George-Batto
21.6.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Také bych radši s rodinou jezdil po Německu a večer griloval, než žil v “českém kravíně”

Sdílejte článek:

VLADIMÍR HAVRÁNEK

Sedmnáctičlenná křesťanská rodina z Iráku si může oddychnout. Nemusí žít tak, jako miliony našinců. Veškerá aktivita Evangelické jednoty bratrské přišla vniveč. Město Jihlava nabídlo uprchlíkům opravené byty s novými kuchyňskými linkami, podlahami, čerstvě vybílené a vykachlíčkované. Rodina Georgise Batta však s byty nebyla spokojena a označila je jako “přemalované kravíny”.

Nevím, jaká je úroveň průměrného bytu v Iráku, ale pokud utíkám s rodinou do bezpečného světa, byl bych vděčný za 4 stěny v prostředí, kde blízkým nic nehrozí.

Celé dění kolem uvedené rodiny je velice podrobně popsáno zde:

Irácká rodina Georise Batta uprchla z Česka do Německa v dubnu v roce 2016, a požádala tam o azyl. Německé úřady jim však azyl zamítly a soud v Drážďanech následně nařídil jejich zpětnou deportaci zpátky do Česka, kam se však nevrátili a místo toho se podle zjištění MF DNES ukryli ve městě Herrnhut u Evangelické jednoty bratrské, která jim udělila církevní azyl.  

„Azyl dostali na dobu, kdy je mohlo Německo vyhostit. De facto byli schováni na území církve, a jakmile vypršela doba, kdy je mohla země vyhostit, mohou se znovu volně pohybovat. Je to způsob, jak se legálně vyhnout vyhoštění,“ komentuje koordinátor projektu přesídlení Talafant z nadačního fondu Generace 21.

Evangelická jednota bratrská se k celému případu nechtěla vyjadřovat. „Nemůžu o jejich případu mluvit, vedení to striktně zakázalo. Nesmím vám ani říct, jestli tu ještě bydlí,“ říká zaměstnankyně církve. Podle zjištění MF DNES někteří v městečku Herrnhut bydlí už jen někteří z nich, další část rodiny se odstěhovala na jedno z drážďanských sídlišť do panelového domua další zase do Norimberka, kde měli příbuzné. 

‚Přemalované kravíny‘

Na svých sociálních sítích se chlubí svým novým životem, kdy týden co týden zveřejňují snímky z výletů po Německu, videa a jak grilují. „Několikrát týdně chodíme na němčinu, jezdíme na výlety, poznáváme Sasko,“ píše Martin Batto na internetu.

Nadační fond Generace 21 v roce 2015 přivezl do Česka 89 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli najít domov na bezpečném místě, daleko od Islámského státu.

Skupina Iráckých uprchlíků bydlela v rekreačním zařízení u Jihlavy, následně jim město nabídlo byty přímo v centru krajského města. Byty byly opravené, s novými kuchyňskými linkami, podlahami a čerstvě vybílené a vykachličkované. Rodina Georgise Batta však nebyla s byty spokojena a označila je za přemalované „kravíny“. „Byty dnes normálně pronajímáme jako jakékoliv jiné městské,“ řekl mluvčí radnice v Jihlavě Radek Tulis. 

Co se dělo kolem křesťanských uprchlíků v Česku

28. července 2015 Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Fond měl v prvním roce uhradit náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby.

14. prosince 2015 – Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 osob z Kurdistánu a Libanonu. 
– Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou příjezdu byla bezpečnostní prověrka.
24. ledna 2016 – Do Prahy přiletěla první skupina deseti uprchlíků. Utečenci z oblasti iráckého Mosulu byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.
5. února 2016 – Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR, šlo o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.
11. února 2016– Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni postavila.
19. února 2016 – Dorazila třetí skupina, ze 41 lidí bylo 33 z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.
20. března 2016– Čtvrtá skupina 23 lidí z iráckého Irbílu byla z části ubytována ve Smilovicích, z části v hotelu v Praze.
31. března 2016 – Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Zpět do vlasti odletěli 7. dubna.
– Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.
1. dubna 2016 – Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pozastavil projekt fondu Generace 21. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, totiž požádalo o vrácení pasů a chtělo se dostat do jiné evropské země.
2. dubna 2016 – Skupina 25 uprchlíků, původně ubytovaných v Okrouhlíku, se vydala do Německa. V noci autobus s uprchlíky zadržela německá policie, která Iráčany měla podle původní dohody vrátit do Česka v pondělí 4. dubna.
4. dubna 2016 – Německo stáhlo svou žádost o předání cizinců do ČR s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.
6. dubna 2016 – Ministr Chovanec řekl, že pokud se skupina 25 uprchlíků vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku.
7. dubna 2016 – Vláda se dohodla, že program přesidlování uprchlíků z Iráku do ČR nebude pokračovat.
– Ministerstvo vnitra obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku.
13. dubna – Fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů. Iráčané váhají, zda mají v Brně zůstat.
14. dubna – 16 uprchlíků ubytovaných v Brně se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy
15. dubna – Skupinu z Brna zadržela policie v Ústí nad Labem. Skupina požádala znovu o azyl v Česku.
– Ministerstvo vnitra oznámilo, že skupina 20 uprchlíků z Iráku se po dvou týdnech v Německu vrátí zpět do Česka. Po návratu budou uprchlíci, kteří původně bydleli v Okrouhlíku, umístěni do detenčního zařízení. Ministerstvo kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět. V pěti případech žádost od Německa nepřišla kvůli sloučení rodiny.

To, co se následně dělo po útěku irácké rodiny do SRN beru jako naprosté selhání imigrační politiky EU.

Rodina posílá videa o šťastném životě ve svobodné zemi. To bude mát za následek jediné…i ti, kteří váhají se vydají na cestu a obloukem se vyhnou naší republice. Mama Merkel jim přece slibuje ráj na zemi. I když se zdá, že čas jejího vládnutí je pomalu u konce, důsledky budeme pociťovat několik desetiletí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.