18.2.2014
Kategorie: Ekonomika

Toto je důvod, proč vás nezaměstnám

Sdílejte článek:

 

OD: JAKOB ANDOR 18|02|2014

Mohl bych zaměstnat 12 lidí s čistým platem 760 €, no neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste dělat pro mou firmu poskytující služby v pěkné kanceláři. Není to žádný telemarketing, ani žádný podvod. Mohli byste dělat seriózní práci, která vyžaduje vysoké dovednosti, 8 hodinovou pracovní dobu, jen v pracovní dny.Zaměstnal bych vás legálně, zaplatil bych daně a sociálku. Mohl bych takto zaměstnat tucet lidí, ale neudělám to. Proč, to vám teď vysvětlím.

 

 

 

Nezaměstnám ženu

Důvod je velmi jednoduchý: ženy rodí děti. Stát mi zakazuje ptát se ženy, zda skutečně chce rodit dítě. Nakonec pokud bych to právo i měl a ona by řekla, že ne, vždy by mohla svůj názor leckdy změnit.

 

Nechápejte mě špatně, nemám nic proti ženám, které rodí děti. Je to cesta, kterou jsem i já přišel na svět a také moje dítě. Nezaměstnal bych ženu, protože když otěhotní, jde na 3 roky na mateřskou, během níž mi stát zakazuje ji propustit. Pokud by to byly dvě děti, ta doba by se prodloužila až na 6 let.

 

Samozřejmě, práci musí někdo udělat, takže bych musel zaměstnat nějakou náhradu, během jejich dlouhých let “dovolené”. No ne jen to, že bych ji nemohl propustit během doby, kterou by byla mimo, ale také bych ji nemohl propustit ani po tom, jak by se vrátila. Takže bych musel propustit toho, kdo ty celé roky za ni na jejím místě pracoval. Jakmile se žena vrátí z mateřské do práce, stát mě nutí jí dát minimálně takovou mzdu, jakou pobíral ten, kdo pracoval na jejím místě během její nepřítomnosti, a také dát jí plnou dovolenou, jako kdyby byla během celé té doby v práci. Když by tedy přišla zpět, měla by nárok až na 2-4 měsíce plně splacené dovolené.

 

Nezaměstnám lidí nad 50

 

Ne že bych měl problém s nejzkušenějšími profesionály. Nezaměstnal bych je z toho důvodu, že jakmile se dostanou do státem “chráněného věku”, byl bych kvůli nim doslova uvězněn, což je srovnatelné jako s ženami na mateřské.

 

Nemůžete propustit člověka v “chráněném věku”, takže bych byl nucen mu platit mzdu, i kdyby nepracoval, tak jak by měl, resp. musel bych mu platit alespoň mzdu v nějakém přijatelném standardu. Pokud by nedělal svou práci dobře, musel bych zaměstnat dalšího člověka, který by tu práci za něj udělal, nebo napravil. Nemám problém s tím, že jsou v chráněném věku, ale s těmito podmínkami jejich určitě nezaměstnám.

 

Zaměstnám jen muže ve věku 25-50 let

 

No také je to pro mě riskantní, protože těch stát rovněž nedovoluje jen tak propustit z jakéhokoli důvodu (např. pokud nemám dost financí, nebo se mi nelíbí jejich práce). Je vysoké riziko, že půjdou k soudu a je vysoká šance, že vyhrají. No toto riziko jsem ochoten podstoupit.

 

Stáli byste mě 1572 €.

 

Vaše čistá mzda:  Vaše hrubá mzda:  Mé náklady:  Státní navýšení na:
 € 185  € 238  € 306  165%
 € 227  € 306  € 393  173%
 € 322  € 458  € 589  183%
 € 408  € 612  € 786  193%
 € 479  € 765  € 982  205%
 € 570  € 917  € 1178  207%
 € 760
 € 1223  € 1572  207%
 € 950  € 1529  € 1965  207%

 

Toto jsou aktuální 2011 údaje z platové kalkulačky na stránce www.nettober.com . Jak vidíte, váš plat 760 € by stál mou firmu až 1572 €. Toto dvojí navýšení nákladů na vaše místo by mohlo být nižší jedině v případě, pokud bych vám dal nižší mzdu. Ale myslím si, že vám nemohu dát méně než 760 €, protože pak byste nemohli již vést důstojný život. Byli byste deprimovaní, zničili byste si svůj život, tím i moji firmu a i mě. Takže určitě nechci někomu dát nižší plat.

