1171794-381606
26.8.2016
Kategorie: Politika

Trenýrky, tykadla, hroby, pomníky a jak Z toho ven

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Škrtla jsem emoce, sympatie a antipatie. A zapojila čistě právní buňky. Závěr? Rozsudek nad skupinou Z toho ven je rezignací na právo. Ale nejen to. Ve hře je také důstojnost národa, jeho symbolů, ale ani to není z právního hlediska to jediné, co by nás mělo rozhořčit a vyděsit – i když to, že soud považuje za beztrestné ukrást majetek jiného (!!!), navíc prezidentskou standardu (!!!), navíc za protiprávního vniknutí na cizí majetek (!!!), dokonce na Pražský hrad (!!!), a divné mu nepřijde ani zničení tohoto majetku (!!!), a naopak to prohlásí za projev názoru, je rozhodnutí neskutečně nebezpečné.

Podstatná je totiž nová, a vpravdě skandální, definice povolené formy projevu názoru, jak ji soud v případu skupiny Z toho ven přinesl.

Máme-li jako výraz projevu svého názoru právo krást (vlajku), ničit (vlajku), dehonestovat státní symboly (roztříhání vlajky), a narušovat domovní svobodu (vniknutí na nemovitost), řítíme se k anarchii, a zákony se stávají cárem papíru. Velmi nebezpečná věc.

Za dnešního výkladu soudu by mělo být beztrestné umístit například na hrob Václava Havla láhev whisky s tím, že tím vyjadřuji svůj názor, že bývalý prezident byl alkoholik. Za dnešního výkladu soudu by bylo možné sundat kdykoli z jakéhokoli stožáru jakoukoli vlajku (Evropské unie, obce, kraje…), a nahradit ji spodním prádlem nebo prostě čímkoli, a odcizenou vlajku zničit (no co, ať si koupí novou) – protože tím projevuji názor, že prostě nesouhlasím s politikou EU, své obce, svého kraje… Za dnešního výkladu soudu by mělo být normální odcizit a zničit jakýkoli majetek kterékoli politické strany, protože tím vyjadřuji svůj názor, že s její politikou nesouhlasím. Nebo taky odcizit auto s volebním polepem, tyto polepy strhat, a nahradit jinými – prostě proto, že vyjadřuji názor, co si o obsahu polepů myslím, a celé okolí musí tento můj projev názoru (podle soudu) respektovat. Za tohoto výkladu soudu by bylo v pořádku posprejovat Ruzyňské letiště, protože nechci, aby se jmenovalo letiště Václava Havla.

Soud tedy posunul hranice projevu názoru na právo krást, ničit a vstupovat kdykoli do vlastnických práv jiného.

Když se podíváme na nedávný rozsudek nad panem Smetanou, který namaloval na hlavy politiků pár tykadel, a šel za to do vězení, řízení by mělo být obnoveno a panu Smetanovi by se mělo dostat omluvy – vždyť přece jen projevoval svůj názor, a to lze, dle názoru soudu, přece jakkoli. I ničením tramvají. Nebo je prezidentská standarda méně než lak na tramvaji?

Z toho ven narušili vlastnická práva, ukradli vlajku, o té napřed tvrdili, že jim uletěla, aby ji pak téměř v přímém přenosu zničili, ale to je podle soudu zcela v pořádku, protože projevovali tímto způsobem svůj názor. Takže až vám soused posprejuje fasádu, protože se mu nelíbí, jak vystupujete v zastupitelstvu svého města, a za tím účelem přeleze bez dovolení váš plot, nemůžete čekat ochranu práva.

Rozsudek tedy považuji za neskutečně nebezpečný, protože běžnou trestnou činnost vydává za projev názoru. O národní hrdosti nemluvě. A proto by měl vadit nám všem. Nejde totiž o to, kdo na Pražském hradě sedí, jde o to, že jak se jednou tyto hranice posunou, můžeme rezignovat na právní stát, lidskou slušnost a zdravý rozum.

Protože krást majetek jiného se prostě nemá. Vnikat na cizí majetek také ne. Ničit majetek jiného také ne. Takže o čem se tu vlastně bavíme? Jakou hodnotu má názor, když je projevován faktickou trestnou činností? Žádnou. Jakou hodnotu má názor, když se projevuje dehonestací symbolů státnosti? Žádnou. A jakou hodnotu má rozhodnutí soudu, které pošlapává základní povědomí o právu? Žádnou.

Takže – jak “z toho ven”? To by měl velmi brzy říct odvolací soud ve smyslu “krást se nemá”. “Vlastnictví je nedotknutelné.” “Státní symboly mají vyšší ochranu práva.”

Že je to v zákoně?
Jistě. Je. Ví to každý.
Takže je na místě otázka – ví to ten soud?

ZDROJ: Jana Zwyrtek Hamplová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 111 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...