zivnostzl
16.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Těm lidem se rozpadá život! Pravda o živnostnících

Sdílejte článek:

COM/JAROSLAV CHALUPSKÝ

Níže přinášíme v úplném znění reakci senátora Jaroslava Chalupského na slova premiéra Andreje Babiše, pronesená v neděli 10. 1. 2021 v relaci „Čau lidi“. Premiér Babiš doslova uvedl, cituji: „Někteří mi píší: Ano, dostal jsem tolik podpory, že i kdybych podnikal, tak bych možná tolik ani nevydělal.“

Čau lidi stand up tragikomedie

…aneb přestaňte nás zadlužovat, manipulovat lidmi a nechte podnikatele se o sebe postarat s nutnou hygienickou dopomocí.

Byl jsem dotázán, co si myslím o výroku pana Babiše, že mu někteří podnikatelé píší, že dostávají tolik podpory, že by si tolik ani nevydělali.

Jak na tento v podstatě protimluv odpovědět?

Já nikoho takového neznám. Ani nikdo, koho jsem se mezi podnikateli v regionu dotázal, nikoho takového nezná. Ať pan premiér zveřejní dopis podnikatele, který má to zázračné know-how. Ostatní se určitě rádi přiučí, co tedy dělají špatně, že musí ukončovat své letité podnikání, které často plánovali předat svým dětem a které zajišťovalo obživu celé rodině.

Vzhledem k nastavení kompenzací to legálně není možné. A aby se neděly věci nelegální, musí opět zajistit pan premiér.

Vlastně jsem četl o jednom počinu, kde vláda nechává vydělávat desítky milionů korun, které by si jinak dotyční nevydělali — pronájem prázdné polní nemocnice bez personálu.

Ne, za mě je to jeden velký nesmysl a obrovská manipulace, kterou pan Babiš s týmem propagandy opíjí své příznivce.

Ti, co byli zvyklí se živit sami, starat se sami o sebe a ještě přispívat daněmi na zajišťování veřejných služeb pro ostatní, jsou dnes zoufalí. S dluhovými smyčkami na krku proto už volají ne o pomoc, ale po osvobození! Jsou ochotni podstoupit i covid riziko a jít to vykřičet na zaplněné náměstí!

A budou se přidávat další postižené obory…

Jako zákonodárce demonstraci v nouzovém stavu nemohu a nechci podpořit, stále ctím dodržování zákonů a nařízení, byť sám se v jejich dodržování řídím ještě svým rozumem, snažím se co nejvíce dýchat čerstvý vzduch a roušku nasazuji, jen jakmile se dostanu do bližšího kontaktu s lidmi a ve vnitřních prostorách.

Jako svobodomyslný občan a podnikatel to počínání účastníků demonstrace plně chápu! Navíc se ptám, čelíme opravdu tak zásadní hrozbě, že lze porušovat základní ústavní právo podnikat? Jeden z pilířů, na kterém naše společnost stojí? Co nám zbude, když ústavní pilíře postupně rozvrátíme?

Nejvíce mě trápí, že se vládě pana Babiše povedlo do společnosti vrazit další klín. Klín mezi ty, kterým nechal stálý příjem, protože patří mezi „vyvolené“, jež mohou pracovat a vydělávat si, a mezi ty, kteří jsou násilně uzavřeni bez jakýchkoli příjmů, se svými pravidelnými platbami, kteří čekají, jestli nějaká kompenzace přijde, byť s několikaměsíčním zpožděním. Život se jim existenčně rozpadá pod rukama.

Tragikomedie spočívá v tom, že ti, co dnes příjem mají, ho mají na dluh, na úkor své budoucnosti, na úkor svých dětí a i na úkor svých rodičů, protože následná inflace sebere peníze všem. Včetně celoživotních úspor. Pan Babiš ty stovky miliard nevyplácí ze své miliardářské peněženky, ale prostě si je půjčuje na vrub nás všech občanů, kteří je budeme muset splácet i s úroky. A půjčuje si je takovým tempem, že dluhová brzda, kterou jsme měli desítky let vzdálenu, je už za humny. Pak už nebude možno se dál zadlužovat, stát bude muset zásadně šetřit a bude mít problém hradit své platby. Pak v tom opravdu budeme všichni a společně až nad hlavu.

Nebo možná ne, možná si mezi tím vše lacino za polovic od zlomených podnikatelů koupí ten, kdo má dnes peníze…

Závěrem chci říci, že odmítám žít život zavřený doma, bez přátel, s průkazkou každoročního očkování, abych si mohl dojít do restaurace nebo nakoupit to či ono, s dětmi bez možnosti řádného vzdělávání, pro které bude budoucnost spočívat jen v tom, že naplní provozovny těch, kteří si třeba nyní vše lacino skoupí.

Kritizovat umí každý, souhlasím.

Jak bych se tedy ke krizi na základě mých informací a zkušeností postavil já?

Vše bych otevřel a nechal lidi žít a postarat se sami o sebe za dodržení bezpečných hygienických opatření.

Zdrojem nákazy nejsou malé krámky, speciálky, obchůdky, restaurace, kadeřnictví, tělocvičny, příroda, volná prostranství… A už vůbec ne v menších městech v regionu.

