william-iven-jrh5lAq-mIs-unsplash
18.12.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Tipy na zhodnocení úspor. Kam uložit peníze v roce 2021?

Sdílejte článek:

V rámci zhodnocení peněžních úspor v budoucnosti přemýšlejte nad různými strategiemi. Předtím, než se pro jednu z nich rozhodnete, pečlivě zvažte nejrůznější výhody, nevýhody i předpovědi vývoje v následujícím roce. Samozřejmostí by měla být pohotovostní rezerva, kterou máte kdykoliv po ruce. I ta však může vydělávat díky dobře zvolenému spořicímu účtu. Kam vložit peníze v roce 2021 a na jaké chyby si dát pozor pro nejlepší zhodnocení úspor?

Více typů rezerv pro rozložení rizik

V rámci investování je nesmírně důležité přemýšlet nejenom nad případným ziskem a zhodnocením, ale také nad mírou rizika. Z toho důvodu se doporučuje rozložit riziko do několika různých druhů rezerv. Některé z nich by měly být pohotovostní s možností okamžitého využití peněz v případě potřeby. V jiných případech se zase více vyplatí určité formy termínovaných vkladů, kde jsou peníze na nějaký čas vázané, což ale může přinášet jejich lepší zhodnocení.

Co si ujasnit před založením spoření či investicemi?

Ještě předtím, než se pustíte do ukládání peněz do spoření a investic, ujasněte si několik základních parametrů a důkladně si promyslete, jakou částku uložíte na konkrétní spořicí účty či pro jiné příležitosti. O každé investici si pečlivě zjistěte co nejvíce dostupných informací ještě předtím, než odešlete své peníze.

Promyslete si zejména výši pohotovostní rezervy. Tyto peníze by měly být snadno dostupné na běžném či ideálně spořicím účtu bez lhůt. Dále si promyslete, jakou částku můžete dát stranou na delší časové období. Za úvahu stojí také pravidelné investování, kdy se každý měsíc budete snažit stranou odložit určitý obnos.

Nejčastější chyby při spoření

V rámci pravidelného spoření se lidé dopouštějí několika častých chyb. Obavy o bezpečnost peněz jsou naprosto na místě a jde o běžné chování již od dob zlatých mincí. V rámci virtuálních čísel na bankovním účtu si stále ověřujte, zda má vybraná investice či druh spoření dostatečnou bezpečnost a ochranu před ztrátou vašich financí. Například takové vklady na spořicí účty jsou ze zákona pojištěné.

Druhou častou chybou bývá špatný propočet. Jistě je dobré vsadit na jistotu toho, že si peníze bezpečně střádáte na běžném účtu. Na druhou stranu však každý rok přicházíte o část jejich hodnoty. Inflace a neustálé zdražování běžných služeb, potravin a dalšího je totiž nezastavitelná.

Naučte se bojovat s inflací

Aby bylo zhodnocení úspor efektivní a dávalo smysl, měla by být úroková sazba minimálně v hodnotě inflace. Ta se spolu se zdražováním pohybuje každý rok kolem 2,9 %. Pro dosažení takového růstu hodnoty vašich financí však samotný spořicí účet nestačí.

Představte si zhodnocení peněz jako stavbu domu. Nejdříve musíte začít na pevných a bezpečných základech, kterými jsou právě spořicí účty. Pro další růst postupujete prvním patrem, kde jsou méně rizikové druhy investic. Jestli se budete chtít vyšplhat o něco výše, počítejte s vyšším rizikem, ale na druhou stranu mohou vaše investice dosáhnout lepšího zhodnocení. I v letech, kdy se vám rizikové druhy investic nepovede správně zhodnotit, budete mít stále jistotu financí uložených právě na spořicím účtu. Základy tedy zůstanou, i když se vyšší patra vašeho investičního domu začnou hroutit.

Jak zhodnotit peníze v roce 2021?

Jestli přemýšlíte, jak se zhodnotí vaše úspory v roce 2021, začněte vymýšlet vhodnou strategii co možná nejdříve. Základním pravidlem je rozdělení úspor do několika různých příležitostí. Vždy si však propočítejte na základě vlastních možností to, kolik prostředků můžete takto uložit.

Jistota v podobě spořicího účtu

Výběr kvalitního spořicího účtu představuje naprostý základ ve snaze o zhodnocení úspor. Příkladem může být spořicí účet ING. Ten patří mezi nejstarší podobné produkty v České republice s tradicí již od roku 1992. Máte tak jistotu, že jde o skutečně prověřený způsob, jak bezpečně uložit své peníze.

Velkou výhodou spořicích účtu je zákonné pojištění vkladů. To je velký rozdíl v porovnání s jinými druhy investic, které ve výsledku nijak pojištěné nejsou. Aby však byl takový spořicí účet skutečně výhodný, měl by být zdarma a bez poplatků.

A protože mohou peníze na spořicím účtu skvěle fungovat i jako záchranná pohotovostní rezerva, nabízí tento účet od ING možnost využít peníze naprosto kdykoliv a na cokoliv. Pro převod na běžný účet, ze kterého budete chtít peníze použít, nejsou účtovány žádné poplatky. Se svými penězi si tak děláte naprosto cokoliv.

Velká jistota a bezpečnost spořicího účtu se však promítá v úrokové sazbě. Ta aktuálně činí 0,3 % p.a. v případě částky do 300 000 korun a 0,1 % p.a. za peníze přesahující tuto hranici.

Další možnosti pro spoření či investice

A co s dalšími penězi? Vhodnou možností jsou například podílové fondy. Zde je totiž možné dosáhnout až násobně vyššího zhodnocení a to bez nutnosti jakéhokoliv studování konkrétních akcií a cenných papírů. Podílový fond je totiž sestavován specialisty tak, aby nabízel co nejnižší riziko a zároveň přinášel slibné zhodnocení. Máte tak na výběr z několika různých variant. Konzervativní a bezpečné podílové fondy staví především na dluhopisech a nabídnou nižší procenta pro zhodnocení. Strategie určená pro odvážnější s vyšším rizikem se skládá převážně z akcií a při dobrém vývoji nabídne lepší výnosy.

Vzhledem k velké nejistotě a možné ekonomické krizi se v následujícím roce nedoporučují rizikové spekulace a nepodložené investice pouze do konkrétních akcií.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 894 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.