14.6.2014
Kategorie: Ekonomika

Taxíkem do školy

Sdílejte článek:

OD: ANDREJ FANDÁK 14|06|2014

Mám jednu vzpomínku spojenou s mým dědou. Vždy, když jsem s ním jako malé dítě chodil na procházky do parku, tak ho jedna věc dokázala neuvěřitelně vytočit. Když jsem si našel nějaký kámen na chodníku a kopal si ho jako fotbalový míč před sebou.

 

 

Dostalo se mi tehdy dlouhé přednášky na téma obuvnické problematiky v dobách jeho mládí. Děda si na své první boty musel počkat do puberty. Teprve tehdy mu jeho otec koupil u lokálního obuvníka jeden pár. Boty to byly kvalitní, pekelně drahé a vydržet mu musely alespoň deset let. Na nové prostě nebyly peníze. Takto fungoval jeho otec, dědeček a co mu paměť sahala i celé generace před nimi.

 

Proto si můj děda bot neuvěřitelně vážil a mé dětské kopání do kamínků považoval za zbytečný hazard.

 

A pak přišel někdo, kdo koncept desetiletých bot poslal do minulosti. Ten někdo byl Tomáš Baťa. Modernizací výrobního procesu snížil cenu doposud v podstatě luxusního zboží na úroveň, že si i běžná střední třída mohla dovolit kopat na ulici do kamenů, aniž riskovala chození na boso.

 

Celý tento proces byl samozřejmě nepříjemný pro zmíněného tradičního Ševce. Nově otevřený obchod s Baťovou obuví v rodišti mého dědy mu výrazně zkomplikoval způsob obživy. Udělal by všechno možné, aby zabránil jeho vzniku. Jak by asi vypadal dnešní svět, kdyby se mu to podařilo? Pokud by se podobně postižení obchodníci zorganizovali a legislativně zakázali Baťovi fungovat.

 

Určitě by naše hezčí polovičky nemusely řešit každé ráno dilema, jaké boty si dnes obout. Měli bychom všichni jeden velmi kvalitní a drahý pár bot. A musel by nám vydržet deset let.

 

Na dědu a jeho obuvníka jsem si vzpomněl dnes, když jsem se dozvěděl o celosvětových protestech taxikářů proti nové aplikací umožňující přivolat si taxi bez zprostředkovatele . To dělá potenciálního taxikáře v podstatě z každého, kdo má vůli si takto vydělávat na živobytí. A tato obrovská nabídka, jak už to na volném trhu bývá, tlačí cenu služby výrazně dolů. Tento proces je pro oficiálního taxikáře s licencí stejně nepříjemný jako obchod s Baťův obuví pro obuvníka v dobách našich prarodičů. Legislativní zákaz zmíněné aplikace se moderním drožkářům jeví jako nejlepší řešení dané situace.

 

Neumíme dnes předpokládat, jakým způsobem ovlivní zákaz aplikace náš budoucí život. Ale umím si představit určitou paralelu s Baťovou revolucí v obouvání. Svého času luxusní způsob dopravy (cesta taxíkem) by se mohl stát zcela běžnou součástí života.

 

V dnešní době je vození se taxíkem takovou panskou vylomeninou, kterou si dopřejeme, když nám to buď platí zaměstnavatel, nebo když je každé jiné řešení transportu řádově náročnější (nad ránem před diskotékou se značným množstvím alkoholu v krvi).

 

To by se mohlo diametrálně změnit, kdybychom si dokázali přes mobilní aplikaci do pár minut přivolat levný odvoz. Odpadla by i potřeba řešit parkování v přecpaném centru. Možná by se i více lidí rozhodlo nevlastnit auto v našich městech bez metra a fungující veřejné dopravy.

 

 

Nevím, jestli v minulosti bylo třeba vybojovat s lobbisty a úředníky boj za právo na více než jeden pár bot za lidský život. Předpokládám, že spíše ano. A argumenty ševců byly asi stejné jako mají dnes taxikáři. Levné a nekvalitní boty budou nebezpečné pro své vlastníky. Lidé si je budou dobrovolně kupovat a ničit si tak životy. Před tímto nebezpečím jejich třeba ochránit zákonem.

 

Tento příběh se v lidských dějinách opakuje neustále. Když technologie nějakou službu, nebo zboží výrazně zlevní, ukončí vzácnost nějakého zboží (hudba a filmy přes internet), nahradí zcela nebo nějaké lidské povolání (dispečer taxislužby). Vždy vznikne protitlak ze strany zájmových skupin, kterým technologický pokrok odsune způsob obživy na smetiště dějin. Důležité je tento tlak ustát.

 

Pokud se nám, to podaří, tak budu jednou v budoucnosti, stejně jako můj děda, kroutit udiveně hlavou, když se budou moji vnuci vozit do školy taxíky.

 

ZDROJ: menejstatu.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.