KLIMA
28.11.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Teplota je ze všeho nejdůležitější

Sdílejte článek:

JIŘÍ NEUMANN

Krátce ještě k summitu OSN v Glasgow. Zprávy z tisku:

Cílem setkání bylo přijmout závazky, které by zajistily zastavení globálního oteplování a nárůst teploty nejvýš o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální dobou.

Představitelé téměř 200 zemí světa se na konferenci COP26 v Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu boji s klimatickými změnami.

Napadají mě některé otázky. Nejdříve jak je to s preindustriální dobou. Dle Wikipedie: Průmyslová revoluce byla postupná změna v období od 18. do 19. století, kdy se zásadně proměnilo zemědělství, výroba, těžba, doprava a další hospodářské sektory.

Můžeme tedy vzít pro jednoduchost konec preindustriální doby např. rok 1800. Zajímalo by mne jak se měří průměrná teplota na zemi kolem roku 1800.

Našel jsem k tomu toto: Ačkoliv přesná měření teploty máme k dispozici pouze zhruba posledních 150 let, existují způsoby jak zjistit, jaká teplota byla v minulosti. Jak se postupem času usazovaly mořské sedimenty a zvyšovaly ledovce, zachytávaly se v nich bublinky vzduchu. Tyto bublinky je možné za pomoci hloubkových vrtů analyzovat a měřením relativních koncentrací izotopů kyslíku zjistit, jaká byla okolní teplota v době, kdy byla tato bublinka vzduchu zachycena. Z těchto měření je pak možné zrekonstruovat průběh teploty v daném místě, kde se vrt nachází. Průměrováním měření z více vrtů je pak možné přibližně zrekonstruovat průběh historické průměrné globální teploty. Přesnost tohoto měření a extrapolace na průměrnou teplotu na planetě zřejmě je…jaká je.

Napadá mne, že to možná bylo jinak. Tisíce a tisíce měřičů teploty jezdily po zeměkouli s nejpřesnějšími teploměry tehdejší doby, měřili a zapisovali teploty od pólu k pólu a potom počítali průměrnou teplotu tak, abychom my měli na konferenci v Glasgow co nejpřesnější základní údaj, od kterého budeme měřit pečlivě během příštích třiceti let nárůst 1,5 – 2 stupně globálního oteplování. Ti dávní měřiči jezdili na koních, velbloudech, saních tažených soby, slonech a nejrůznějších povozech té doby. Cválali přes pouště, šplhali na hory, prodírali se džunglemi, plavili se po mořích a především měřili a měřili, zapisovali a počítali průměry. Důležité hodnoty také přišly z pražského Klementina, kde se teplota měří od roku 1775.

Byla to klíčová měření, protože oni již určitě tušili, že jejich potomci po Glasgow budou vynakládat gigantické sumy peněz na to, aby zastavili oteplování, které bude založeno na jejich měření.

Představme si dále, že by chyba tohoto měření ze začátku industriální doby byla třeba plus minus jeden stupeň Celsia. V dnešní době by to znamenalo nepředstavitelně veliké dopady na celé lidstvo. Byla-li by tehdejší teplota o jeden stupeň vyšší, stačilo by nám nyní jen půl stupně a měli bychom vyhráno. Lidstvo by bylo zachráněno a třeba by se záchrana dala stihnout i dřív než v roce 2050. A náklady by byly přibližně třetinové.

Kdyby však nedejbože směřovala chyba měření na druhou stranu, tj. o jeden stupeň méně, tak by nás možná před hrozící zkázou nezachránily ani všechny peníze světa, protože bychom museli dosáhnout snížení teploty o 2,5 stupně. Naprostá hrůza apokalyptických rozměrů. Z toho je vidět, že historická měření teploty jsou určitě velmi přesná. Protože totiž jak jinak by se 99% vědců světa mohlo konsenzuálně usnést, že to všechno stojí za to.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 968 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)