SPOLEC4
10.6.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Touha po moci

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyJe stará jako lidstvo samo. Touha, která vede pod vedením jednotlivce nebo skupiny lidí, národy téměř na pokraj záhuby. Představa a přesvědčení o své výlučnosti, o své nadřazenosti nad jinými, je emocí, která již zapříčinila mnoho katastrof. Touha po ovládnutí světa a přehledu o jiných. Manipulací s jejich životy ve smyslu svého prospěchu. Nikdy však díky technologiím, které také samozřejmě i pomáhají, to nebylo snazší. Technologie v nepovolaných rukou mohou být velmi účinnou zbraní. A je zcela nepodstatné, jsou-li ti lidé z Východu nebo ze Západu. Podstata je stále stejná.
Současná společnost disponuje jednou z nesporných výhod, kterou je bezprostřední přítomnost v celosvětové komunikaci. Díky technické vyspělosti a technice dokáží být všichni v reálném čase. Anebo nereálném, to podle toho, kdo za onou komunikací stojí.

Vývoj v komunikačních systémech značně ovlivnil celý proces globalizace. Je to jinými slovy pokus o změnu společenského systému, který bude bez možnosti vlastnictví, protože strach z toho vlastnit něco víc než má jiný nebo závist, že někdo má něco víc než já, je prostě všudypřítomná. Touha po naprosto beztřídní společnosti hýbe světem. Lenin by jásal, když by viděl, jak vystrašení lidé místo příležitostí, naděje a motivace se v rámci efektivity všeho vzdají a budou to sdílet a půjčovat si. Vždyť každý má právo na vše…Jen málo kdo má právo na odpovědnost, k čemuž vlastnictví patří. Ale komunisté v minulosti nic takového neznali a dosud neznají. Vidět je to na tom, v jakém stavu vraceli nemovitosti například katolické církvi. O praktice dobrého hospodáře se nedalo mluvit ani náhodou. A ještě je přece nutné zdanit náhrady, aby se dalo něco málo znovu přerozdělit.

Z historického hlediska se dnešní komunikace zrychlila neuvěřitelným tempem. Od vynálezu rádia trvalo 40 let, než si toto zařízení našlo prvních 50 milionů uživatelů. S osobním počítačem byl tento vývoj rychlejší – za 15 let od jeho vynálezu se mohl tento přístroj pyšnit stejným počtem uživatelů. Internet si pak jenom v Americe získal svou první „padesátku“ uživatelů za 4 roky. Komunikace se urychlila také díky satelitům. Civilizace se dostala do rukou několika málo vyvoleným, kteří vědí vše, aniž my víme něco málo o nich. A nemusí to být ti, kteří jsou vidět. Ostatně se objevují noví. Dnes je doba datová. Kdo má data, je král. Dříve to platilo o ropě. Ale to byla jen úzká skupina lidí. Dnes jsou moderní ropou data a počet možných bohatých se zvýšil. A to je výzva. Mít správná data. Jenže co jsou to správná data? Kdo je má a kdo definuje pojem správná data? Kde se v tomto světě ztrácí svoboda, demokracie, ale také odpovědnost? Za sebe, ale tím i za druhé. Největší lásku má ten, kdo je schopen položit život za své přátele, říkal Ježíš Kristus. Jenže kdo je dnes něčeho takového schopen a navíc, kdo je přítel v dnešní atomizované době.

