zloksc
17.9.2017
Kategorie: Historie

Taková malá bolševická samozřejmost

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR OMELKA

Ve srovnání s jinými případy bude pro mnohé případem bezvýznamným. “Bezvýznamným” stejně, jako tisíce dalších.

Na mnoho věcí ze školních let jsem už zapomněl. Na některé bych zapomněl rád a na některé nechci zapomenout nikdy. Když se ten profesor stal naším třídním, moc nadšení jsme z toho nebyli. Vědělo se o něm, že tu svoji biologii miluje a vyžaduje stejnou lásku i od svých studentů. Preferovali jsme úplně jiný druh lásky a představa, že nás peskuje za neznalost nějaké obyčejné trávy zrovna třídní profesor, nebyla nijak růžová. Všechny obavy ale zmizely hned po několika společných hodinách. Všechno se dá vyjádřit jen třemi slovy. Nadhled, porozumění a smysl pro humor. Těmi vlastnostmi si nás získal a my začali mít i trochu rádi tu jeho biologii.

Bylo léto a jak už to tak v létě bývá, lidé jsou u vody. Venkovský rybník tehdy nepřinesl jen radost, ale i velký smutek. Když se jeden z plavců začal topit, syn našeho profesora nezaváhal a skočil. Někdy se z podivných důvodů stane, že zachránce “věnuje” svůj život zachraňovanému. Bohužel to byl i tento případ. Není větší neštěstí, než když rodič přijde o své dítě. Dopřát mu důstojný pohřeb je samozřejmostí. Na ten jeho přišla skoro celá vesnice. Do kostela se ani všichni nedostali.

Když jsme se po prázdninách dozvěděli tu smutnou zprávu, čekali jsme na našeho profesora s rozpaky. Jak se chovat, co říct. Bylo to nakonec jednodušší, ale smutnější než jsme si mysleli.

Přišel, opřel se o katedru a podíval se na nás trochu unavenýma očima. “Tímto vám oznamuji, že od dnešního dne nejsem vaším třídním profesorem.” Pak hned ze třídy odešel.

Důvod jsme se dozvěděli záhy. Neodvolatelný zákaz třídnictví byl postihem za uskutečněný církevní obřad. Tehdy ještě moc nepoučeni jak to v naší vlasti chodí, vydali jsme se za vedením školy s přímluvou a žádostí, aby jako třídní zůstal. Zástupkyně ředitele školy nám sdělila, že: “Soudruh profesor se nezachoval tak, jak by se měl pedagog formující myšlení naši mládeže zachovat. Je tedy samozřejmé, že vám nemůže dělat třídního.”

Jedna z tisíce takových historicky bezvýznamných samozřejmostí? Pro mnohé určitě. Jinak by totiž nemohla existovat v letošních volbách kandidátka nemorální zločinecké strany.

Věnováno středoškolskému profesorovi, vlastivědnému pracovníkovi, publicistovi, kronikáři a čestnému člověku panu Pavlu Holobrádkovi (1923-1989)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Pistorius AG 2207,43 Kč

Celkem za měsíc: 10 207,43 Kč
Vybráno 29.16%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
135 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.