NETANTRUMPDOHODA
16.9.2020
Kategorie: Politika

„Tento den je ústředním bodem historie,“ řekl Netanjahu, když Izrael, SAE a Bahrajn podepisovali mírovou dohodu

Sdílejte článek:

WIN/DAVID ISAAC

„Tento den je ústředním bodem historie. Oznamuje nový úsvit míru,“ řekl Netanjahu.

V krásném úterním odpoledni přivítal prezident Donald Trump premiéra Benjamina Netanjahua a ministry zahraničí Spojených arabských emirátů a Bahrajnského království před jásajícím davem na jižním trávníku Bílého domu.

„Jsme tu dnes odpoledne, abychom změnili běh historie,“ řekl Trump. „Po desetiletích rozdělení a konfliktů oznamujeme úsvit nového Středního východu.“

„Za několik okamžiků tito tři vizionářští vůdci podepíší první dvě mírové dohody mezi Izraelem a arabskými státy za více než čtvrt století. V celé historii Izraele existovaly pouze dvě takové dohody a nyní jsme dosáhli těchto dvou za jediný měsíc,“ řekl prezident.

„A další budou následovat,“ řekl a v tu chvíli vypukl nadšený jásot.

„Izrael, Spojené arabské emiráty a Bahrajn zřídí svá velvyslanectví, vymění si velvyslance a budou usilovně spolupracovat jako partneři v celé řadě odvětví, od cestovního ruchu přes obchod až po zdravotní péči a bezpečnost,“ uvedl Trump.

„Tyto dohody společně poslouží jako základ pro komplexní mír v celém regionu, což si nikdo nemyslel, že je možné,“ řekl Trump. „Gratuluji k tomuto vynikajícímu úspěchu.“

„Velmi, velmi brzy tu budou další země, které budou následovat tyto velké vůdce,“ řekl Trump.

„Při své první zahraniční cestě jako prezident jsem měl tu čest oslovit vůdce v Saúdské Arábii více než 54 arabských a muslimských národů. Moje poselství bylo toho dne velmi jednoduché. Vyzval jsem národy na Středním východě, aby odložily své rozdíly, spojily se proti společnému nepříteli civilizace a společně usilovaly o ušlechtilé cíle bezpečnosti a prosperity.“

„Nabídl jsem jim americké přátelství. Nabídl jsem jim americkou pomoc. Jasně jsem však řekl, že se samy národy tohoto regionu musí rozhodnout, jakou budoucnost chtějí pro své děti a svoje rodiny a pro svůj vlastní národ … Dnes svět vidí, že si vybírají spolupráci před konfliktem, přátelství předc nepřátelstvím, prosperitu před chudobou a naději místo zoufalství,“ řekl prezident.

„Židé se za mír modlili“

Po prezidentovi promluvil Netanjahu. Řekl: „Tento den je ústředním bodem historie. Oznamuje nový úsvit míru. Po tisíce let se židovský lid modlil za mír. Po celá desetiletí židovský stát o mír usiloval. Proto jsme dnes tak plní vděčnosti.“

Předseda vlády Trumpovi poděkoval a řekl: „Stojíte jednoznačně po boku Izraele. Odvážně jste se postavil tyranům z Teheránu. Navrhl jste realistickou vizi míru mezi Izraelem a Palestinci a úspěšně jste zprostředkoval historický mír, který tu dnes podepisujeme.“

„Všem izraelským přátelům na Středním východě, těm, kteří tu jsou dnes s námi, i těm, kteří se k nám připojí zítra, říkám saalam aleikum, pokoj vám,“ řekl předseda vlády.

„A od prezidenta jste již slyšeli, že se chystají další a další země. To bylo před několika lety nepředstavitelné, ale s odhodláním a novým pohledem na způsob, jakým je míru dosahováno, se to dnes stává realitou. Děkuji, pane prezidente,“ řekl Netanjahu.

„Požehnání míru, který dnes uzavíráme, bude obrovské. Zaprvé proto, že se tento mír nakonec rozšíří. Zadruhé proto, že velké ekonomické výhody našeho partnerství pocítí celý náš region … A zatřetí, protože to není jen mír mezi vůdci. Je to mír mezi národy …“

„Historie nás naučila, že síla, nakonec síla, přináší mír,“ řekl Netanjahu.

Poté vystoupil ministr zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce SAE, šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan, přičemž většinu svého projevu přednesl v arabštině.

„Dnes jsme svědky změny v srdci Středního východu, změny, která dává naději celému světu,“ řekl.

Značnou část svého projevu věnoval Palestincům s tím, že dohoda pomůže SAE stát s Palestinci při jejich úsilí o založení vlastního státu. Poděkoval Trumpovi za „zastavení anexe palestinského území“.

Řekl, že „důsledky smlouvy se projeví v celém regionu. Každá jiná možnost než mír by znamenala zkázu, chudobu a lidské utrpení. “

Dále hovořil bahrajnský ministr zahraničí Dr. Abdullatif bin Rashid Alzayani a označil zrnzo okamžik za „okamžik naděje pro všechny národy Středního východu“.

„Příliš dlouho byl Blízký východ veden konflikty a nedůvěrou, které způsobily nevýslovnou zkázu a zmařily potenciál generací těch nejlepších a nejbystřejších z našich mladých lidí. Nyní jsem přesvědčen, že máme příležitost to změnit,“ řekl.

Pochválil vůdce své země, krále Hamada bin Isa Al Khalifa, za vizi usilovat o mír. Rovněž poděkoval vůdci Spojených arabských emirátů, prezidentu Khalifa bin Zayed Al Nahyanovi.

„Směrem ke Státu Izrael a předsedovi vlády Netanjahuovi: vítáme a oceňujeme tyto vaše kroky a kroky vaší vlády, které dávají najevo, že trvalý mír a bezpečnost je možné dosáhnout pouze prostřednictvím skutečného závazku, který chrání práva a zájmy zemí a národů v tomto regionu,“ řekl.

„Zejména chci vyjádřit své hluboké uznání prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho administrativě. Pane prezidente, vaše státnictví a neúnavné úsilí nás dnes přivedlo až sem a dovedlo mír ve skutečnost,“ řekl.

Čtyři vůdci poté podepsali deklaraci míru. Podepsali tento dokument ve třech jazycích: angličtině, hebrejštině a arabštině.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 545 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)