Díky globalizaci v komunikaci máme možnost dostat se k informacím bez ohledu na naše sociální postavení či pohlaví. Mění se díky tomu také povaha našich životů – přístup k informacím dnes již není výsadou bohatých. Změna přichází také do vztahů mezi muži a ženami, a tím se také zlepšuje pozice žen ve společnosti mnoha států, kde jejich dnešní postavení bylo třeba ještě nedávno nemyslitelné. Pohyb informací je rychlejší než změna situace, o které informují. Stáváme se svědky aktuálního dění, máme možnost do aktuálního dění zasahovat a ovlivňovat ho. Zvýšilo se také povědomí o naší Zemi a společnosti a s tímto povědomím také vzrostla zodpovědnost za stav naší planety. Něco se ovšem s naší společností děje a je třeba poukázat nejen na pozitiva, ale také negativa a rizika, která nám globalizace přináší. Je třeba uvědomit si, že globalizace se netýká pouze ekonomiky, ale také politiky, technologie a kultury. A přes tyto klady jsme od sebe stále dál. Muži od žen a ženy od mužů. Díky tomu jsou mezilidské vztahy stále horší, rodina přestává mít význam, protože se z ní stává švédský stůl uspokojení momentálních potřeb pocitů a emocí. Dnes není důležité, kdo vlastně jsi, ale za koho se momentálně pokládáš a na co se cítíš. Hranice padají a národy jsou nepotřebné. V zásadě je potřeba zbavit se kořenů. Ale i strom, který se zbaví kořenů, je vláčen prostorem Bůh ví kam a kým, podle libosti. 

Spekulovat v této chvíli o střetu zájmů našeho premiéra je úsměvné. Jako druhý nejbohatší člověk ve státě ho samozřejmě má. Již z podstaty věci svého postavení a šíře svého podnikání. Měl ho již v době, kdy do politiky vstupoval. Pokud by bylo jiné zřízení, nikdo by se nad tím nepozastavil. Takové případy dějiny znají. Ti lidé však měli také zodpovědnost k ostatním. To se v tomto případě příliš nepotkalo. Demokracie je jiná. Parlamentní demokracie už vůbec. Nevládne ten nejbohatší, ale Parlament, který schvaluje návrhy vlády. Parlament se skládá na základě výsledků voleb. Svobodných voleb. Tedy v tomto případě se premiér se střetem zájmů potká. Musel se potkat. Co s tím? Jak se změní nebo upraví společenská dohoda? Co s touhou po moci? Doba je přelomová. Není stejná jako před třiceti lety. Bude to vše daleko složitější.

Každý, kdo si zachová v sobě duši zvídavého dítěte, může změnit svět. Svět posouvají ti, kteří mají touhu po poznání. Dokáží vystoupit ze své konformní zóny v souladu s právními předpisy a zákony. Jen ti, kteří jsou trochu workoholiky, kteří jsou správně zacíleni, posunou svět. Ta valná většina ostatních se zabývá jen frustrací a zdůvodněním vlastních nezdarů.

Kolikrát se díváme na svět pozpátku. Kolikrát v klidu toho, že víme, jak to dopadne, mluvíme o tom, co se dělat mělo a jak bychom to dělali jinak a lépe. A nikdo neví, jak by jednal v reálném čase. Tady a teď. Na tom záleží a o to tu běží. Každý, kdo umí jednat v tu danou chvíli a tady a teď je víc než kritik toho, co mohl někdo někdy udělat.

Když čtu, kdo další odešel, vždy mě napadá jediné. Jak je to rychlé. Jaká je úzká hranice mezi slovy: je a byl. Plánujeme na roky. Plánujeme miliardy všeho možného. A přitom to nejdražší může mít každý. Lásku. Lásku mezi mužem a ženou. Díky chybám a nemožnosti komunikace si vytváříme nové a nové platformy, v zoufalé snaze najít společnou řeč. A nad touto touhou je stále ta od začátku lidstva. Touha po moci, touha po ovládnutí světa a touha po tom, vědět vše o ostatních. Nikdy to opravdu nebylo lehčí. A právě proto je potřeba se vrátit k základním konzervativním zásadám. Zásadám jasným a přesným, na které stačí Desatero. Stačí vědět, odkud, kam jdu a jaké mám pevné kořeny. Kam patřím. Bez nich budeme totiž jen těmi, v rukou těch, kteří podle svých potřeb vláčí našimi životy. A na to je život pozemský příliš krátký.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 793 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)