VIRTEST
9.6.2021
Kategorie: Společnost

Testovací buzerace

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPřípad návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.

EU slibuje „volné cestování po Evropě“ v rámci Unie již na letošní léto. Podmínkou však bude, podle unijních orgánů, covidpas respektive „potvrzení o bezinfekčnosti“. Ten získá „cestovatel“ tím, že prokáže, že je očkován, či že prodělal covid či že absolvoval test na covid. Zatímco očkování a prodělání nemoci má být uznáváno několik měsíců, testování má krátkodobou platnost a „cestovatele“ tak podle regulí EU čeká pravidelné testování v řádech dní. Jsou zvýhodněny osoby očkované či osoby po prodělané nemoci.

Již od počátku testovací mánie se objevovaly zprávy o tom, že lze získat falešný negativní test za úplatu. Není nutné absolvovat nepříjemné odběry a zájemce o koupi falešného dokladu pak spoléhá na to, že tuto skutečnost při běžné kontrole nikdo neodhalí. Případ návratu českých turistů zadržených na pražském letišti je právě z tohoto soudku. Při letištní kontrole vzbudily některé předložené testy podezření z toho, že jsou falešné a cestující čekalo zadržení v letištní hale. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak v ČT tvrdil, že podezření bylo „oprávněné“. Zástupci cestovních kanceláří, které turisty zabezpečovaly, naopak vydali prohlášení, že vše proběhlo řádně.

V čem je daný případ poučný? Zejména v tom, že diskriminuje hromadnou turistiku, zejména letecky. Na letištích jsou totiž kontroly nejen kvůli covidu, ale i z důvodu bezpečnosti leteckého provozu. Kontrola „bezinfekčnosti“ tak může proběhnout, aniž by se nějakým významným způsobem prodlužovala délka odbavení. To individuální turistika auty ži po železnici , i když pro ní platí formálně stejná pravidla, má výhodu v tom, že hranice v rámci Schengenu nejsou střežené (odbourání hraničních kontrol v rámci Schengenu je všeobecně akceptováno). Pokud by tedy měla podobná kontrola jako na letišti proběhnout i při cestách auty či vlakem v rámci Schengenu, musely by se pohraniční kontroly vrátit na všechny hraniční přechody. V době masivních přesunů k moři by hraniční přechody byly totálně zablokované. Další zajímavostí je ale i skutečnost, že jak reportéři ČT při cestě na Jadran, tak i zkušenosti jiných cestující, hovoří o tom, že se i při případných kontrolách doklady o „bezinfekčnosti“ nekontrolují.

Z výše uvedeného pro mě plyne jeden jediný závěr. Testovací mánie je de facto šikanou, která má od cestování po EU „slabší“ povahy naprosto odradit. I letos se podle průzkumů zájmu o dovolené v Česku nadpoloviční většina respondentů přiklání k cestování po vlastech českých. Zprávy o zadržení turistů na letišti pak jen potvrzují těm, co se rozhodli zůstat doma, že udělali správně. Státy jižní Evropy, Řecko, Itálie i Španělsko, tak sice na sezonu zbrojí a na turisty se těší, v jejich zájmu je naopak vše maximálně „urychlit“ a nevěřím, že budou tak důsledné, aby hledaly falešné testy či falešné covidpasy. Tato hra, jinak to nelze nazvat, má za cíl vytvořit zdání normality a současně „starost“ o naše zdraví.

Chystám se letos se ženou do Chorvatska autem. Rád se o své osobní zkušenosti podělím.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 868 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)