bohumin
9.8.2020
Kategorie: Společnost

Tragédie v Bohumíně: Mnoho neznámých

Sdílejte článek:

COM

Při požáru panelového domu v Bohumíně zemřelo 11 lidí. Jedná se o jednu z největších tragédií tohoto druhu v ČR. Média jsou plná zpráv z místa neštěstí. Stále se však rojí nové a nové otázky, na které občané nedostávají z kompetentních míst jasné odpovědi. 

Moravskoslezští hasiči v neděli ráno potvrdili, že rychlý průběh požáru v Bohumíně měly na svědomí akceleranty hoření. Zatím netuší, jaká látka byla použita a kde. Kriminalisté během rána dokončili ohledání bytu. Podle posledních informací místostarosty Bohumína stojí za tragédií nikoliv sousedské spory, jak se původně uvádělo, ale nejspíš konflikt v rodině.

Jaká to byla rodina? Internetové diskuse jsou plné “zaručených” zpráv, že se jednalo o Romy. To však není jasné. „Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,” řekl v neděli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Co je však zřejmě pravdou, je fakt, že vrahem – žhářem byl muž z cikánského etnika. Svědek události Adrian Šipka, který má v paneláku postiženém požárem několik známých, prý z doslechu ví, že v bytě se konala oslava a došlo na vyřizování účtů kvůli ženské. „Ten, co to zapálil, byl takový menší Rom. Policisté ho odvedli v poutech,“ dodal mladý muž. 

Další neznámou je důvod tohoto masakru. „Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené,” uvedl Bruzl. Muže podle něj zadrželi městští strážníci, kteří ho následně předali policii. Spor měl být údajně o ženu.

A poslední věc, která se hodně řeší je zásah hasičů. Údajně pomalý a špatně organizovaný. K požáru vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému v sobotu před šestou hodinou večerní. Hasiči byli na místě pět minut po nahlášení. Někteří očití svědci uvedli, že jim postup záchranářů nepřišel v pořádku. „Od okamžiku, kdy jsem dorazil k domu, uběhlo deset minut, načež z bytu vyskočila dívka přímo před dům, stále bez přítomnosti kohokoliv ze zasahujících jednotek,“ napsal jeden z nich.

Podle oficiálních údajů, které poskytl mimo jiných ministr vnitra Jan Hamáček nebo mluvčí tamních hasičů. však tragédii tohoto rozsahu nemohli hasiči zabránit. Informaci o tom, že v paneláku hoří, dostali v 17:49. Na místo požáru přijela první jednotka o pět minut později. Chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci.

Požár v Bohumíně je co se počtu obětí nejtragičtějším v Česku od roku 1990. V říjnu 2010 zemřelo při požáru v Praze devět lidí bez domova. Letos v lednu zemřelo osm osob při požáru v domově pro lidi se zdravotním hendikepem ve Vejprtech na Chomutovsku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 064 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...
politicon.cz
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.