TORNADO1
25.6.2021
Kategorie: Společnost

Tornádo na jihu Moravy: Nejméně 5 mrtvých

Sdílejte článek:

Bouřka a tornádo, které se přes jižní Moravu přehnaly včera večer a v noci na pátek, mají na svědomí minimálně pět lidských životů. Pro Českou televizi dnes ráno mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová uvedla tři oběti, bohužel následně se potvrdila dvě další úmrtí.
 .
Již v noci ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík informoval o jednom mrtvém.
V noci v České televizi meteorolog Michal Žák odhadl, že tornádo na Moravě mělo sílu F3 nebo dokonce F4„Rychlost větru se při tornádu F3 pohybuje kolem 219 km/h, při F4 je to 267 km/h,“ uvedl později na webu in-počasí.cz. Následuje již jen klasifikace F5, kdy jsou budovy zcela smeteny z povrchu.

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků a tornádem se prohnala především na Břeclavsku a Hodonínsku. Živelná pohroma za sebou nechala poničené domy, auta i zeleň. Mluvčí Bothová uvedla, že záchranáři ošetřili a do nemocnic převezli 63 lidí, deset z nich bylo s těžkými zraněními.
 .
„Tři pacienty se nám nepodařilo zachránit, utrpěli smrtelná poranění,“ uvedla mluvčí.
Později lékaři informovali o čtvrté oběti.
 .
Zároveň tisková mluvčí záchranářů uvedla, že uvedené počty se týkají pouze ošetřených lidí, kteří byli následně převezeni do nemocnic. Vedle toho jsou podle ní jednotky až desítky lidí, které záchranáři ošetřili na místě. Další lidé pak vyhledali pomoc sami přímo v nemocnicích.
 .
Jelikož hasiči nadále prohledávají trosky domů, nelze vyloučit další zraněné či mrtvé.
 .
Nemocnice v Hodoníně vyhlásila traumaplán, zraněné přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Ředitel nemocnice Antonín Tesařík uvedl, že zranění měli pohmožděniny, otevřené zlomeniny a zranění hlavy. Situace podle něj vypadala jako na bojišti.
 .
Dálnice D2, která byla nedaleko Břeclavi od večera neprůjezdná kvůli spadlým elektrickým kabelům, byla před šestou hodinou opět otevřena.
 .
Celkem je vážně zničeno sedm obcí. Nejvíce postižené obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice leží prakticky v jedné přímce mezi Břeclaví a Hodonínem.
 .

Babiš navštíví zničené obce

.
Premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit jižní Moravu, která je zničená po čtvrtečním tornádu. Babiš to v noci řekl novinářům v Bruselu po prvním dni jednání summitu Evropské unie.
 .
Ministryně financí Alena Schillerová dříve uvedla, že vláda okamžitě v rámci rychlé pomoci Jihomoravskému kraji uvolňuje deset milionů korun.

Hasiči stále pátrají v troskách domů

.
Hasiči mají v oblastech po čtvrteční bouřce přes 100 jednotek, na místě pracuje těžká technika, ale také kynologové. Pátrání po lidech probíhá ve třech obcích. Pro ČTK situaci popsal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
 .
„V tuto chvíli je na místě přes 100 jednotek, hlavní činnost je nyní průzkum všech oblastí za světla, abychom měli zmapováno, co se kde přesně stalo a abychom na základě toho průzkumu mohli vytvořit další plán našich činností,“ uvedl mluvčí.
 .
Podle něj jsou na místě také dva takzavna odřady USAR týmu specializované na vyhledávání a záchranu osob z sutin, také tři odřady záchranného útvaru z Hlučína, nachystané jsou prý také odřady dalších šesti nebo sedmi krajů
 .
„Zranění se řešila především přes noc, ale máme tři obce, kde ještě probíhá pátrání v budovách, kde zranění ještě mohou být. Jde o Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Lužice,” dodal.
 .
Mluvčí také uvedl, že pomoc nabízí množství lidí, organizací firem, nicméně tím zatěžují tísňové linky. Krajský úřad by měl zřídit infolinku.
 .
Naposledy se v Česku tornádo objevilo 23. září 2018 v obcích Horšov a Chrášťany. Podle výrazných škod na statku v Horšově a popadaných stromů v úzkém pásu dlouhém tři kilometry byla stanovena intenzita tornáda F1. Následně tornádo zasáhlo Kněževes a Chrášťany, kde poškodilo střechy domů a vyvracelo stromy. Poté způsobilo extrémní polomy v nedalekém lese a ohnula dva stožáry vysokého napětí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč

Celkem za měsíc: 16 916,00 Kč
Vybráno 48.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 957 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)