6.8.2013
Kategorie: Společnost

Těžké schizma

Sdílejte článek:

OD: PETR ZÁVLADSKÝ 06|08|2013

Řada autorů už zde psala o podobném tématu. A já mám veliký problém, jak současnou politickou situaci vnímat. Mám veliký odpor k tomu, jak se výkonu moci uchopil president Miloš Zeman. Jsem nějak schopen pojmout, že Havel i Klaus byli loutkovými presidenty parlamentu a politických stran. A co si budeme říkat, Husák a Novotný i Svoboda byli stejně panoptikálními presidenty.

 

 

Miloš Zeman se poněkud svévolně vyňal z toho panoptika. Nelíbí se mi, co dělá, nemám pocit, že zvítězil ve volbách legitimně. Nakonec vlastně neměl žádný srozumitelný politický program. Ale nešť. Stal se presidentem.

 

Ustanovil si nějakou presidentskou vládu. Ústavně je to možné. Ta vláda ale nemá politický mandát a jen z vůle presidenta vykonává kroky, které nemají oporu v mechanismu voleb. Politické strany řvou, protože přišly o výkon moci. Zeman jim ji ukradl. Pak ovšem musíme tvrdit, že systém parlamentních voleb ztratil veškerý smysl, protože president si stejně může udělat co chce.

 

Jenže: vykonávaly strany tu moc ve prospěch většiny lidu? Nejsem socialistou, ale jsem jednoznačně přesvědčen, že výkony a cíle minulých vlád šly většinově proti zájmům dílčích občanů, ať to byli domácí podnikatelé, domácí spotřebitelé, či jiné skupiny. Výkony tzv. demokratických vlád se snažily o jediné, a to bylo upevnění jejich vlastní moci. Je zcela lhostejné, jak se jednotlivě jmenovaly, či jak se jmenovaly jejich účelové koalice.

 

Opakuji: minulé vlády na zájmy a majetky jednotlivců zvysoka kašlaly, neboť to byly vlády ryze socialistické. Je lhostejné, jak se samy nazývaly. A je úplně fuk, že je ultralevicová skupina tvrdošíjně označuje za pravici. Reálná pravice zde nevládla mnoho desítek let. A ODS (soudě podle kroků) se chovala jen jako umírněná levice. To si prostě musíme přiznat. A jsem-li v tom hodnocení, pak dnešní ČSSD se chová jako ultralevice, tedy chová se komunisticky.

 

Obecně je naše politické spektrum vysunuto extrémně doleva.

 

Přesto vše se mi zdá, že Zemanova/Rusnokova vláda zatím nedělá úplné hovadiny. A když Balvín hovadinu udělal, Rusnok jej rychle umravnil. Na druhou stranu nejsem schopen snést jakéhosi dosti profláknutého Pecinu.

 

Některé kroky Rusnokovy vlády se mi snad i dokonce líbí. Třeba odvolání šéfa s. p. ČD Žaludy. Nájemného manažera, jehož smlouva zněla tak, že vydělá nejvyšší mzdu, pokud státní podnik ČD vykáže ztrátu a on získá pro tu firmu státní dotaci. Čili: čím více bude ČD prodělávat, tím více peněz na výplatní pásce bude mít. Kdo jej za takovýchto podmínek najal? Tam se musíme ptát! A na další exoty s podobnými smlouvami a se stejnými viníky. A trafikanty.

 

Jenže pořád je tady stejná otázka: „líbí se mi snad některé dílčí kroky této vlády, ale má ta vláda vůbec nějaký mandát?“

 

 

Ale pak zde stojí zásadní otázka. Potřebujeme vůbec politické strany? Levé, levější a ultralevé? A abych nebyl ideologický: pravé, pravější a ultrapravé? Když nejsou ochotny obhajovat alespoň tu deklaratorní skupinu, ale jejich jediným zájmem jsou jejich vlastní zájmy?

 

Podívejme se třeba jen na věčného „študenta“ a věčného „politika“ Marka Bendu, který v životě nepracoval, extrémního levičáka MUDrlanta Borise Šťastného s knížkou ODS, Jirku Nosičepiva a řadu dalších. Chceme je za poslance a vykonavatele vůle lidu? Mám naléhavý pocit, že o ně nestojí ani voliči pravice, ani levice, ani kdokoliv jiný. Proč tam ty komické figurky a politické kreatury tolik let vlastně jsou? Protože mechanismus současné podoby voleb takovéto jedince neumí zavrhnout. Strany si je tam prostě vnutí (pokud nebudou fatálně vykroužkovány, jako nechvalně známé Íčko).

 

Jak je možné, že se nám v Parlamentu producíruje nějaký LEV, nebo populistická strana LIDEM, které obě neprošly sítem voleb? Anebo zákonem zakázaný politický směr Komunismu? Protože volební zákon je od základu špatný.

 

Jenže pašíci, kterým nese zisky, jej nebudou chtít změnit. Naši volení zákonodárci vyprodukovali tak absurdní volební zákon, který tomu dal prostor, a teď se strašně diví, co si ten Zeman dovoluje. Ježíš, udělali jste stejně mizerný zákon, jako předtím stovky jiných. Jenže ty předchozí sedřely hřbet nějakým nezajímavým anonymním občanům, kteří tuto věc nechtěli, ani ji nevolili. Tento zákon sedřel hřbet vám, vy nepostižitelní mocichtiví.

 

Jak jen udělat, aby zákonodárce dbal zájmů lidu a ne zájmů svých? Na to současný tvar demokracie nestačí.

 

 

ZDROJ: Petr Závladský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.