graduation-students2
21.7.2018
Kategorie: Společnost

Titul pro všechny?

Sdílejte článek:

IN

Obhájit titul znamená ve sportovní terminologii být opět natolik dobrý, že se Vám konkurence budu při soutěžním klání opět dívat na záda. Opustíme li však prostředí sportu, všichni víme, že mít před jménem nebo v některých případech za ním zkratky typu Ing, Bc, MUDr, JUDr či PhD, znamená mít vystudovanou příslušnou vysokou školu ukončenou obhajobou závěrečné práce, která potvrdí dosáhnutí jistého stupně vzdělání.

 

Honba za tituly se stala extrémní disciplínou. Mít vysokoškolský diplom je jakousi pomyslnou vstupenkou do velkého světa. Tedy aspoň plno lidí v to věří a je třeba si přiznat, že zahraniční společnosti se často tváří tak, jako by středoškoláci byli něco méněcenného. Celé to však zapadá do jakési filosofie liberálně demokratického Západu (už jen to slovní spojení je šílené, realita toho světa ještě horší), kdy o schopnostech jednotlivce nerozhoduje výše IQ a umění najít řešení v různých situacích, ale spíše prokázaná délka školní docházky, případně barva pleti či politická korektnost. Následné uplatnění ve společenském životě bylo dosaženo přebudováním tabulek, které určují, k jaké funkci už je třeba vysokoškolského diplomu. Čímž jsou nastaveny základní podmínky potřebné k honu za vzděláním.

Úroveň škol je rozličná. Jestliže existují prestižní ústavy, jejichž absolvování je opravdu tím nejlepším důvodem k tomu bývalé úspěšné studenty zaměstnat ve své firmě, je plno dalších, které existují nikoliv proto, aby z Vás udělali skutečného odborníka v oboru, ale poskytnou Vám tolik žádanou zkratku před jménem. Na těchto školách nepočítejte se stipendiem, naopak, často je třeba si připravit nemalou částku k tomu, aby se z Vás stal inženýr nebo aspoň bakalář. Trochu specifické bylo rychlostudium práv v Plzni, které z Vás udělalo absolventa za dost peněz během krátké doby bez nutnosti docházet. Tam to s vysokoškolským titulem dotáhli k absurdní dokonalosti. A v mnohém se stali vzorem pro další školy, na kterých si své “vzdělání” lze doplnit. Samostatnou kapitolou jsou poté disertační či jinak nazývané konečné práce. Jakoby nestačilo vysoké množství škol, jejichž učební obory patří k naprosto nepotřebným, jejich ukončení odevzdanou prací na témata, která musí zákonitě vyvolat přinejmenším úsměv, spíše jsou však k pláči, je nutností.

Především na školách s humanitním zaměřením jde o naprosto nedůstojnou a nepotřebnou činnost. Což si řada studentů uvědomuje a také tak k tomu přistupuje. Takže se příliš nesnaží a nejednou prostě zmáčknout na klávesnici svého počítače dvojhmatem Ctrl+C a rázem je hotovo. Cestě do vyšších vrstev se rázem otevřely dveře.

Petr Krčál a Magda Malá jsou posledními obětmi nesmyslného honu za dokladem o dosaženém vzdělání. Nikdo netvrdí, že by byli dobrými ministry, ale má li jejich schopnosti určovat důkaz o tom, že šli stejnou cestou, jako 50% vysokoškolsky vzdělaných lidí u nás, mezi dalšími známými třeba páter Halík, pak by své funkce musela složit více, jak polovina vysoce postavených úředníků, managerů a dokonce i plno pedagogů samotných. Být ministrem je otázkou nejen odbornosti, politické příslušnosti, ale mělo by to být spojeno i s morálními kvalitami, což se samozřejmě u velké části politiků nedá dohromady sloučit. O to větší pozornost by měla být věnována výběru kandidátů. Poslední vláda se tak trochu vymyká ze standardů těch minulých. Porodní bolesti při jejím vzniku jsou známé. Andrej Babiš si vybírá pouze naprosto loajální spolupracovníky, jenže těch už tolik vysoce kvalifikovaných nezbývá, protože ten, kdo vidí do problematiky vládnutí skutečného majitele Agrofertu, nechce riskovat své profesní selhání v podřízeném stavu jeho zájmům. Zůstávají tak pouze sluhové, kariéristé a egoisté. Odborníci z ČSSD jsou pro změnu politicky odpovědní předsedovi Hamáčkovi a je třeba si uvědomit, že sebemenší chyba může vést k rozkladu nestabilní strany, která svými dluhy a rozháraností balancuje nad pádem do historických análů.

Studium vysoké školy by mělo být určeno těm, kteří na něj mají mentální a morální schopnosti a po jeho absolvování budou skutečným přínosem pro společnost. Ti, kteří jím neprojdou, nemusí být nutně hloupější. Často jsou daleko lépe připraveni nejen pro život, ale i pro vedoucí pozice, neboť přiznejme si, většina vysokoškoláků neumí nic navíc proti dobrým středoškolákům s dostatečnou životní a pracovní praxí. Celoevropská chiméra v podobě nutnosti mít nějaký titul je naprosto scestnou cestou, jejímž důsledkem je líná generace vysokoškoláků, kteří jdou poprvé do zaměstnání v šestadvaceti, často za pult do McDonalda, následně neuvažují ani o tom, že by měli rodinu. A mají li to štěstí a účastní se přijímacího pohovoru v úspěšném podnikatelském subjektu, jejich představy o vlastní práci a odměně za ní vzbuzují spíš úsměv či poklepání na čelo.

Přiznejme si, že se v mnoha směrech přestal používat selský rozum. Pracující středoškolák se zaměřením na praktický obor či absolvent učňovského střediska s kladným přístupem k práci jsou daleko užitečnější, než konzument marihuany či kokainu s vysokoškolským titulem, případně snažící se prorazit s povoláním humanista. Kam to vede, to vidíme všichni. Neziskový sektor je plný vystudovaných lemplů, pro které je od mládí práce sprosté slovo. Vysokým školám prostě chybí důstojnost a prestiž. Co pak můžeme chtít od absolventů?

Zdroj

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Josef Bárta 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 45 415,80 Kč
Vybráno 129.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.