mytne-brany-v-ceske-republice
21.11.2016
Kategorie: Společnost

Tanečky kolem pokuty za výběr mýta už zavání fraškou

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Je to jak za socíku. Lidé předstírali že pracují, a stát předstíral, že je za to platí. Stát předstírá, že je něco špatně a předstírá že si udělí pokutu. Sám sobě. Absurdita.

Ministerstvo dopravy dostalo od Úřadu pro hospodářskou soutěž milionovou pokutu za to, že přidělilo zakázku na výběr mýta firmě Kapsch bez výběrového řízení.

Ministr Ťok: “Škoda nevznikne daňovým poplatníkům to v pohodě uhradíme z nákladů ministerstva a navíc to půjde z jedné státní organizace do druhé státní organizace.”

Ministr Ťok dále rozvádí, že firma Skytoll, která výběr firmy Kapsch napadla, je právě ten největší gauner. Ona bude moci za to, že se mýto přestane úplně vybírat a kvůli ní přijde stát o peníze. Nikdo jiný podle něj na vině není. Že ministerstvo dopravy svou nečinností tuto situaci zapříčinilo, o tom ani slovo. To je jen klasická záměna příčiny a důsledku.

Udělení pokuty ve výši jednoho milionu korun je skutečně úsměvné. Stát na mýtě vybírá 40 milionů denně. To je jako byste za překročení rychlosti v obci zaplatili nějakých 30 korun, při srovnání např. s výší průměrného denního platu. To by se to ve městech frčelo! Pokuta by prostě neměla svůj význam.

V jednom má ministr “pravdu”, že to nezaplatí daňoví poplatníci. Peníze jdou z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé (Ale kdo ten rozpočet plní? Nejsou to náhodou daňoví poplatníci? – pozn. PP). A nic nebrání tomu státu tu kapitolu rozpočtu ministerstva dopravy zase o tu pokutu navýšit. Prostředky na to budou v té kapitole, kam poplyne pokuta. Absurdní.

Vraťme se k tomu příkladu pokuty za vysokou rychlost v obci. Představme si, že peníze z těch pokut by plynuly do nějakého fondu dopravy. A představenstvo toho fondu, coby státní instituce řízená volenými politiky, by podle pokynů těch politiků každý rok rozhodovalo, co s vybranými penězi udělat. A ti politici by ve snaze pro své znovuzvolení rozhodli, že se peníze použijí třeba na zpětnou refundaci těch pokut. Přitažené za vlasy? Ale takhle to přesně funguje v případě pokut mezi státními institucemi mezi sebou. Akorát se při tom politici tváří sklíčeně, když je nějaká pokuta udělena, ale myslí si své. Hlavně je to nijak nebolí.

Zaměstnanec vůči zaměstnavateli ručí za způsobené škody výší svých čtyř měsíčních platů. Nechápu proč toto neplatí ani pro ministry a jiné státní úředníky. Pak by to o něčem bylo. Kdyby to s pokutami takto fungovalo v soukromé firmě, tak by se nikdo nesnažil jednat nějak odpovědně a firma by za chvíli šla ke dnu.

Hnutí ANO chce přeci stát řídit jako firmu. Zatím jsem ale nezaznamenal jediný legislativní návrh, jak tuto frašku s pokutami řešit tak, aby úředníci skutečně museli mít zájem se tomu vyhnout. Tedy že by za své pochybení, prodlení, nečinnost ručili za vzniklou škodu až čtyřmi platy. Nemluvím o úmyslu, to už by bylo něco jiného, tedy trestný čin. Naopak, ministr z a hnutí ANO, Dan Ťok, si svými vyjádřeními z nás všech dělá akorát srandu.

Nebo je to jinak a už dopředu předjímá. Pokuta by skutečně, i kdyby šla třeba nějaké mezinárodní instituci do zahraničí, což se ještě může stát, nebyla placena z peněz nás všech. Stát už by byl firmou. Šlo by to z peněz firmy. Firmy vlastněné panem Babišem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 56 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.