time-1594638_960_720
8.10.2019
Kategorie: Společnost

Tep doby

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Vágní dobové vlny po několika desetiletích mění svůj směr. Asi to vyplývá z neuchopitelné podstaty věci a neméně též z přirozeného pocitu nudy, který ovládne společenské podvědomí. Ovládané i vládnoucí. V polovině osmdesátých let už bylo do té míry pozdě na nějakou perestrojku, i kdyby bylo Bilakovo dogmatické křídlo v předsednictvu eliminováno, všeobecná nuda byla tak silná, že nějaký duch systémové reformy a obrody už nebyl možný. V Radeckého pochodu to geniálně ztvárnil Joseph Roth, monarchie už všechny nudila, vyčerpaly se možnosti jejího existování, a absurdně právě tato středoevropská organizační podoba by byla z mnoha důvodů tou nejoptimálnější.


Jaká je v tomto smyslu dnešní situace? Počínající dobový chaos. Minulé se přežilo a možná to ani nevíme, nuda a hnus ovládly naše podvědomí. Staré partaje a aliance se hroutí jako domek z karet. Žádná revoluce od mladých Turků nehrozí, naopak, jsou připraveni se transformovat do ještě tvrdších hlídacích psů establishmentu, vymodlit si flek v nadnárodních institucích. Celá tato struktura impéria bez imperátora je extrémně nezajímavá a nudná… a naštěstí málo stabilní.

Nové tisíciletí a především ekonomická krize 2008 nastolily obrat v dobové vlně. Lidstvo věčně nemůže žít v konci historie, v extrémně nudné sebevražedné poloze. Od počátku tisíciletí nejdřív signály něčeho zajímavějšího a historicky platnějšího, dnes už lze mluvit o suverenistické a populistické revoluci v západní Evropě i Americe. Národní resp. státní suverenita v intuici lidových vrstev je to podstatné až nejpodstatnější. Mediálně pojmenované populismus. A protože úhlavním nepřítelem národní suverenity je liberální globalismus, lidové populistické usilování se zhmotňuje v konzervativní pokojné revoluci. Dnes si konkurují tři eticko-politické bloky – globalistický, ekolo-socialistický, konzervativní nebo národně suverenistický. Paradoxně do suverenistického bloku v některých zemích patří i komunisté, např. v Portugalsku, Česku, v Itálii jedna část komunistického hnutí, v Řecku Tsipras zradil vlastní program, obelhal voliče a velmi rychle se adaptoval na globalismus a antipopulismus Evropské unie a její centrální banky. Suverenisty jsou nevyhnutelně všechny politické strany, které mají v centru práci a ne směšné politickokorektní zastírající boje. Populismus a suverenismus dnes dospěly do vyšší organizační a ideové podoby.

Vyjasňuje se podoba primárního konfliktu, na jedné straně politické a společenské síly, které pohrdají, ať otevřeně nebo zastřeně, tisíciletými civilizačnímu hodnotami a institucemi, oproti silám, které se tradičními hodnotami zaštiťují – národem, rodinou, komunitou, jazykem, náboženstvím, přirozenou sexuální diferenciací. V konzervativním suverenistickém bloku se stírají tradiční rozdíly mezi levicí a pravicí. Sociální ochrana a akcent na práci mohou lépe a efektivněji existovat v národním rámci než v globalistickém dirigismu. Kapitalismus dobře fungoval až do kolapsu komunistického bloku, pak arogantní pocit vítězství otevřel negativní cesty nadřazenosti trhu nad všemi ostatními společenskými kategoriemi. Hlavním vývojovým motorem se stala idea násobit a produkovat finance. Až do polohy monstrózních finančních bublin jako 2008 a v nemalé míře je to např. i palmový olej degenerující mozek v českých čokoládách a sušenkách. Kapitalismus může dobře fungovat pouze pokud má nebezpečné protivníky, s pistolí u čela? V období studené války si svobodné země nemohly dovolit volit průměrné a podprůměrné politiky, jako je běžné dnes. Pouze národní prostředí, bez nadnárodního korumpujícího dozoru, a jemu odpovídající politická a mediální organizace, dává možnost vybírat a volit kvalitní lidi.

Autor: LC

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 008 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.