socialismus517
2.10.2020
Kategorie: Ekonomika

To, co tu teď máme, není žádný kapitalismus

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Nedávno se Peter Schiff objevil v Crosstalku RT a zakončil to debatou s marxistou.

Diskuse se soustředila na zotavení po „K-křivce“, z něhož někteří lidé ekonomicky profitují, jsme ale trvale ponecháni na pospas váznutí v ekonomické odpadlické vrstvě. Peter řekl, že si můžeme povídat o zotavení po K, L, U nebo V křivce, ale nic z toho opravdu neplatí, když se to všechno jen upečete – tak to není žádné zotavení. A kde má ten problém kořeny? Opustili jsme skutečný kapitalismus a přijali jsme socialismus s centrálním plánováním.

Richard Wolff slouží jako emeritní profesor ekonomie na University of Massachusetts Amhers a nedávno napsal knihu nazvanou „Porozumění marxismu.“ Ten své komentáře uváděl v typicky marxistických frázích – pandemie vedla k tomu, aby bohatí zbohatli a chudí zchudli, a on se zaměřuje na nerovnost bohatství.

Peter zaujal odlišný přístup:

Peter Schiff

Peter Schiff

Mně je jedno jaké písmeno chcete použít k popisu toho. Já mám problém už se slovem zotavení. Protože si nemyslím, že jsme se vůbec zotavili. Jistě na akciovém trhu došlo k zotavení, na tomto trhu se zotavily ty ztráty, k nimž došlo v prvních dnech COVIDu. A ano, tahle recese, v níž momentálně jsme, začala velice podstatným kolapsem. A ano, došlo k maličkému odražení ode dna tohoto kolapsu. Ale pořád jsme v recesi. A tak nevím, jestli zotavení do méně drsné recese, než v jaké jsme v určitém okamžiku byli, lze opravdu kvalifikovat jako zotavení.

A nemyslím si, že jsme už viděli veškerý propad. Myslím si, že se to vrátí. Myslím, že se ve skutečnosti propadáme a je dobrá šance, že i akciové trhy by mohly dosáhnout nových hlubin. Ale bez ohledu na to, k čemu u té bubliny krátkodobě dojde, realita je taková, že útrapy Lidí z běžné ulice jsou ve skutečnosti ziskem těch z Wall Streetu – a tak to právě je, protože ekonomika zůstává slabá. A tím, co je skutečným kořenem této slabosti, není kapitalismus. To je ten průšvih, že tu žádný kapitalismus nemáme. Jsou to Federální rezervy (centrální banka), co monetizuje ohromný vládní dluh (tj. snižuje inflací jeho reálnou výši), čímž se jen nafukují bubliny různých aktiv. Ale souběžně s tím to reálnou ekonomiku zbavuje nacházení východisek, kterých je ve skutečnosti k růstu zapotřebí a která by vybudovala skutečné zotavení, jež by ve skutečnosti zdvihlo všechny čluny.

Místo toho usilujeme o falešné zotavení, protože to je snadnější vytvořit. Protože abychom měli reálné zotavení, tak musíme mít určité krátkodobé útrapy, aby se to umožnilo. Protože tím, co se musí zotavit, není spotřeba, nýbrž produkce. Potřebujeme větší úspory. Potřebujeme větší kapitálové investice. A k zařízení, abychom to umožnili, ve skutečnosti potřebujeme vyšší úrokové sazby, ne nižší úrokové sazby. A potřebujeme menší vládu, ne větší vládu. Takže vše, co jsme od pandemie začali dělat je ve skutečnosti oslabování ekonomiky a přidáváme jen k všem těm chybám, které jsme dělali před pandemií.

Wolff se naježil, když Peter mluvil o mechanizaci „chyb“ Fedu. Řekl: „Tak je to, když se kapitalismus rozdmýchá.“ Peter řekl: „Nenechte se zmást tím, že to, co je teď v Americe, je kapitalismus.“

Myslím, že to, co z kapitalismu zbylo, bylo už zničeno socialismem. Takže je to socialismus, který se vplížit do systému, který může za tyto problémy a tu ohromnou nerovnoměrnost bohatství.“

Peter rovněž Wolffovi řekl, že vychází ze špatných předpokladů, když si myslí, že toto pro bohaté skoční dobře.

Ujišťuj vás, že ne. Tyto bubliny aktiv jsou dočasné. Spousta z toho bohatství existuje jen na papíře. To, co přichází, je ohromný kolaps hodnoty dolaru.“

I na bohaté se dostane, aby „si toho užili“ a všichni budou nakonec těmito politikami zbídačeni tím, či oním způsobem.

Peter a Wolff se pustili do debaty o kořenu tohoto problému. Peter řekl, že jsme v obrovské díře, protože jsme opustili kapitalismus a přijali jsme socialistickou formu vlády.

Máme tu vládní centrální plánování. Máme centrální plánování úrokových sazeb. Máme stanovování cen a manipulace s trhem. A máme ekonomiku, v níž se pokoušíme generovat růst tiskem peněz a jejich rozdáváním lidem, aby utráceli. A to nebude fungovat.“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 365 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
160 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.