VOJTECH ROUSKA
27.10.2021
Kategorie: Společnost

Teda Vojtěchu, tvůj optimismus bych chtěl mít

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Včera měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tiskovku, kterou média označila titulkem, že právě prožíváme epidemii neočkovaných.  Sůdruh ministěr tam mluvil o tom, jak je důležité se očkovat. Sekundoval mu i ředitel ústavu zdravotní statistiky Dušek, který říkal, že 75% nakažených jsou neočkovaní.  

Vy všichni víte, že jsem bral informace z ÚZISu vždycky vážně. Jsou součástí všech našich koronavirových grafů. Čísla jsme si nevycucávali z prstu, jen jsme s Masterem dělali vzorečky a vynášeli křivky. Ale čísla jsme vždycky brali právě od Duška. I teď si bereme čísla od Duška. Máme o ně zažádáno, každý den aktualizujeme naše grafy podle toho, co ÚZIS posbírá a zpracuje. 

Po té včerejší tiskovce si nemohu pomoci a znovu mě varuje můj apokalyptický smysl pro hysterii, protože tu včerejší tiskovku přece nemohou myslet vážně. Já s Masterem máme k dispozici stejná data jako oni. Dostáváme je přímo od nich. Ale vidíme v nich něco úplně jiného, než co včera tvrdili. 

Na našich stránkách o koronaviru v rubrice Efektivita vakcín přibyly nové grafy, které to dokumentují. Posuďte sami: 

V rámci celé populace je poměr nakažených očkovaných ku neočkovaným 1:3. Tedy těch 75% nakažených jsou neočkovaní. To je hrozně hezké, ale většina z nich se do nemocnice vůbec nedostane, protože je koronavirus vůbec neohrožuje na zdraví ani na životě. 

Když se podíváme na ohroženou kategorii 65+, tak je poměr nakažených očkovaných ku neočkovaným poněkud horší. 1:2 Tedy cca 65% nakažených jsou neočkovaní.  Ale většina z nich se do nemocnice opět vůbec nedostane. Ale ti, co se do nemocnice dostanou, jsou takřka výhradně z této kategorie. 

K 24. říjnu bylo v nemocnicích 326 očkovaných a 506 neočkovaných. Na JIPkách za týden přibylo ke stejnému datu 72 neočkovaných a 45 očkovaných. A ke stejnému datu umřelo za poslední měsíc 79 očkovaných a 85 neočkovaných. Průměrný věk hospitalizovaných (a tedy i těžkých případů a tedy i zemřelých) je těsně pod 70 let. 

Vidíte to taky? Kde je ta super ochrana od Fajzru, když nám očkovaní a neočkovaní umírají skoro přesně půl napůl? Já vím, že z hlediska počtu očkovaných ku počtu neočkovaných jsou na tom očkovaní líp. Umím trojčlenku. Umím si spočítat, že očkovaný člověk má nižší riziko. Ale umím si i spočítat, že neočkovaný třicátník je na tom z hlediska rizika lépe než očkovaný šedesátník. 

Takže v kategorii 65+ máme naočkovaných skoro 85% populace. A úmrtí jsou skoro 50:50. Těžké případy jsou v poměru 1:2 ve prospěch očkovaných.  Hospitalizovaných taktéž 1:2. Znovu opakuji – jedná se o nejlépe naočkovanou část populace. 85% z nich je očkováno. Ano, vakcína má svojí účinnost. Ale paradoxně nejvyšší účinnost má z hlediska prevence nákazy. To je u kategorie důchodců cca 50%. 

Očkování zařídilo, že se do nemocnic dostává cca polovina lidí co loni při stejných číslech nákaz. Takže stačí jen dvojnásobně silná vlna co loni, a jsme přesně tam, kde jsme už byli. To to vidím jen já? Znovu opakuju, používám normální oficiální čísla z ústavu zdravotnické statistiky. A ještě o mě všichni víte, že před měsícem jsem situaci viděl tak, jak jí včera popisoval Adam Vojtěch.  Ale odmítám zavírat oči před realitou a od soboty vehementně upozorňuju, že se věc má poněkud jinak než ji na ministerstvu prezentují. Sakra já jsem svědek covidův! Vždycky jsem se k tomu hlásil. Já jsem nikdy nezpochybňoval epidemii, neměl jsem nic proti očkování a normálně jsem se naočkoval hned jak jsem mohl. Ale teď vidím, že očkování pomáhá nejvíc těm, kteří ho vlastně nepotřebují a kteří ani loni na covid neumírali. A jen málo pomáhá těm, kteří by tu ochranu fakt potřebovali. 

