mytne-brany-v-ceske-republice
21.11.2016
Kategorie: Společnost

Tanečky kolem pokuty za výběr mýta už zavání fraškou

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Je to jak za socíku. Lidé předstírali že pracují, a stát předstíral, že je za to platí. Stát předstírá, že je něco špatně a předstírá že si udělí pokutu. Sám sobě. Absurdita.

Ministerstvo dopravy dostalo od Úřadu pro hospodářskou soutěž milionovou pokutu za to, že přidělilo zakázku na výběr mýta firmě Kapsch bez výběrového řízení.

Ministr Ťok: “Škoda nevznikne daňovým poplatníkům to v pohodě uhradíme z nákladů ministerstva a navíc to půjde z jedné státní organizace do druhé státní organizace.”

Ministr Ťok dále rozvádí, že firma Skytoll, která výběr firmy Kapsch napadla, je právě ten největší gauner. Ona bude moci za to, že se mýto přestane úplně vybírat a kvůli ní přijde stát o peníze. Nikdo jiný podle něj na vině není. Že ministerstvo dopravy svou nečinností tuto situaci zapříčinilo, o tom ani slovo. To je jen klasická záměna příčiny a důsledku.

Udělení pokuty ve výši jednoho milionu korun je skutečně úsměvné. Stát na mýtě vybírá 40 milionů denně. To je jako byste za překročení rychlosti v obci zaplatili nějakých 30 korun, při srovnání např. s výší průměrného denního platu. To by se to ve městech frčelo! Pokuta by prostě neměla svůj význam.

V jednom má ministr “pravdu”, že to nezaplatí daňoví poplatníci. Peníze jdou z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé (Ale kdo ten rozpočet plní? Nejsou to náhodou daňoví poplatníci? – pozn. PP). A nic nebrání tomu státu tu kapitolu rozpočtu ministerstva dopravy zase o tu pokutu navýšit. Prostředky na to budou v té kapitole, kam poplyne pokuta. Absurdní.

Vraťme se k tomu příkladu pokuty za vysokou rychlost v obci. Představme si, že peníze z těch pokut by plynuly do nějakého fondu dopravy. A představenstvo toho fondu, coby státní instituce řízená volenými politiky, by podle pokynů těch politiků každý rok rozhodovalo, co s vybranými penězi udělat. A ti politici by ve snaze pro své znovuzvolení rozhodli, že se peníze použijí třeba na zpětnou refundaci těch pokut. Přitažené za vlasy? Ale takhle to přesně funguje v případě pokut mezi státními institucemi mezi sebou. Akorát se při tom politici tváří sklíčeně, když je nějaká pokuta udělena, ale myslí si své. Hlavně je to nijak nebolí.

Zaměstnanec vůči zaměstnavateli ručí za způsobené škody výší svých čtyř měsíčních platů. Nechápu proč toto neplatí ani pro ministry a jiné státní úředníky. Pak by to o něčem bylo. Kdyby to s pokutami takto fungovalo v soukromé firmě, tak by se nikdo nesnažil jednat nějak odpovědně a firma by za chvíli šla ke dnu.

Hnutí ANO chce přeci stát řídit jako firmu. Zatím jsem ale nezaznamenal jediný legislativní návrh, jak tuto frašku s pokutami řešit tak, aby úředníci skutečně museli mít zájem se tomu vyhnout. Tedy že by za své pochybení, prodlení, nečinnost ručili za vzniklou škodu až čtyřmi platy. Nemluvím o úmyslu, to už by bylo něco jiného, tedy trestný čin. Naopak, ministr z a hnutí ANO, Dan Ťok, si svými vyjádřeními z nás všech dělá akorát srandu.

Nebo je to jinak a už dopředu předjímá. Pokuta by skutečně, i kdyby šla třeba nějaké mezinárodní instituci do zahraničí, což se ještě může stát, nebyla placena z peněz nás všech. Stát už by byl firmou. Šlo by to z peněz firmy. Firmy vlastněné panem Babišem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 12 447,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 26 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
44 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.