revoluce
4.11.2019
Kategorie: Historie

Těším se, až mne budou mladí přesvědčovat, co jsem to v listopadu 89 vlastně prožila

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Měla jsem to ještě komplikované tím, že jsem pracovala na národním výboru jako referentka sociálního odboru. A tam to tedy soudruzi drželi do posledních dnů vší silou – vzpomínám si, jak přišel jeden takový po 17.11. na radnici a přikázal nám, abychom šli na náměsti strhat plakáty OF. Tož jsme šli – uznejte, komu se podaři v pracovní době dostat volno kvůli plakátům – tak jsem jich s kolegyní asi stovku nalepila, protože jsem jich měla přivezeno z Prahy plné tašky. A všichni z domů nám tiše pomáhali.

.

Protože přesně o tomto byl listopad – o skutečném spontánním vzedmutí lidí po statisících a milionech. Dlužno dodat, že nebýt právě tohoto jevu, asi by celou republiku Letná neoslovila – ti lidé tam mluvili tak trochu jinak (což ostatně trvá dodnes, Praha si často se zbytkem republiky moc nerozumí), Havla nikdo neznal, a intelektuálové kolem něj mohli těžko oslovit lidi od výrobních pásů. Listopad byl tak úspěšný proto, že do OF vstoupili místní lidé, z fabrik, škol, doktoři, prostě lidé známí, mající důvěru ostatních, a bez ohledu na Havla a Dubčeka svou obec či své město dostali na náměstí. A pak už to jelo samospádem. Nebýt těchto lidí z obcí a měst, Letná by se stala pouhou epizodou.

Vše se navíc dělo bez mobilů, počítačů, mailů, bez drahých pódií – vystoupilo se na kašnu, morový sloup, prostě cokoli, co bylo výš, mikrofon půjčila místní kapela, a demonstrace, kde byla hlava na hlavě, byla skutečně tepotem doby. A pak se řeklo – zítra zase. A lidi přišli.

To, že v následujícím období OF někteří lidé zneužili, že se pak rozprchli do řady stran, a že některé ideály se vytratily, a že dnes stojíme opět na nějakém rozhraní, kde hledáme především zdravý rozum a pud sebezáchovy, je věc jiná.

Listopad si my pamětníci nenechejme vzít. Byla to krásná doba, plná naděje, a pokud se co pokazilo, bylo to tím, že jsme byli málo ostražití. A potom líní chodit k volbám. A pokud se nám tvrdí, že to už bylo předem vše naordinované, tak si myslím že jakékoli scénáře padly tou masovostí.

S odstupem doby samozřejmě vidíme, co vše se udělalo špatně. Že v něčem jsme byli neskonale naivní. V něčem příliš velkorysí. Že se v něčem pletl i Václav Havel. Protože byl taky jen člověk. I trochu dost ješitný. Třeba v tom, že může plně věřit západu, protože mu klepe uznale na rameno – a ono tam šlo třeba jen o kšeft. A ty králíkárny, které kritizoval – co by dnes mladí dali za nové králíkárny s byty. Byla to prostě svá doba, se všemi klady, mínusy, nadějemi a zklamáními. Přesto všechno je dobře, že přišla. A že vše proběhlo tak nějak v klidu – narozdíl od některých jiných zemí.

Jsem ráda, že jsem byla u toho. Bylo mi krásných 24 let, otevřelo mi to cestu k mému vysněnému oboru, tentokrát bez vedoucí úlohy KSČ a dějin mezinárodního dělnického hnutí, profesoři na právnické fakultě zareagovali okamžitě a byla jsem tak první právnická generace, co už se právo učila skutečně jako právo, ne jako vůli vládnoucí třídy na zákon povýšenou. Proto jsem ráda stála na těch pódiích, a byla jednou z těch v regionech. V tu dobu jsem osobně poznala všechny naše novodobé prezidenty. A poznala je jako normální lidi i v zákulisí. Proto mne žádná autorita neohromí – buď ten člověk osobnost je, nebo není.

Ne, vůbec si těch 30 let neidealizuji. Těch šíleností, co proběhlo…Těch krádeží za bílého dne…90. léta byla skutečně drsnou školou demokracie. Jen se u kritiky snažím vnímat i naše vlastní chyby. Že jsme to připustili. A když vidím, že k volbám dnes chodí jen polovina lidí… a pak se diví… Všichni by měli jít. I kdyby volili ne z lásky, ale na protest. Sama jsem žádné volby nevynechala, i když skutečně někdy nebylo téměř koho tam hodit.

A teď? Nejvíc se těším, jak mně ti mladí a neklidní, v kapse drahé mobily, v batohu notebook, a v pátek demonstrující bez povinnosti jít do školy, budou říkat, co jsem to vlastně v listopadu prožila. A možná se zeptají, proč jsme to neorganizovali formou sms. Ano, jsme už zkrátka jiná generace. Listopad 89 je nepřenosný. Jsem moc šťastná, že jsem ho zažila. Opravdu doba s příběhem. Byla jsem jak na Letné, tak ve svém rodném městě na tom malém náměstí – to už na pódiu – kde byla pode mnou hlava na hlavě. Nádherné chvíle. Bez ohledu na vše poté. Nebylo ale zase všechno k zahození.

Vzpomínky si proto uchovejme. Ostatně – třeba se ještě budou hodit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 744 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
111 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.