 

 

Tento graf je ze studie Deloitte . Jak můžete vidět, lidé platí státu skoro polovinu (v Maďarsku více než polovinu), z toho co vydělají. Je smutné, že zaplatím více než 1500 €, z čehož vy dostanete polovinu a přitom nedostanete o nic lepší zdravotní péči jako někdo, kdo pobírá minimální mzdu .

 

Rovněž musím počítat i s tím, že lidé nad 35 let mají nárok ze zákona na 25 dní dovolené. To znamená 1 měsíc v roce méně v pracovních dnech. Pokud bych tedy potřeboval 12 plně pracujících lidí, musel bych zaměstnat 13, abych vykryl práci za jednoho, který bude na dovolené.

 

Navzdory tomuto všemu bych vás zaměstnal.

 

Já jsem milosrdný podnikatel. Prodal bych svůj apartmán a přestěhoval bych se do nájemního bytu. Doufal bych, že těch 90,000 €, které bych prodejem získal, by mi stačilo. Odvážné bych tedy tyto peníze investoval do podnikání a pokud bych neuspěl (což je při začátcích docela možné), nerozplakal bych se jako malé dítě.

 

Moje firma by nabízela excelentní služby, které není možné zajistit bez kvalitních pracovních podmínek.Zaměstnal bych 13 lidí. Potřeboval bych tedy 12 lidí, plus jednoho jako náhradu za toho, kdo by byl na dovolené. 14 lidí včetně mě by pracovalo v 158 metrů čtverečních velké, pěkně zařízené komfortní kanceláři.To by mě stálo 10 € / metr čtvereční / měsíc nájmu a 3,5 € / metr čtvereční / měsíc inkaso, což je celkem 2,133 € / měsíc.

 

Toto by byly moje měsíční náklady:

 

Kancelář: 2,133 € 
Platy: 13 × 1572 € = 20,436 € 
Ostatní náklady (účto, marketing …): 3,058 € Celkem: 25,627 €

 

Docela dost na měsíční výdaje, ne? Toto jsou celkové náklady, které bych musel platit každý měsíc, bez ohledu na můj příjem. To znamená, že k tomu, abych pokryl své náklady, musel bych nastavit své ceny k pracovního času na 25,627 € / 1000 = 25 € / hod. No určitě bych musel jít výš, abych měl i nějaký zisk na další rozvoj firmy.

 

Nejsem žádný chamtivec a trh je velmi tvrdý, nastavil bych si na tyto ceny 20% zisk. Toto by zdvihlo cenu na 30 € / hodinu. To znamená 30 € + DPH celkem 37,5 € za služby pro koncového spotřebitele.

 

Z těchto 37 € by šlo tedy 7 € rovnou státu a 30 € pro mou firmu. Jsem optimista. Můj marketing by byl perfektní a fungoval by výborně, podařilo by se nám prodat 1000 hodin služeb měsíčně. Byznys by šel, byl bych nadmíru spokojený se svými zaměstnanci, všichni by pracovali dokonale bez chybiček.

 

To by mi přineslo 1000 x 30 € = 30,000 € příjmů.

 

4,373 € by byl můj zisk. Mohl bych zaplatit sobě hrubou mzdu 2,446 €, to by stálo mou firmu 3,144 €. Z tohoto 1,521 by byl můj čistý výdělek, tedy skoro dvojnásobek toho co vydělají moji zaměstnanci a firmě by zůstal zisk 948 € před zdaněním. Z tohoto bych zaplatil 95 € firemní daň a daň z místních firem, což je 2% z příjmů firmy, což je 587 €. Na konci by zůstalo mé firmě 266 €, to je částka kterou by měsíčně rostla moje firma.

 

Takže já bych vydělal 1,521 € měsíčně, ale nezapomínejme že jsem prodal můj 90,000 € apartmán a investoval jsem ty peníze do firmy. Takže bych si musel pronajmout byt za nejméně 300 €, jinak bych se stal bezdomovcem. Žil bych skromný život, nemine bych hodně, moje žena by vydělala také nějaké peníze, také bych neměl ani čas utrácet ty peníze, protože ne jako zaměstnanci, já bych pracoval 12 hodin denně a i o víkendech.

