prof-arenberger-uvod-m-696x464
12.4.2021
Kategorie: Politika

Taškařice s právem ministra Arenbergera

Sdílejte článek:

ZDENĚK KOUDELKA

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po nástupu do funkce ukázal, že chce pokračovat v zákazech a omezeních svého předchůdce Jana Blatného a bude se chovat ještě hůře.

Chce i po skončení nouzového stavu zakázat setkávání více než dvou osob a to i venku. Přitom setkávání v rodinách je součástí ústavního práva na rodinný život. Chce, aby lidé měli roušky na soukromých akcích doma. Podle něj příkazy zavede metodickým pokynem. Právo jen úpí. Takto neprojevoval pohrdání právem snad žádný ministr po listopadu 1989. Arenberger projevuje neznalost učiva občanské nauky ze základní a střední školy. Má se tolerovat ministrovi neznalost základů fungování státu, kterou chceme po žácích? Neznalost práva neomlouvá zneužití pravomoci úřední osoby.

Metodický pokyn a shromažďování

Žádným metodickým pokynem nemohou být dávány lidem povinnosti. Aby metodické pokyny sloužily k ukládání takto rozsáhlých povinností, nenapadlo ani totalitní režim před rokem 1989. Pandemický zákon stanoví, že nelze podle něj omezovat právo shromažďovací podle shromažďovacího zákona. Jestli mají lidé doma roušku či ne, včetně jejich hostů, je nevymahatelné. Policisté nemohou vstupovat do bytu, aby kontrolovali, zda lidé mají roušku. Domovní prohlídky lze nařídit jen v rámci vyšetřování trestných činů, ne přestupku za nenošení roušky. Stanovit příkazy, které jsou nevynutitelné, je nerozumné.

Pandemický zákon

Arenbergerovo jednání ukazuje pravou podstatu pandemického zákona. Má sloužit k faktickému pokračování nouzového stavu, když už vláda pro jeho prodlužování nemá podporu v Poslanecké sněmovně. Arenberger chce využít až zneužít pandemický zákon k rozsáhlým zákazům. Spoléhá na to, že soudy neposkytnou ochranu ústavním právům lidí v reálném čas. Je možné, že sice nějaké jeho rozhodnutí zruší, ale nejdříve za půl roku, kdy ministr vyhlásí formálně nové opatření s obdobným obsahem. Tuto hru na kočku a myš hraje vláda s občany již rok a soudní moc k tomu jen přihlíží. Kde začíná skutečný problém pro práva lidí, tam končí aktivismus Ústavního soudu.

Větší naděje byla vkládána do opozice v Poslanecké sněmovně, protože je vláda menšinová. Bez získání opozice nemohla razantní zákazy zavádět. Ovšem většina opozice dala vládě schválením pandemického zákona plnou moc k ovládnutí státu a občanů. Z hlediska parlamentní kontroly vlády je úděsné, že opozice nechtěla v pandemickém zákoně možnost, aby Poslanecká sněmovna mohla rušit jednotlivá opatření Ministerstva zdravotnictví. Piráti, ODS, lidovci, TOP, STAN se stali podporovateli vládní politiky zákazů a příkazů vůči občanům bez parlamentní kontroly. Sněmovna může zrušit pandemický stav a tedy všechna opatření jako celek, ale nemůže oddělit zrno od plev – důvodná opatření od nesmyslných.

Pro koho je v naší politice určující vztah k Tchaj-wanu, vidí rozdíl mezi postupem vlády a pirátů, ODS, lidovců, TOP, STAN. Pro koho je určující politika vedoucí k zavírání obchodů u nás, omezování setkávání na dva lidi i ve vlastním bytě a snahu ministra dirigovat nošení roušek u vás doma, nevidí rozdíl mezi politikou vlády Andreje Babiše a pirátů, ODS, lidovců, TOP, STAN, kteří schválili pandemický zákon bez účinné parlamentní kontroly vlády. Proti pandemickému zákonu byla Trikolóra, SPD a KSČM.

Arenberger chce pokračovat v nouzovém stavu, ale bez nouzového stavu. Nástupem Arenbergera se vrátilo heslo pesimistů: ANO bude hůř.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 334 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)