12805928_10208629826772366_7318133603418042437_n
8.3.2016
Kategorie: Společnost

To je to nejlepší, co nyní můžete pro Rusko udělat: Otevřený dopis prezidentovi Putinovi

Sdílejte článek:

LEONID GOZMAN 08|03|2016

K 99. výročí pádu monarchie, zveřejnil ruský politik Leonid Gozman ve svém blogu na serveru Echo Moskvy otevřený dopis prezidentovi Ruské federace Vladimiru Vladimiroviči Putinovi.

.
Jeho excelence
Vladimír Vladimirovič Putin
 .
Vaše excelence, pane prezidente!
 .
Vládnete naší zemi už šestnáctý rok. V poslední době se bilance Vašich úspěchů a neúspěchů očividně vychyluje k negativní straně. A jakkoli sebevíc to Vaše propaganda skrývá, lidé už to začínají pociťovat.
Kvalita života zřetelně upadá, zhoršuje se stav v sociální oblasti, snižují se reálné příjmy. Nezbavil jste zemi závislosti na ropě a nemáte, soudě dle vašich vyjádření, žádný plán na řešení krize.
 .
Sliboval jste vítězství nad teroristy, ale teroristické útoky pokračují. Za roky Vaší vlády se jejich obětmi stalo více než tři tisíce lidí – organizátoři těchto útoků nebyli ve většině případů ani dopadeni. Na severním Kavkaze vznikla kriminální enkláva na Rusku prakticky nezávislá, ale využívající jeho zdroje. Nádavkem k tomu jste zahájil bratrovražednou válku v Ukrajině a poté válku v Sýrii.
 .
Udělal jste z Ruska strašáka pro celý svět. Vámi propagovaný obrat na Východ nepřinesl nic, rozhádali jsme se se sousedy, spojenci už nám žádní nezbyli. Sankce a protisankce, stejně jako Vaší politikou vyprovokované závody ve zbrojení, jsou pro naši ekonomiku těžkým břemenem. Desítky milionů lidí jsou nuceny platit za Vaše ne vždy opodstatněné geopolitické představy.
 .
Společenská morálka upadla tak hluboko jako nikdy. Pod Vaším vedením rozkvetla lež, nespravedlivé soudy, korupce. Mnozí jsou přesvědčeni o zkorumpovanosti Vašich nejbližších přátel a spolupracovníků a často i o Vaší osobní zkorumpovanosti. Stále více se hovoří o stycích nejvyšších představitelů země s gangstery. Na tomto pozadí se do našich životů vrátila licoměrnost a vrací se strach – lidé se opět bojí říct, co si myslí.
 .
Pane prezidente, mnohaletá absolutní moc Vás dovedla k tomu, že jste přestal vnímat Rusko. Když jste “našel” amfory, země se uculovala, když jste létal s jeřáby, smála se nahlas. Kolem Vás nezbyli lidé, kteří by si dovolili Vám oponovat. Připouštíte takové projevy uctívání, jež překračují i rámec anekdot brežněvovského období – například řada Vám věnovaného parfému.
 .
Nenechte se klamat vysokým ratingem – to je rating z křeče a nulových alternativ. Je vytvořen uměle a zhroutí se, jakmile vyschnou zdroje pro každodenní příděl potravy. Dokonce i policisté zadržující Vaše oponenty během Ústavou garantovaných pokojných manifestací, přecházejí na “nenormativní” výrazy, když mluví o Vás. Za Jelcina v srpnu 1991 demonstrovalo jen v Moskvě sto tisíc lidí. Za Vás, stejně jako kdysi za Mikuláše II., nepůjde v těžkou chvíli demonstrovat nikdo.
 .
Rating Mikuláše byl v srpnu 1914 určitě vyšší než ten Váš. Lidé padali na kolena a líbali lem jeho pláště. Ale za dva a půl roku, přesně před 99 lety, monarchie padla. A za další rok byl “Gosudar” zabit a země se na desítky let ponořila do chaosu.
 .
Náš poslední imperátor se nacházel v zajetí iluzí, věřil, že národ chce samoděržaví, že demokracie je mu cizí, až do konce lpěl na moci. Zahodil možnost – naprosto reálnou -, aby spolu s rozumnými lidmi, kteří nepřáli zlo ani jemu, ani zemi, začal reformovat archaický politický systém. Prosím Vás, pane prezidente, neopakujte jeho chyby.
 .
Pane prezidente! Vámi vytvořený systém není první autoritativní režim v dějinách, který se ocitl ve stavu ekonomické, morální a politické krize. Nejčastěji to končívá katastrofou. Ale jsou i příklady pokojného, či aspoň nekrvavého, ukončení autoritativního režimu. Na rozdíl od většiny Vašich oponentů se domnívám, že Vám osud Ruska není lhostejný. Máte ještě šanci zemi zachránit, ale ta šance se každým dnem zmenšuje.
Vaše excelence, musíte odejít. Váš potenciál je vyčerpaný. Čím déle budete setrvávat v Kremlu, tím bude vyšší pravděpodobnost průběhu událostí podle hrozivého scénáře. V analogické situaci jako Vy byl Jaruzelski a Pinochet, Franco i Alexandr II. Podařilo se jim najít, možná nikoli optimální, ale řešení. Můžete to udělat také.
 .
Můžete podle příkladu Poláků svolat jednání u kulatého stolu, kde se posoudí cesty k předání moci. Už podle složení jeho účastníků bude jasné, jestli hledáte cestu k řešení, nebo si chcete jen prodloužit čas.
 .
Můžete vyhlásit, že na přechodné období předáváte moc Dumě a premiérovi, kterého Duma navrhne. Ale aby země uvěřila Vašim čestným úmyslům, musíte nejdříve zajistit čestné volby a nebránit Vašim oponentům, aby byli do Parlamentu zvoleni.
 .
Po Vašem odchodu mohou, samozřejmě, nastat těžké časy. Ale ty budou tím delší a, nedej Bože, krvavější, čím déle se budete držet u moci. Nejde o to, že bez Vás bude najednou všechno dobré, ale o to, že s Vámi – a ani Vy, ani nikdo jiný už to nemůže ovlivnit – může být jenom hůře.
 .
Vaše excelence, pane prezidente, odejděte! Odejděte co možná nejrychleji. To je to nejlepší, co můžete nyní pro Rusko udělat.
 .
Leonid Gozman
 .
 .
.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.