auto1018
3.8.2020
Kategorie: Společnost

Tohle může být horší než Dieselgate

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKAVrchní zemský soud v německém Karlsruhe rozhodl, že řidič nesmí za jízdy ovládat dotykový displej. A rozsudek je pravomocný.

Znáte to jistě všichni uživatelé motorových aut, ať už jako řidiči, nebo spolujezdci. Množství tlačítek, páček a otočných spínačů mizí a vše je nahrazováno jedním centrálním dotykovým displejem. K absurditě to dotáhla Tesla, ale ani jiní výrobci se už nemusí stydět. Podívejme se domů a na vlajkový model automobilky Škoda, Octavii 4. generace. Klasický panel klimatizace zmizel a tato se ovládá pomocí dotykového displeje. Řešení sice efektní, ale naprosto nepraktické a za jízdy přímo nebezpečné.

Je to absurdní. Legislativou je na jedné straně potíráno používání mobilních telefonů za jízdy (správně!). A zachází to už tak daleko, že kdo při psaní sms za jízdy v USA usmrtí někoho při nehodě, tak je souzen za vraždu. V některých státech se rozhodli dokonce postavit mimo zákon i samotné telefonování přes Hands free.

A na druhé straně se výrobci aut předhání, kdo bude mít větší centrální displej a v něm koncentrováno více funkcí na ovládání automobilu.

Onen německý řidič se naboural, když pomocí centrálního displeje reguloval intenzitu otírání čelního skla stěrači. Už toto musí vést každého ke klepnutí si na čelo. Auto musí mít kvůli bezpečnosti buď příslušnou páčku, na kterou hmátnete poslepu, nebo dokonalou automatiku, která stěrače zapne, vypne, zrychlí, zpomalí, zintervaluje za vás. Tu automatiku má dnes už hodně aut. Ale ani u těch nejlepších nefunguje bezchybně.

Tak teď do toho hodil vidle německý soud a upřímně řečeno to považuji za rozumnější než nějaký dieselgate. Přiznejme si, kolik z nás zajímá, kolik naše auto vypouští nějakého kysličníku? Ale všichni chceme auto ovládat nejen komfortně, ale i bezpečně. A troufnu si říci, že ovládání klasickými tlačítky a knoflíky je nejen bezpečnější, ale i komfortnější.

Asi se již brzy dočkáme žalob na automobilky kvůli pokutám, ale i nehodám. Prostě proto, abych si snížil teplotu klimatizace na centrálním displeji, nebudu zastavovat. A už vůbec ne na dálnici.

Následně budou automobilky možná muset přehodnotit výrobně vybavení interiéru auta a vracet se ke starým dobrým knoflíkům. A pak dojde ještě na odškodnění všech, co si auto s displejem už koupili.

Tohle bude velké rodeo. A netýká se jen dieselů, ale všech aut.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 055 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.