eussr-
25.3.2017
Kategorie: Politika

Totalita

Sdílejte článek:

MARP

Totalita nebo také totalitarismus je politický systém, jehož vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze své pravomoci a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života. Základními znaky totality jsou autokratická vláda a prosazování politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života. Totalitní stát zcela ovládá a řídí ekonomiku, potlačuje svobodu slova a kritiku režimu. Totalitní režim zasahuje do všech stránek veřejného i soukromého života, přesněji smazává rozdíl mezi soukromým a veřejným životem a neuznává svobodného jedince ani žádnou hranici své moci.

Mezi ideologie inklinující k totalitárnímu režimu lze zařadit fašismus, komunistickou diktaturu proletariátu, nacismus a státní kapitalismus.

Totalitní systém se obvykle charakterizuje těmito rysy:

  1. státem vynucovaná ideologie,
  2. jediná strana ovládající státní aparát,
  3. policejní kontrola a sledování občanů včetně používání mimosoudní represe a zastrašování,
  4. centrální řízení ekonomiky,
  5. monopol na prostředky masové komunikace.

Zdroj: Wikipedie

Každá totalita stojí tedy hlavně na třech základních pilířích:

  1. Ideologie
  2. Centrální moc a plánování
  3. Likvidace lidských práv a svobod

Totalita je spojována se státem nebo se svazkem několika států. Každá totalita potřebuje určitou dobu, aby se prosadila na centrální úrovni a plně zasáhla do všech aspektů státu a života lidí. Nepřichází ihned, je nutné připravit živnou půdu pomocí demokratických procesů, které totalitní uskupení, stranu, ideologii prosadí jako legální. Pomocí demagogie, cílené propagandy a dehonestace oponentů ovlivňuje veřejné mínění ve svůj prospěch, zejména díky prostředkům masové komunikace. V politické sféře se totalita prosazuje hlavně ignorací a následnou likvidací demokratických stran, v případě zákonodárných sborů pak obstrukcemi ve schvalovacím řízení a narušováním demokratického hlasování o zákonech. Tím dochází k jisté letargii a znechucení demokratických stran, které se poté projevuje i navenek u obyvatelstva, které vidí, že demokratické strany selhávají a dávají si to do spojitosti s „úspěchem“ totalitní strany, jež poté ve volbách získává více a více hlasů a sympatií.

Všechny totalitní režimy probíhaly podle stejného scénáře: Nesouhlas se stávajícím státním zřízením, založením politického uskupení a sepsáním hlavní ideologie, která navenek byla jakoby demokratická, postavená na vůli lidu, ale pod povrchem dřímal netvor. Netvor, který se skrýval v propagaci jedné strany (vždy pod vedením jednoho muže – Vůdce) a naprosté podřízenosti lidu této jediné straně. Podřízenost lidu byla a je vždy nutná. Pro totalitní režim je lid jen výrobní a konzumní silou, která vytváří hodnoty, majetek a současně konzumním stylem života udržuje ekonomiku na dostatečné úrovni. Lid pak pomocí vytváření omezujících zákonů, zákazů a příkazů, které značně omezují svobodu, udržuje v neustálém strachu z perzekuce a trestů.

Bylo by mylné se domnívat, že totalitnímu režimu jde jen a pouze o politickou moc a o moc nad obyvatelstvem, opojení z ovládání mas a řízení jejich životů na všech úrovních. Tohle je jen doprovodný jev. Politická moc je jen cestou a moc nad lidem je prostředkem. Prostředkem k získání ekonomické moci. Totalitám šlo vždy o majetek,  bohatství, luxus a bezpracný život pro elity. Každý představitel totalitní moci přicházel k nějakému majetku a dále ho hromadil, rozmnožoval. Každá totalita je postavená na moci peněz a zlata a o tohle jde v první řadě. Běžná, demokratická strana se k peněžním prostředkům dostává na bázi pomoci a solidarity, totalitní strana se dostává ke všem peněžním prostředkům státu i lidí násilím nebo podvodem (třeba vydáváním pro ně vyhovujících zákonů). Prostě si je vezme bez ptaní. A tohle je hlavní rys totalitních režimů – vzít si bohatství a majetky, respektive je pomocí centralizované moci přelévat z místa A na místo B, aby vzápětí skončily na kontech a v sejfech elit. Proto je každá totalita odsouzena k záhubě pomocí sebedestrukce. Zhroutí se díky vysání a rozkradení všech prostředků. Kde nic není, ani čert nebere.

Takhle se zhroutil fašismus v Itálii a ve Španělsku, nacismus v Německu a jeho vazalech, komunismus v Sovětském svazu a jeho satelitních socialistických státech ve střední Evropě a brzy se zhroutí i uměle vytvořený hybrid nacistické a socialistické ideologie zvaný Evropská unie.

ZDROJ: Marp

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 134 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.