robots-offer-game-changing-benefits
24.4.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Továrna budoucnosti

Sdílejte článek:

Efekt vývoje robotiky, umělé inteligence a dalších technologií ovlivňuje fungování celého světa nejen na úrovni každodenního života, ale také toho pracovního. První vlna strachu z nahrazení robotem nebo robotickou technologií se stále kumuluje, a to zejména v oblasti výroby. Jsou to právě továrny, které zažívají největší, a dá se říci nejvíce invasivní, střet s novými technologiemi. Ačkoliv je silně nepravděpodobné, že by roboti mohli nahradit veškerou pracovní sílu, je důležité se připravit na to, že svět v továrnách se beze změn neobejde. Mnohé aspekty pracovního života s roboty představují také Universal Robots.

ZHASNUTÉ TOVÁRNY

Ačkoliv výše zmiňujeme, že úplná ztráta práce pracovníky nečeká, není to tak úplně pravda. Příval nových a více komplexních robotů jistě způsobí změnu v továrnách, ty jednoduché úkony však již byly nahrazeny, a to zejména na území Japonska, kde již existují tzv. zhasnuté továrny. V těchto továrnách roboti pracují na úkonech s minimální kontrolu a s hasnutými světly. Tento druh nahrazení nás však bude čekat jen ztěžka. Zhasnuté továrny se objevily v roce 2001 a zvládají pouze určitý druh funkcí.

Pracovní pozice proto stále budou existovat, a to zejména v oblasti doplnění práce robotů právě člověkem. Čeká nás tedy akce jako z futuristického filmu – soužití s roboty a umělou inteligencí.

S ROBOTEM PO BOKU

Nové pozice budou nejen doplňovat funkce robotů, které zvládají, ale také zpracovávání a předávání dat robotům, které tyto technologie potřebují pro správné vykonávání svých funkcí. To však neznamená, že bude člověk zcela nahrazen v manuální fázi práce, a to v jakémkoliv průmyslu. Právě naopak, manuální práce budou o roboty doplněny. Ačkoliv velké změny nás jistě čekají. Továrny již dnes hledají možnosti jak se co nejlépe a nejefektivněji automatizovat. Zejména pro středně velký podnik toto znamená nejen zvýšení produktivity, ale hlavně snížení nákladů.

Design, operace, logistika, řízení, úklid, kontrola produktů jsou jedny z mála pozic, které stále musí být vytvářeny a doplňovány člověkem. Třízení a mapování, skládání, uzavírání a montování, to jsou například funkce, které mohou již dnes být plněny roboty. Pohled na moderní továrnu je již dnes možný na mnoha místech světa, zejména v automobilovém průmyslu.

NEVÝHODY ROBOTIKY V TOVÁRNÁCH

Zatímco mnoho vědců a podnikatelů se shoduje na velkých výhodách využívání robotiky ve výrobě, existují také názory, které ukazují opak. Zásadou je nepřipravenost. Vývoj nových technologií je nezastavitelný a velmi rychlý. Svět, a hlavně pracovníci se musí velmi rychle přizpůsobovat na změny, a to zejména generace, která sleduje jejich vývoj o prvních počátků digitalizace a rozšíření technologií. Tyto změny jsou však velmi náhlé, a ne vždy zcela přesné.

S nedostatkem lidského zásahu do výroby se nedávno potýkala například továrna pro výrobu vozů Tesla, ta pro svůj nový model využívala příliš robotické práce, která nejen zpomalila výrobu (potřeba konfigurace, plánování, přípravy, kontroly – vše prováděné člověkem), ale také způsobila zásadní posun prodejů.

BUDOUCNOST = IIOT

Je jasné, že mnoho továren nebude ani zdaleka připraveno, zejména menších podniků, na zapojení robotů. A to nejen pro náročnost dat, které roboti potřebují pro různé výkony, ale také z pohledu náročnosti výroby některých produktů, a nakonec finanční zátěže z pořízení robotů, ale také školení zaměstnanců na jejich ovládání a konfiguraci. Dalším krokem je poté vytvoření nových pozic spojených s ovládáním, doplněním, konfigurací i údržbou technologií. Nicméně, toto je směr, kterým se budoucnost vydává.

Jedním z hlavních směrů, který pomůže nastolit do této budoucnosti řád je tzv. IIoT, z anglického „Industrial Internet of Things“, tedy Implementace průmyslového internetu. Tento směr je součástí již více známého „Internetu věcí“, který z pohledu informatiky zkoumá a vytváří informatickou síť všech produktů využívajících druh hardwaru a softwaru (například domácí spotřebiče). Tato praxe je nyní rozšířena o průmysl. IIoT jako informatická síť znamená přenos dat a budoucí vývoj se zaměřením na informatiku v robotech a technologiích, které budou využívány v továrnách po celém světě.

Propojení těchto systémů znamená větší přístup nejen k velkému souboru dat a způsobu jejich zpracování, ale také k výraznější efektivitě, lepším cenám, a hlavně mezinárodnímu propojení. A právě systém IIoT povede k postupné modernizaci průmyslového světa na globální úrovni, a to díky propojení systémů a jejich zařazení do norem. IIoT poté postupně doslova dotlačí schopné roboty do továren, tak jako internet věcí dotlačil mnohé roboty do domácností po celém světě, nenápadně, levně, a velmi rychle.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 498 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.