gungirl
3.9.2018
Kategorie: Společnost

Toronto: Místo potlačování gangů snahy o zákaz legálního držení zbraní

Sdílejte článek:

CTV

Přestřelky mezi členy gangů se v Torontu staly dennodenní záležitostí. Situace sice není zdaleka tak vážná, jako v případě jiných severoamerických velkoměst, ale pro město, kterému se díky vysoké míře bezpečí a obecně pořádku na ulicích přezdívalo „dobré Toronto“, jde o zásadní obrat dlouhodobého trendu zvyšující se bezpečnosti. Politici v situaci spirály zhoršujícího se násilí působí naprosto neschopně, a tak se pro ně teroristický útok spáchaný přívržencem ISIS pomocí nelegálně držené pistole stal doslova manou z nebe. Konečně mohou „něco“ dělat: konkrétně prosazovat zákaz a konfiskace legálně držených zbraní.

Zločinnost v Torontu

Toronto se potýká se zvyšující se zločinností, která se patrně brzy dostane zpátky na úroveň roku 2005, který místní novináři označují jako „Rok zbraně“. 2005 ve skutečnosti nebyl tím nejhorším rokem – tím byl 2007, od kterého úroveň násilí ve městě postupně klesala, až se začala od roku 2016 rychle zvedat.

V roce 2005 se ale stalo něco velmi podobného současnosti. Postupné rozšiřování násilí mimo hranice místních vyloučených lokalit doznalo v roce 2005 tragického finále při vánoční přestřelce v centru města, při níž byla zbloudilou střelou zasažena 15letá dívka. Podobně jako ve Francii, kde společnost ignorovala řadu teroristických útoků na Židy až do chvíle vyvraždění redakce v Charlie Hebdo, tak i v Torontu narůstající zločinnost nevyvolávala zásadní pozornost, dokud se týkala pouze některých obyvatel.

Během letošního prvního půl roku bylo v 2.5 milionovém Torontu zastřeleno 29 osob při celkem 208 střelbách – což je dvakrát více střeleb než za stejné období v roce 2014, a nárůst počtu obětí o polovinu oproti stejnému období loni.

Zdroj: BBCGlobe and Mail

Efektivní policejní taktika zrušena kvůli rasismu…

V roce 2006 místní policie vytvořila „Torontskou strategii intervence proti násilí“ (TAVIS), v rámci níž bylo do problémových čtvrtí směřováno více policejních sil. V roce 2015 došlo k snížení rozpočtu na provádění TAVIS na polovinu, a v roce 2017 byla strategie opuštěna v souvislosti s tím, že se policie zaměřovala především na kontroly „indiánů“ a černochů a vytvářela si databáze informací i o lidech, kteří nebyli podezřelí z trestné činnosti. Policisté byli označeni za rasisty, TAVIS se stal historií a Toronto přijalo novou legislativu, podle níž musí policisté lidem kontrolovaným na ulici vysvětlit důvod perlustrace a předat podrobný protokol o jejím průběhu.

Šéfka místní policie připisuje nárůst násilnosti právě těmto změnám:

Zločinci si teď myslí, že je policisté na ulici nezastaví, mají více sebevědomí a nosí zbraně a nože.

Zdroj: The Globe and Mail

…nová řešení pro novou dobu

Když 22. července ve městě došlo k masové střelbě, ještě nestačila ani uschnout krev na chodníku a politici začali volat po zákazu zbraní ve městě.

Nejprve se rozhodli přijmout vyhlášku, která by zbraně zakazovala, ale když zjistili, že na to nemají pravomoc, tak alespoň rada města přijala poměrem hlasů 41:4 prohlášení, kterým vyzvala federální vládu k přijetí zákona zakazujícího prodej krátkých zbraní na území Toronta. Vláda se nechala slyšet, že se návrhem bude vážně zabývat.

Starosta tento krok komentoval slovy: „Proč by měl někdo v tomto městě vůbec držet zbraně?“ Ironii věty vyřčené na místě, kde je pro zákonadbalé občany nemožné získat povolení k nošení pro vlastní ochranu, zatímco násilnost gangů používajících nelegální zbraně se vymyká kontrole, mu zřejmě unikla.

Zbraň, kterou příznivec ISIS při útoku použil, přitom byla nelegální. Stejně jako jinde jsou tak občané obětí dvojí viktimizace: nejprve na ně útočí zločinec nelegální zbraní a pak politici snahou omezit jejich práva.

K dalším opatřením navrženým radou města Toronta patří:

  • Zákaz prodeje střeliva ve městě.
  • Úplný zákaz „útočných pušek“.
  • Úplný zákaz samonabíjecích zbraní.
  • Uzavření střelnic nacházejících se na území města.
  • Okamžitý nábor 100 nových policistů.
  • Rozšíření systému bezpečnostních kamer.
  • Zavedení systému automatické akustické detekce střelby na ulicích.

 

 

Zdroj: CTV NewsThe Globe and Mail

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním aktu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech portálu, které je povinna studovat každá diskuze. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali a pochopili pravidla.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 96 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.