Kurňa to si Vojtěch s Duškem myslí, že to lidem nedojde? Že se nepodívají na jejich vlastní data a nezjistí, že umírání je skoro půl na půl? A že se celý problém stejně jak loni týká takřka výhradně kategorie 65+? Že vakcína sice snížila pravděpodobnost úmrtí, ale jen na polovinu? Že stačí dvojnásobně silná vlna a nepoznáme rozdíl? 

Já jsem nikdy netvrdil, že je v očkování grafen, nebo že si nás čipují a dodnes se vysmívám takovým kravinám. Já jen říkám, že účinnost očkování je nízká. Mnohem nižší než tvrdil Fajzr.

Koukám na oficiální data a vidím, že když loni bylo v nemocnicích tisíc lidí, tak na jipkách jich bylo 196.  Poměr 5:1.  Teď právě máme v nemocnicích 1000 lidí a na JIPkách jich je 150. Poměr 6,9:1.  Fakt je to tak v pohodě? Fakt nám celý problém vyřeší doočkování populace? Fakt se to doočkování stihne? 

Fakt je si Dušek jistý, že celá ta exponenciála přestane včas růst? Že prostě narazíme na strop a dál už čísla nebudou mít kam stoupat? Chci upozornit, že jejich vlastní modely tuto možnost růstu předpokládají. Pokud budou čísla exponenciálně stoupat ještě čtyři týdny, tak je úplně jedno, co si kdo myslí o očkování a jak moc se s očkováním bude tlačit na pilu. Nemocnice budou prostě plné. A nedej Bože, aby čísla rostla ještě pět týdnů. To se zdravotnictví sesype. Bez ohledu na to, že počet úmrtí bude nižší než loni. Ti lidé na JIPkách prostě kyslík potřebovat budou a pokud jich bude v jednu chvíli moc, je úplně jedno, že očkovaní mají nižší riziko nákazy. 

Když jsme loni koncem září měli tisíc lidí v nemocnicích, tak jich umíralo zhruba 30 denně.  O týden později jsme měli v nemocnicích 2000 lidí a umíralo jich zhruba 50 denně.  O deset dní později jsme měli v  nemocnicích 4000 lidí a umíralo jich 100 denně.

Včera jsme měli v nemocnicích tisíc lidí a umírá jich zhruba 20 denně. Příští pondělí budeme mít v nemocnicích nejspíš 2000 lidí. Bude jich umírat 40 denně?  A budou ta úmrtí pořád půl napůl očkovaní a neočkovaní? Já nevím… ale raději bych s tím počítal. Abychom dokonce nezjistili, že úmrtí očkovaných jsou už vyšší než neočkovaných. Trvale. A pořád to bude znamenat, že vakcína funguje a snižuje riziko.   Při deseti tisících lidí v nemocnicích bude cca 1500 těžkých případů. Loni jich bylo v nemocnici v jedné chvíli nejvíc 1900 a průměrné denní nákazy v té chvíli byly 12000 lidí.  A bylo to na hraně.  Umírat na covid bude ne 300, ale 200 lidí denně? Polovina z nich bude očkovaná?  A pokud se epidemie ještě zdvojnásobí, tak už to bude vlastně jedno ne? 

Jestli to tak bude, jak dlouho si myslíte, že se Vojtěch udrží s epidemií neočkovaných? Nebo prostě potřebuje mít 100% proočkovanost, aby viděl, že se virus pořád šíří a v nemocnicích a na JIPkách jsou stále covidoví pacienti, kteří i přes řádné očkování umírají? A umírají sice méně než ti bez očkování, ale stále umírají docela dost.  

Samozřejmě pořád tu existuje nezanedbatelná naděje, že šíření epidemie v příštích týdnech narazí na svůj strop. Že už dál exponenciálně neporoste.  I při denním přírůstku deseti tisíc nakažených bude situace pořád o polovinu lepší než loni. Ale je na to spoleh? Je jisté že strop nastane dřív než budeme mít v nemocnicích 10.000 lidí s koronavirem? 

Opět říkám, že mám jen data, která mi dal Dušek. Ale nedokážu se na ně dívat tak optimisticky jako on. A už vůbec se nedokážu na data dívat jako Adam Vojtěch. Chtěl bych prostě slyšet pravdu a celou. Nejen ten jediný optimistický údaj, že tři čtvrtiny nakažených jsou neočkovaní, ale i ten pesimistický údaj, že skoro polovina mrtvých je očkovaná… a všeobecně je mrtvých  “jen” o polovinu méně než loni. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 945 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 3,46 out of 5)
Loading...
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)