babis rouska
20.8.2020
Kategorie: Politika

Tonda Zápotocký se směje a tleská ze záhrobí

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

V éře koronaviru máme jedinou jistotu. A to tu, že si nemůžeme být jistí dnem ani hodinou. Ne však kvůli koronaviru, ale kvůli naší vládě.

Na začátku června vzkázal premiér Babiš opozici a obyvatelům, že žádná plošná opatření už nebudou (a budou). Ministr Plaga zase před pár dny tvrdil, že škola začne v normálním módu (nezačne, včera vyzval, aby učitelé nedoháněli učivo a zpočátku ani neznámkovali!). Tak trošku jejich jednání připomíná Antonína Zápotockého, který popíral měnovou reformu ve chvíli, kdy už byly nové bankovky dávno vytištěny.

V obou případech tedy ministři současné vlády lhali. Stačily dva měsíce a pár týdnů a všechno je opět jinak. Jak vyhlásil ministr zdravotnictví Vojtěch, budeme opět nosit roušky v obchodech i mhd. Školáci budou nosit roušky na chodbách. Přitom se žádné drama nekoná. Pár tisíc lidí se léčí s koronavirem. Jen minimum z nich prochází vážnějšími problémy, podle vyjádření epidemiologa Prymuly má průběh nemoci asi čtyřikrát lehčí průběh, než tomu bylo na začátku pandemie. Plošná opatření mají mít podle Vojtěcha pouze preventivní účinek. Roušky budeme nosit jistě několik dalších měsíců. A proč vlastně ne několik dalších let? Proč ne navždycky?

Vůbec tím nezpochybňuji, že ohrožená skupina obyvatel – hlavně senioři a nemocní – by se měla chovat zodpovědně a chránit se, stejně tak ale jako i v období chřipek a podobně. Zásadně však nesouhlasím s plošnou povinností pro všechny obyvatele.

Pokud vláda sáhla k tak razantním opatřením ve chvíli, kdy se toho příliš neděje, tak co přijde dál? Podnikatelé budou žít v příštích týdnech opět v nejistotě. A s nimi samozřejmě jejich zaměstnanci, kteří jsou na nich existenčně závislí. Potřebují živit své rodiny, mnozí z nich žijí od výplaty k výplatě. Pokud vláda porušila svůj slib s plošnými opatřeními, kdo zaručí, že opět nezastaví ekonomiku? Proč by teď rozjížděli podnikatelé další projekty a přijímali nové zaměstnance, když za měsíc budou muset třeba zase omezit provoz či rovnou zavřít?

Na jaře se vše zastavilo, abychom získali čas k vyřešení hlavních otázek, souvisejících s virem, který jsme do té doby neznali. Jenže vláda jej vůbec nevyužila. Tzv. chytrá karanténa trestuhodně selhala. Vláda stále nemá žádný konkrétní plán, který by nám alespoň naznačil její další kroky. Chaos a zmatky dál pokračují. Všichni ještě máme v živé paměti trzení pana Prymuly o uzavření hranic na možná až dva roky. Několik dní či týdnů po tomto jeho výroku se hranice otevřely. A tak je to skoro se vším. Rozhodnutí, která mají vážné dopady na ekonomiku a obyvatele České republiky, jsou dělána nahodile a bez rozmyslu. Jako když taháte králíky z klobouku.

Aktuálně se vedou po Evropě řeči o (ne)povinném očkování proti covidu. Vzduchem také létají miliardy za vakcíny, které ještě neexistují. Minister Vojtěch stačil uzavřít smlouvu s jakousi nadnárodní farmaceutickou společností Astra Zeneca. Dle jeho slov jde o slibné vakcíny.

A to jsme stále ještě nepocítili úplné dopady předchozího několikatýdenního zastavení ekonomiky. Ty se v plné míře projeví právě v podzimních měsících (odložení splátek úvěrů, odsun placení nájmů, apod – ochrana skončí již tento podzim).

Obávám se, že druhá (a očividně plánovaná) vlna covidu uhasí zbytky doutnající ekonomiky. Vláda prohlasovala mamutí schodek v rozpočtu a myslí si, že už to nějak do těch voleb doklepe. V kampani se potom budou vládní strany chlubit tím, jak to tady všechno zachránily. Voliči sice obvykle mají krátkou paměť, ale v tomto případě bych na ni být pány Babišem a Hamáčkem příliš nespoléhal.

Lidé si už teď naplno uvědomují špatná ekonomická rozhodnutí vlády a už nyní více než třetina domácností pociťuje snížení svého životního standardu. Není snahou vládnoucí garnitury zlikvidovat ekonomiku a udělat z lidí loutky, závislé na podpoře od státu? Vždyť půl bilionový schodek státního rozpočtu si vláda prosadila, zadlužíme se i v rámci EU, takže nějaký čas bude z čeho rozdávat, ne?

Projídat budoucnost nás i našich dětí nejde donekonečna. Kdo si myslí opak, nemůže stát v čele naší země.

Zdroje:

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 205 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)