urad
2.8.2017
Kategorie: Společnost

Téma dalších let: Odluka samosprávy od státu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Nejsem už dávno sama, kdo tuto myšlenku, před pár lety téměř zločinnou, dnes říká nahlas. Spojený model veřejné správy, v níž i sami úředníci tápou, zda jsou v které chvíli státem nebo svou obcí, je nadále neudržitelný. 

Z mnoha důvodů.

Hlavním důvodem je neuvěřitelný chaos právní úpravy veřejné správy. Najít řešení ve složitých případech je často nemožné. Neví se podle čeho rozhodovat, kdo má rozhodovat, a když už někdo rozhoduje, sám často neví, zda je samosprávou, nebo státem. Od této důležité věci přitom odvisí například celý odvolací proces a soudní obrana. 

Neví-li si často rady právníci, jak to mohou zvládat práva neznalí úředníci, a už vůbec jsou zcela „mimo mísu“ členové zastupitelstev. Při vší úctě k jejich občanským povoláním. 

Dalším důvodem je fakt, že stát spojeného modelu veřejné správy zneužívá. Jednak na obce klade čím dál vyšší nároky, jednak si osobuje pozici „nadřízeného“, která mu sice přísluší ve státní správě, ale v žádném případě v samosprávě. Například ministerstvo vnitra, nemá-li k tomu závažný důvod, nemá co dělat na kontrole v žádné obci. Přesto se tyto kontroly dějí. 

A kdo obcím pomůže? Jen ony samy. Musí se diktátu státu postavit, a hlavně musí chtít skutečnou, nejen papírovou samosprávu. Tedy když přijde na kontrolu výkonu samosprávy ministerstvo vnitra, musí se obec dokázat zeptat proč, a pokud žádný důvod není, slušně je požádat, aby odešli. 

Tedy sebevědomí obcím nikdo nedaruje. Naopak. Kde kdo jim ho chce brát. A jejich samostatnost taky. Ať je státem ministerstvo, nebo státní zastupitelství, které je přesvědčeno, že zastupitelé mu budou v soudní síni zdůvodňovat každý svůj krok do pátého kolena. Jako by se jim zakazoval samostatný úsudek.

Samospráva se samozřejmě hlídat musí. Ale nesmí ji hlídat stát. To prostě nefunguje, a je to státem zneužíváno. Obcím se samostatnost po kouskách odkrajuje, a za chvíli to bude tak, že starostové budou s kloboukem v ruce prosit o to, aby vůbec mohli dýchat. 

A u soudů se budou vést absurdní spory, kdy už samy otázky zde pokládané voleným členům zastupitelstva jsou skandální. 

Je to tedy jedno z velkých volebních témat – oddělení samosprávy od státu. Pokud to neuděláme, samospráva bude vážně ohrožena ve své samé podstatě – samostatnosti. A přejeme si, aby nám v obcích a městech vládl a diktoval stát? 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.