Utvrdila mě v tom reportáž na Prima CNN o pobočce České pošty, kudy prošlo přes 2000 zákazníků a následné testy nikde nezachytily žádný covid-19. To dokazuje, že dodržení pravidel Rouška-Ruce-Rozestupy je dostačující proti přenosu nákazy.

Moje konkrétní doporučení by byla:

 1. Udělal bych odborný panel všech odborníků, kde bych lidem řekl vše, co víme o viru jak u nás, tak ze světa. Aby tomu rozuměli. Shodl bych se a vysvětlil, v čem spočívá riziko, jak se to chová, které skupiny jsou nejohroženější.
 2. Vysvětlil bych, o co nám vlastně jde, co je to kladivo na virus a na nešíření. Jak se chovat, aby virus nepřešel z jednoho na druhého a na koho dát zvlášť pozor. Aby to měl každý na paměti.
 3. Dal bych závazná doporučení např. na veřejném prostranství při kontaktu na méně než 2 m nosit roušku, v uzavřené místnosti respirátor, dodržovat rozestupy 2 m, při vstupu do provozovny dezinfekční rám či 100% dezinfekce rukou, průběžná dezinfekce rizikového prostředí, v noci UV zářivky.
 4. Možnost volně nakoupit testy a před kontaktem s nejohroženější skupinou (např. staří rodiče) si navíc ještě verifikovat svoji negativitu.
 5. Co možná nejvíce udržovat svoji zdravou sociální bublinu a chovat se v ní spolu zodpovědně.
 6. Hygienická stanice může průběžně provádět pomocné bezpečnostní audity, zda je vše dodržováno správně a zda lze někde v bezpečnosti udělat ještě něco navíc. Pomoc, rada, ne sankce. Žádný podnikatel nechce nakazit sebe, svůj personál ani své zákazníky, protože nálepka „tam mají covid“ je pro ně likvidační a ten největší trest. Na druhou stranu oni nejlépe vědí, jak naplnit ten způsob ochrany v konkrétních podmínkách.
 7. Stát bude monitorovat na denní bázi stav v nemocnicích a zveřejňovat s rozlišovacím měřítkem „okresní nemocnice“
  1. Jaká je aktuální kapacita lůžek s personálem a přístrojovým vybavením pro pomoc pacientům s covidem-19 v dané nemocnici
  2. Jaká je záložní kapacita
  3. Jaká je aktuální vytíženost
  4. Jak vypadá mapa vytíženosti sítě nemocnic pro případné přesouvání pacientů v rámci optimalizace kapacit
 8. Stát prostřednictvím hejtmanů zabezpečí vybavení a logistiku nemocnic. Stát prostřednictvím hygieny a krizového štábu měst zabezpečí vybavení ochrannými a dezinfekčními prostředky provozovny. Obejít, sepsat, dodat na náklady státu.
 9. Stát zruší veškeré kompenzace a související byrokracii, sníží cenu tam, kde stát má nějaký vliv (elektřina, zálohy, úrok, odvody atp.).
 10. Nediskriminovat, nezvýhodňovat, přizpůsobit odměňování ve státní sféře modelu v soukromé sféře. Jsme v tom přece spolu a společně. Nelze vyplácet 100 % za pobyt doma, raději čerpat dovolenou, náhradní volno, částečné úvazky, minimální mzdu atp. Lepší nyní mít méně než za chvíli vůbec nic. Zdroje jsou neúprosné.
 11. Nechat děti chodit do školy, zajistit jim zdravé stravování a pohyb. Dát možnost rodičům a především zdravotnickému personálu zapojit se do posílení kapacit.
 12. Domluvit se s podobnými zařízeními jako jsou lázně, sanatoria, některé hotely na zapojení se do systému pomoci třeba s Českým červeným křížem, studenty medicíny na bázi prosby o pomoc.
 13. Maximum prostředků směrovat do zdravotnictví plošně na platy lékařů, sester a všem, kteří přiloží ruku k práci a podstoupí větší riziko.
 14. Izolovat na čas nemocné, než se vyléčí, aby mohli zdraví běžně fungovat. Nabídnout vakcinaci, pokud je bezpečná a je efektivním nástrojem k vypořádáním se s virem.
 15. Ochránit rizikové skupiny.

Ale jak jsem řekl, nemám všechny potřebné informace. Nicméně, moje zkušenost je taková, že nejlépe věci fungují, když se problémy řeší tam, kde jsou, a když je nasloucháno těm, kteří si u toho o pomoc řeknou. Pak ale musí ta pomoc přijít rychle, efektivně a přesně. Vláda nemá ovládat, ale pomáhat a zajišťovat ústavní chod státu.

Nebo čelíme opravdu něčemu zásadně horšímu než „těžké chřipce“ a pak bychom o tom měli být jasně a srozumitelně informováni.

Přání nakonec — nebuďme krátkozrací, dívejme se dva tři kroky dopředu, držme spolu a nenechme se mezi sebou lacino znesvářit. Podnikatelé nechodí na náměstí z plezíru, ale z krajní nutnosti.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 161,48 Kč
Vybráno 26.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 830 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)