robots-offer-game-changing-benefits
24.4.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Továrna budoucnosti

Sdílejte článek:

Efekt vývoje robotiky, umělé inteligence a dalších technologií ovlivňuje fungování celého světa nejen na úrovni každodenního života, ale také toho pracovního. První vlna strachu z nahrazení robotem nebo robotickou technologií se stále kumuluje, a to zejména v oblasti výroby. Jsou to právě továrny, které zažívají největší, a dá se říci nejvíce invasivní, střet s novými technologiemi. Ačkoliv je silně nepravděpodobné, že by roboti mohli nahradit veškerou pracovní sílu, je důležité se připravit na to, že svět v továrnách se beze změn neobejde. Mnohé aspekty pracovního života s roboty představují také Universal Robots.

ZHASNUTÉ TOVÁRNY

Ačkoliv výše zmiňujeme, že úplná ztráta práce pracovníky nečeká, není to tak úplně pravda. Příval nových a více komplexních robotů jistě způsobí změnu v továrnách, ty jednoduché úkony však již byly nahrazeny, a to zejména na území Japonska, kde již existují tzv. zhasnuté továrny. V těchto továrnách roboti pracují na úkonech s minimální kontrolu a s hasnutými světly. Tento druh nahrazení nás však bude čekat jen ztěžka. Zhasnuté továrny se objevily v roce 2001 a zvládají pouze určitý druh funkcí.

Pracovní pozice proto stále budou existovat, a to zejména v oblasti doplnění práce robotů právě člověkem. Čeká nás tedy akce jako z futuristického filmu – soužití s roboty a umělou inteligencí.

S ROBOTEM PO BOKU

Nové pozice budou nejen doplňovat funkce robotů, které zvládají, ale také zpracovávání a předávání dat robotům, které tyto technologie potřebují pro správné vykonávání svých funkcí. To však neznamená, že bude člověk zcela nahrazen v manuální fázi práce, a to v jakémkoliv průmyslu. Právě naopak, manuální práce budou o roboty doplněny. Ačkoliv velké změny nás jistě čekají. Továrny již dnes hledají možnosti jak se co nejlépe a nejefektivněji automatizovat. Zejména pro středně velký podnik toto znamená nejen zvýšení produktivity, ale hlavně snížení nákladů.

Design, operace, logistika, řízení, úklid, kontrola produktů jsou jedny z mála pozic, které stále musí být vytvářeny a doplňovány člověkem. Třízení a mapování, skládání, uzavírání a montování, to jsou například funkce, které mohou již dnes být plněny roboty. Pohled na moderní továrnu je již dnes možný na mnoha místech světa, zejména v automobilovém průmyslu.

NEVÝHODY ROBOTIKY V TOVÁRNÁCH

Zatímco mnoho vědců a podnikatelů se shoduje na velkých výhodách využívání robotiky ve výrobě, existují také názory, které ukazují opak. Zásadou je nepřipravenost. Vývoj nových technologií je nezastavitelný a velmi rychlý. Svět, a hlavně pracovníci se musí velmi rychle přizpůsobovat na změny, a to zejména generace, která sleduje jejich vývoj o prvních počátků digitalizace a rozšíření technologií. Tyto změny jsou však velmi náhlé, a ne vždy zcela přesné.

S nedostatkem lidského zásahu do výroby se nedávno potýkala například továrna pro výrobu vozů Tesla, ta pro svůj nový model využívala příliš robotické práce, která nejen zpomalila výrobu (potřeba konfigurace, plánování, přípravy, kontroly – vše prováděné člověkem), ale také způsobila zásadní posun prodejů.

BUDOUCNOST = IIOT

Je jasné, že mnoho továren nebude ani zdaleka připraveno, zejména menších podniků, na zapojení robotů. A to nejen pro náročnost dat, které roboti potřebují pro různé výkony, ale také z pohledu náročnosti výroby některých produktů, a nakonec finanční zátěže z pořízení robotů, ale také školení zaměstnanců na jejich ovládání a konfiguraci. Dalším krokem je poté vytvoření nových pozic spojených s ovládáním, doplněním, konfigurací i údržbou technologií. Nicméně, toto je směr, kterým se budoucnost vydává.

Jedním z hlavních směrů, který pomůže nastolit do této budoucnosti řád je tzv. IIoT, z anglického „Industrial Internet of Things“, tedy Implementace průmyslového internetu. Tento směr je součástí již více známého „Internetu věcí“, který z pohledu informatiky zkoumá a vytváří informatickou síť všech produktů využívajících druh hardwaru a softwaru (například domácí spotřebiče). Tato praxe je nyní rozšířena o průmysl. IIoT jako informatická síť znamená přenos dat a budoucí vývoj se zaměřením na informatiku v robotech a technologiích, které budou využívány v továrnách po celém světě.

Propojení těchto systémů znamená větší přístup nejen k velkému souboru dat a způsobu jejich zpracování, ale také k výraznější efektivitě, lepším cenám, a hlavně mezinárodnímu propojení. A právě systém IIoT povede k postupné modernizaci průmyslového světa na globální úrovni, a to díky propojení systémů a jejich zařazení do norem. IIoT poté postupně doslova dotlačí schopné roboty do továren, tak jako internet věcí dotlačil mnohé roboty do domácností po celém světě, nenápadně, levně, a velmi rychle.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Anonym 500,- Kč, Kateřina Levová 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 737,- Kč
Vybráno 50.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 741 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...