 

Takto bych mohl ušetřit měsíčně 900 €, takže moje 90,000 € investice do firmy by se vrátila za 100 měsíců. Potřeboval bych tedy 9 let na to, aby se mi navrátila investice do firmy, tak abych si mohl zpět koupit apartmán. Pak bych už nemusel žít tak skromně, mohl bych začít i víc utrácet.

 

 

Za těchto podmínek – doufám že je to pochopitelné – necítím se být ničím motivován do toho, abych prodal můj apartmán a investoval peníze do nové firmy. No hlavně kvůli těmto čtyřem důvodům to určitě neudělám:

 

  • Konkurence prodává stejnou službu, ale nelegální, účtující si 9 € / hodinu. Jednoduše dají do kapsy peníze, bez jakéhokoliv dokladu, které rovněž neobsahují ani DPH. Nenesou tak žádnou odpovědnost, nejsou žádné záruky, oficiálně vlastně ani nic nedělají, neexistuje ani žádný oficiální záznam o jejich existenci. Nemusí si pronajmout kancelář nebo zaměstnat účetního. Pokud toto dělají 5 hodin denně, mohou snadno vydělat 1000 € měsíčně. Mohou směle ukázat prostředníček mé nabídce 760 € platu, kde by navíc byli nuceni dělat práci na úrovni a chodit do práce na čas a být v ní 8 hodin a rovněž by nemohli podvést zákazníky, jinak by přišli o práci.
  • Konkurence by mi dělala antikampaň. Označovali by mě za chamtivého kapitalistu, který si účtuje 37 € za práci, kterou oni dělají za 9 €. Byl bych vylíčen jako nepřítel milých lidí, zatímco ostatní by dělali “poctivou” práci za zlomek mé nabízené ceny.
  • Musel bych počítat s tím, že mnoho mých zaměstnanců by ke mně přišlo jen kvůli tomu, aby mi ukradli know how nebo klienty. Vylákali by je tím, že by jim naslibovali stejné služby za zlomek mé nabízené ceny. Po tom, jak by získali na svou stranu dostatek mých klientů, pokoušeli by se udělat co nejvíce škody ve firmě, nebo nepracovat, abych je byl nucen propustit. Pak by šli k soudu, s tím že jsem je propustil nelegálně a samozřejmě by vyhráli soud. Zatím by vesele pracovali pro mé bývalé klienty, kteří mě stáli obrovské peníze, abych je získal. A také by se urazili. Všude by mě pomlouvali, jak jsem je neprávem propustil a že moje firma nabízí špatné služby za vysoké ceny.
  • Stěžování na toto by mi vůbec nepomohlo, nikoho by to nezajímalo.

 

Takže toto je důvod, proč nezaměstnám lidí. A myslím že i mnoho jiných podnikatelů podobných mně přemýšlí stejně a tudíž rovněž nezaměstnají lidi pro tytéž důvody. A to je důvod, proč čím dál tím více lidí je bez práce, kupují si méně a méně věcí, takže platí méně a méně DPH. A proto máme čím dál tím méně solidních firem, které zaměstnávají čím dál tím méně a méně lidí, kteří platí méně daní, takže je méně peněz na státní sociální programy a proto to má úroveň jako v koncentračních táborech.

 

Zaměstnal bych někoho, jedině:

  • Pokud bych ho mohl propustit tehdy, kdy bych chtěl.
  • Pokud by šla DPH na nižší úroveň.
  • Pokud by stát bral z mého příjmu max.. 30%.
  • Pokud by vyšší příjem nebyl exponenciálně trestán.
  • Pokud by stát trestal korupci namísto solidních firem.

 

Dokud se tyto věci nezmění, určitě nikoho nezaměstná. Dokud stát bude takto podporovat korupci a černou práci ve všech oblastech, nezačnu s vlastní firmou a nikoho nezaměstnám. 

 

 

Tento článek je překlad maďarského článku ” Tőlem Ezért nem kapsz Munk ” od Jakoba Andora. Popisuje maďarskou realitu, ale ruku na srdce, o kolik se liší od té naší s bolševickým Zákoníkem práce a nastoupenou “třetí cestou” k eurosocialismu? 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 78 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...