, tam se šíří sledování vlastního zájmu a sobectví a zároveň upadá morálka a myšlení na bližních.

Donedávna nezbývalo ekonomům nic jiného než vysvětlovat, že tito moralisté nic nepochopili. Trh nevyžaduje od lidí, aby sledovali vlastní zájem. Trh jen dokáže nasměrovat tuto lidskou přirozenost do produktivní kooperace. Je těžko popřít, že s rostoucí sociální vzdáleností klesá míra altruismu a roste sledování vlastního zájmu. Když vás člen rodiny požádá o pomoc, protože ztratil zaměstnání; chováte se jinak, než když se stejnou požadavkem a důvodem přijde cizí člověk na ulici. To fungování trhu nebrání, aby z tohoto nepříjemného faktu vytěžil to nejlepší – produktivní kooperaci úplně cizích lidí, kteří jen sledují zájem sebe a své rodiny.

Nedávno se však ekonomové začali více mluvit s antropology, sociology a evolučními psychology. Výsledkem jejich spolupráce jsou nové důkazy toho, že nejen moralisté nepochopili. Ale je to přesně naopak. Trh a kapitalismus je to, co stojí za částí naší dnešní morálky a myšlení na bližních. Bez trhu a kapitalismu by se lidé k sobě chovali hůř.

Antropolog z Harvardu, Joseph Henrich, s jeho týmem, uskutečnil jeden z největších experimentů napříč celým světem. Lidé z různých kontinentů, různých kultur se zúčastnili stejných experimentů měřících jejich ochotu pomáhat a podělit se. Od kmenů z Tanzanie, Ghany, Sibiře, Polynésie, Bolívie, Keni, Ugandy až po odlehlé usedlosti v Missouri, USA. Takový široký záběr měly tyto experimenty kvůli tomu, aby zachytily, jak se chovají lidé v různě velkých a různě “trhem zasažených” společenstvích. Jedním z hlavních závěrů těchto rozsáhlých experimentů je, že čím více jsou lidé vystaveni trhu, tím roste i jejich ochota chovat se morálně. Pomáhat, sdílet a trestat špatně chování. Takto to shrnul jeden z autorů, Herb Ginte (mimochodem bývalý marxista): “Ve společnostech, které využívají trh se do značné míry vyvinula kultura kooperace, spravedlnost a respektování jednotlivců. “[1]

A jak je to na opačné straně? V socialismu, kde interakce mezi lidmi není formována obchodními vztahy “něco za něco”, ale politikařením s veřejným majetkem “vstup do strany a získej moc”, vzniká úplně jiná kultura a jiné normy. Heslem socialismu bylo, “kdo nekrade, ten okrádá svou rodinu”. A že nešlo pouze o vymyšlené heslo, ale o něco, co se dostalo lidem pod kůži, svědčí experiment z Německa.

Autoři pozvali východní a západní Němce hrát jednoduchou hru s kostkami. Měli házet kostkou a zapisovat jaké číslo padlo. Podle výšky čísla byla potom finančně ohodnoceni. Jelikož si výsledek mohli zapsat sami (přesněji řečeno, sami určili, zda se bude počítat číslo na horní nebo spodní straně kostky), existoval prostor pro podvádění. A skutečně i někteří Němci podváděli. Avšak ti, kteří žili v socialismu (východní Němci) podváděli v průměru 2x více než ti, kteří neměli toto (ne) štěstí. [2]

Zdá se tak, že kultura obchodu – pokud chci něco od tebe, musím nejprve něco udělat pro tebe, pozitivně ovlivňuje náš morální software. Není to samozřejmě jediný faktor zodpovědný za ochotu nepodvádět, pomáhat si, nebo podělit se. Ale společnosti, kde neexistuje obchod, nebo kde je nahrazen plánem a rozkazy, tam vidíme méně nejen bohatství ale i morálky. Buďme raději děti hamburgerů jako Husakovy děti.

Text je úryvek z připravované knihy Pokrok bez povolení: Jak sdílená ekonomika, crowdfunding a kryptoměna změnily svět. Více o knize se dozvíte a podpořit její vydání můžete v  probíhající kampani.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 427 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)