SOCIALOBCHOD
15.11.2020
Kategorie: Historie

Takové to tu bývalo

Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Před jednatřiceti lety jsem sice byla mladá, nicméně už bych se do předlistopadových let vrátit nechtěla. Nechtěla bych se vrátit do komunistické propagandy, šedi a formalismu.

  • Motto “Jako oblázek vložený do praku je pocta vzdaná hlupákovi.” (Přísloví Šalomounova, Třetí sbírka, pořízená muži Chizkijášovými, 26.8)

Před jednatřiceti lety jsem sice byla mladá, nicméně už bych se do předlistopadových let vrátit nechtěla. Nechtěla bych se vrátit do komunistické propagandy, šedi a formalismu.

O předlistopadové době panují určité mýty a je zapotřebí tyto mýty vyvracet. Je zapotřebí opakovaně zdůrazňovat, že komunisté tvořili pouhých deset procent populace, ale zdevastovali snad vše, co mohli. Dalo by se o nich prohlásit, že kam komunisté vkročili, tam přestala tráva růst. Zničili životní prostředí, ekonomiku, ale úplně nejvíc zruinovali myšlení lidí. Proto se nesmíme divit, že jsme se s komunistickou minulostí dosud nevyrovnali. Bylo velkou chybou, že nebyla komunistická strana v polistopadových dnech zakázána, měli jsme si vzít příklad z poválečného Německa. Tam zakázali NSDP, což byla strana, jež svou ideologii a konáním velmi připomíná komunistickou zrůdnost.

Když dnes někdo tvrdí, že za bolševiků byty byly, není to správné tvrzení. Byty byly přidělovány v oblastech, kam se nikdo stěhovat nechtěl. Města zasažená těžebním průmyslem, exhalacemi z tepelných elektráren a chemického průmyslu nemohla být žádnou zárukou kvalitního bydlení. Na státní byty existovaly pořadníky, čekalo se na ně dlouhá léta, lidé se tísnili v malých bytech s velmi malou vyhlídkou na zlepšení situace. Tak se zrodila korupce, s níž stále bojujeme a již jsme nevymýtili. Prozíraví rodiče, když se jim narodilo dítě, přihlásili svého potomka do bytového družstva, neboť získání družstevního bytu bylo rovněž otázkou dlouhých let čekání. Když dítě dospělo, zpravidla se dočkalo, že mu byl družstevní byt přidělen. Bylo však nutno zaplatit družstevní podíl, jenž činil třicet tisíc korun, které neměl každý. Byla to například celková výše novomanželské půjčky. Pro mnohé rodiny byla tato částka nedostupná. O bytové domy se starala tzv. domovní správa, ale dalo by se říci, že se nestarala. Činžovní domy, které komunisté zabrali původním majitelům, chátraly a chátraly.

Naše rodina bydlela v domě z první republiky. Vzhledem k tomu, že domovní správa se jakkoli o dům nestarala, výsledek byl jasný. Nefunkční narušené komíny, děravé okapy, které byly nebezpečné obzvlášť v zimě. Přes den, kdy sníh tál, se před vchodem do domu vytvořila kaluž, která přes noc zmrzla. Tím pádem se prostor před domem změnil v malé kluziště, kde každou chvíli někdo upadl. Nám dětem se to velmi líbilo, dospělí však naše nadšení nesdíleli a sypali na led alespoň popel. Když si naše rodina na domovní správě zažádala, že potřebujeme výměnu linolea, domovní správa toto zajistila. Přivezla linoleum a nechala je stát na chodbě v přízemí domu. Když druhý den přišli podlaháři, zjistili, že linoleum přes noc někdo ukradl.

Za soudruhů se velmi kradlo, protože bylo mnoho zboží nedostatkové. To vše způsobilo, že se dařilo všemožným melouchářům a šmelinářům. Mně v současnosti představuje prototyp komunistického šmelináře Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO. Ten se vždy namane někde, kde o něco jde, hlavně o finance, ale vzhledem k tomu, že si je vědom toho, že se mu nemůže nic stát, pokračuje ve svém konání dál. A tohle dělali šmelináři. Měli dobré kontakty, dokázali se dostat ke kompromitujícím informacím a držet vlivnou osobu v tzv. šachu. Nic se jim nestalo.

Z oblasti školství je nutno zmínit tzv. rychlokvašky. Byly to komunistické kádry, lidé, kterým nebylo shůry dáno, jediné, co je posouvalo cestou vpřed, byla komunistická legitimace. Mezi rychlokvašky patřili někteří esenbáci, kterým bylo umožněno absolvovat gymnázium za jeden rok. Nutno podotknout, že v těchto třídách nesměli učit nestraníci, vše měli pod palcem soudruzi. A ti už dokázali i toho nejhloupějšího z nejhloupějších dotáhnout za pouhý jeden rok k maturitě. A aby toho nebylo málo, rychlokvašky pokračovaly i na VŠ. Příkladem může být právnická fakulta, kterou absolvovali s titulem JUDr. Jen díky straně a vládě.

Celá země byla obšancována rudým morem. Komunistická strana měla své městské, okresní, krajské výbory, jimž velel výbor ústřední. Na těchto místech seděli lidé, kterým chybělo dostatečné vzdělání, jejich jedinou kvalifikaci byla velmi často jen jejich rudá legitimace. Nerozuměli většinou vůbec ničemu, jejich výrazovým prostředkem byly komunistické fráze a formalismus. Krom komunistických výborů tu byly i výbory Socialistického svazu mládeže na stejných úrovních, jaké měla KSČ. Tam pracovali mladí lidé, kterým šly ruce dozadu, za své nicnedělání dostávali velmi pěkné mzdy. Byli tu přece od toho, aby dohlíželi na to, aby u nás nedocházelo pronikání vlivu západních demokratických idejí. A když se zmiňuji o výborech, nutno poznamenat i výbory uliční. Každá ulice měla svůj výbor, v němž se scházeli ti, kteří aktivně kolaborovali s režimem. Psali na lidi posudky, dávali doporučení, zda má ten či onen nárok navštívit západní zemi.

V tom jsme žili. Takové to tu bylo. Dalo by se o předlistopadových absurditách mnoho. Byly to roky cenzury, zakázané literatury, zpěváků, filmů, umělců, justičních vražd a perzekucí lidí, kteří aktivně vystupovali proti režimu. A po něčem takovém se někomu stýská? To se může jedině stýskat někomu, kdo nedokáže nést odpovědnost za svůj vlastní život a potřebuje být řízen.

Už ze zásady by neměli lidé komunisty volit, ani ty bývalé. Jedině tak se můžeme dostat z marasmu, v němž jsme stále, protože mezi vrcholnými politiky se najdou tací, jejichž praktiky jsou vesměs bolševické. Osvojili si komunistické “dovednosti”, jež jim pomohly stanout na politickém piedestalu. Bohužel někteří lidé ještě neprozřeli a dají se nalákat na kdejaký politický projekt, jenž není ničím jiným než pouhopouhým marketinkem, jenž manipuluje myslí těch, kteří se zmanipulovat nechají…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 737 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (45 votes, average: 3,29 out of 5)
Loading...
329 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)