29.5.2014
Kategorie: Ekonomika

Třetí smrtelný hřích

Sdílejte článek:

OD: JURAJ KARPIŠ 29|05|2014

Příjmová nerovnost obyvatel světa mezi lety 1970 a 2009 postupně klesala. Šok? Nezapomínejme, že svět není jen USA.

 

 

Ne zdanění a následné přerozdělení, ale zavedení kapitalistických pravidel produkce v komunistické Číně osvobodilo z chudoby stovky milionů lidí. V Asii rozjelo nevídaný ekonomický růst, který výrazně zlepšil životy více než miliardy lidí. O této nejdůležitější zprávě za posledních 50 let se mluví podivuhodně málo. Namísto zkoumání tohoto úspěchu, intelektuálů vyspělého světa fascinuje to, kdo má více než oni.

 

Naříkání nad nerovností se vyplatí. Kromě Pikettyho knihy to dobře ilustruje i ekonom Paul Krugman. Ve velkém stylu kaviárového socialisty si díky svému citlivému srdci a obavě o sociální spravedlnost ve světě zajistil bokovku v Institutu pro příjmovou nerovnost. Za nějaké to vystoupení na veřejné akci a jeden seminář ročně tam bude dostávat 225 tisíc dolarů. Pouze tento příjem financovaný z daní ho posunul do 1%. A řešením problému nerovnosti podle něj jsou? Ještě vyšší daně na výjimečně vysoké příjmy. Toho šťastného podnikatele, kterému se po letech dřiny podaří vydělat nějaký ten milion, by z peří všichni rádi drali. Přesto, že po přepočtu na měsíční mzdu nakonec může vydělat ještě méně než Paul. Ignorujíc množství jiných podnikatelů, kteří se k zisku nedopracují nikdy. To, že trestání podnikatelů a kapitalistů je škrcení slepice, která klade zlatá vejce ekonomického růstu, je standardní ekonomický poznatek. Vyspělý stagnující svět by měl dnes riskujícím podnikatelům rozdávat metály a ne užírat jim z potenciální výhry.

 

 

Pomýlené třídní vnímání společnosti přitom neplatí jenom v USA. Mobilita mezi jednotlivými příjmovými vrstvami je tam totiž překvapivě vysoká. V průběhu 44 let se až 12% americké populace ve věku 25-60 let ocitlo ve vrchním 1% příjmového rozdělení alespoň na 1 rok. Až 39% Američanů stráví rok ve vrchních 5% příjmové distribuce, 56% se najde ve vrchních 10% a 73% stráví rok v nejbohatších 20%.

 

To, že při sociální mobilitě ve vyspělých zemích nejde ani tak o majetky či sociální síť, ale spíše o genetiku, se již začíná šuškat. V politicky korektní a proto pokrytecké veřejné diskusi to ale zatím nahlas řekne jen málokdo. Výzkum putování jmen v čase odhalil, že ani vysoké a progresivní daně neudělaly za posledních 40 let švédské společenské vrstvy propustnějšími.

 

Blahobyt pro všechny vyrábějí a vlastní košili riskují podnikatelé. To, že někteří při tom pohádkově zbohatnou mě osobně netrápí. Časy, když jsme byli mistry světa v příjmové rovnosti, protože jsme měli všichni stejně holý zadek, jsme si užili už dost. V metafoře děsivých nůžek: zajímá mě, jak vysoko je spodní čepel a ne to, jak moc jsou roztažené. Co mě ale opravdu trápí, jsou lidé s bohatstvím získaným díky tomu, že právě jim je dotuje vláda, nebo státní centrální banka. S tím je opravdu třeba něco dělat. Ale to je už úplně jiný příběh, který má s kapitalismem společné jen kulisy.

 

ZDROJ: iness.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 5 050,00 Kč
Vybráno 14.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.