mytne-brany-v-ceske-republice
21.11.2016
Kategorie: Společnost

Tanečky kolem pokuty za výběr mýta už zavání fraškou

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Je to jak za socíku. Lidé předstírali že pracují, a stát předstíral, že je za to platí. Stát předstírá, že je něco špatně a předstírá že si udělí pokutu. Sám sobě. Absurdita.

Ministerstvo dopravy dostalo od Úřadu pro hospodářskou soutěž milionovou pokutu za to, že přidělilo zakázku na výběr mýta firmě Kapsch bez výběrového řízení.

Ministr Ťok: “Škoda nevznikne daňovým poplatníkům to v pohodě uhradíme z nákladů ministerstva a navíc to půjde z jedné státní organizace do druhé státní organizace.”

Ministr Ťok dále rozvádí, že firma Skytoll, která výběr firmy Kapsch napadla, je právě ten největší gauner. Ona bude moci za to, že se mýto přestane úplně vybírat a kvůli ní přijde stát o peníze. Nikdo jiný podle něj na vině není. Že ministerstvo dopravy svou nečinností tuto situaci zapříčinilo, o tom ani slovo. To je jen klasická záměna příčiny a důsledku.

Udělení pokuty ve výši jednoho milionu korun je skutečně úsměvné. Stát na mýtě vybírá 40 milionů denně. To je jako byste za překročení rychlosti v obci zaplatili nějakých 30 korun, při srovnání např. s výší průměrného denního platu. To by se to ve městech frčelo! Pokuta by prostě neměla svůj význam.

V jednom má ministr “pravdu”, že to nezaplatí daňoví poplatníci. Peníze jdou z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé (Ale kdo ten rozpočet plní? Nejsou to náhodou daňoví poplatníci? – pozn. PP). A nic nebrání tomu státu tu kapitolu rozpočtu ministerstva dopravy zase o tu pokutu navýšit. Prostředky na to budou v té kapitole, kam poplyne pokuta. Absurdní.

Vraťme se k tomu příkladu pokuty za vysokou rychlost v obci. Představme si, že peníze z těch pokut by plynuly do nějakého fondu dopravy. A představenstvo toho fondu, coby státní instituce řízená volenými politiky, by podle pokynů těch politiků každý rok rozhodovalo, co s vybranými penězi udělat. A ti politici by ve snaze pro své znovuzvolení rozhodli, že se peníze použijí třeba na zpětnou refundaci těch pokut. Přitažené za vlasy? Ale takhle to přesně funguje v případě pokut mezi státními institucemi mezi sebou. Akorát se při tom politici tváří sklíčeně, když je nějaká pokuta udělena, ale myslí si své. Hlavně je to nijak nebolí.

Zaměstnanec vůči zaměstnavateli ručí za způsobené škody výší svých čtyř měsíčních platů. Nechápu proč toto neplatí ani pro ministry a jiné státní úředníky. Pak by to o něčem bylo. Kdyby to s pokutami takto fungovalo v soukromé firmě, tak by se nikdo nesnažil jednat nějak odpovědně a firma by za chvíli šla ke dnu.

Hnutí ANO chce přeci stát řídit jako firmu. Zatím jsem ale nezaznamenal jediný legislativní návrh, jak tuto frašku s pokutami řešit tak, aby úředníci skutečně museli mít zájem se tomu vyhnout. Tedy že by za své pochybení, prodlení, nečinnost ručili za vzniklou škodu až čtyřmi platy. Nemluvím o úmyslu, to už by bylo něco jiného, tedy trestný čin. Naopak, ministr z a hnutí ANO, Dan Ťok, si svými vyjádřeními z nás všech dělá akorát srandu.

Nebo je to jinak a už dopředu předjímá. Pokuta by skutečně, i kdyby šla třeba nějaké mezinárodní instituci do zahraničí, což se ještě může stát, nebyla placena z peněz nás všech. Stát už by byl firmou. Šlo by to z peněz firmy. Firmy vlastněné panem Babišem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 71 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.