titanikzivnost
7.3.2017
Kategorie: Ekonomika

Titanik svobodného podnikání

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Většinou lidé cítí jako přepjaté, když začnete mluvit o tenčící se svobodě. Veřejnost si nechce připustit, že se u nás nenápadně, pomalu, ale jistě, vytváří režim, který se svobodnou společností bude mít pramálo společného. Tvrzení, že se vytrácí svoboda podnikání, je často nevěřícně přijímáno i samotnými živnostníky a malými podnikateli, kterých se týká především.

Přitom je to zjevné. Loď svobodného podnikání se potápí, ale my „tančíme“. Tedy, samozřejmě netančíme doopravdy, na to nemá živnostník čas. Pracujeme, podnikáme, živíme se. Malý podnikatel a živnostník se stará, aby měl dost zakázek. Musí vydělat dost na to, aby zaplatil nájem, elektřinu, aby zaplatil svým zaměstnancům, aby odvedl státu odvody z mezd, daně, poplatky, pojištění. Střídají se u něj nejrůznější kontroly, musí vyplňovat hlášení, daňová přiznání, kontrolní hlášení, statistické výkazy. Je odpovědný za svoje podnikání, ale i za to, co s jeho podnikáním vůbec nesouvisí, třeba za exekuce svých zaměstnanců.

Malí podnikatelé a živnostníci nemají kdy zabývat se pro ně tak odtažitými jevy, jako je velká politika, a tak neuchopitelnými pojmy, jako je moc státu, práva občanů a svoboda podnikání. Je přece tak těžké uvěřit, že by vláda dělala něco nekalého, že by pro nás připravovala něco špatného, že by se úmyslně snažila nás poškodit. A na to vrchnost sází.

Proč se zaměřila vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL právě na malé podnikání? Protože jí malí podnikatelé a živnostníci strašně lezou na nervy svou nezávislostí. Malí podnikatelé a živnostníci nepotřebují péči státu. Nechtějí dostávat různé příspěvky, přídavky, dávky apod. Chtějí mít raději málo, ale svoje. Chtějí se rozhodovat podle svého, chtějí si dělat věci po svém. Proto podnikají.

Ale to vláda nepotřebuje. Vláda Andreje Babiše, socialistů a lidovců potřebuje co nejvíce občanů závislých na státu. Chce vybírat co nejvíce na daních, aby mohla co nejvíce zase rozdat těm největším firmám v dotacích, investičních pobídkách, státních zakázkách a slevách na dani. A proto budovatelé moci státu tak nesnášejí malé podnikatele a živnostníky.

Co s nimi? No, když je nemůžou koupit, tak jim znepříjemní život. Více povinností, výkazů, poplatků, kontrol a větší odpovědnost. A naopak méně práv, nižší výdělky a horší podmínky. Tak se vyvíjí současné podnikání v ČR.

Je fakt, že jinak zatím v České republice vše na první pohled vypadá jako demokracie. Svobodně volíme, svobodně se vyjadřujeme, svobodně cestujeme, máme právo vlastnit. Pod povrchem však jsou již rozběhnuté procesy, které vedou k jasnému cíli — upevnit a posílit moc státu, tedy současné vládní garnitury. A má to ten nejstarší důvod na světě: Peníze. Protože peníze jsou moc a moc jsou peníze.

Stačí podívat se na soupis zákonů, které vznikly za poslední tři roky a seznam zákonů, které vláda připravuje. Zjistíme, že jde o zvláštní kombinaci dvou přístupů. Předivem drobných příkazů a zákazů vláda nenápadně omezuje svobodu občanů, aniž by to vzbudilo jejich pozornost.

Vedle toho pak vláda zásadními zákony a nástroji tvrdě a rychle dostává pod kontrolu podnikatele. Ještě dva roky takového postupu a staneme se nenápadně a plíživě nesvobodnou, nebo alespoň velmi málo svobodnou společností.

Svoboda občanů, nedotknutelnost jejich soukromí a majetku, svodné podnikání a svoboda projevu, to jsou základní atributy svobodné společnosti. A svobodná společnost je společnost prosperující. Jenže to má háček.

Aby mohla existovat vysoká míra svobody občanů, musí mít politici a úředníci jen omezenou moc. Mají mít jen tu nejnutnější míru moci, kterou potřebují pro řízení státu a ochranu občanů. A to se politikům a vysokým úředníkům dnešní vlády nelíbí. Přičichli si k moci a chtějí si ji udržet, a pokud možno ji i zvětšovat. Jsou zkorumpováni mocí.

Ztratíme-li možnost svobodně podnikat, ztratíme pak brzy i další svobody. A to nesmíme dopustit. Musíme se bránit, protože organismus, který se nebrání, si nezaslouží přežít.

ZDROJ: Radomil Bábek, předseda podnikatelských odborů, www.podnikatelske-odbory.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.