virus3
9.4.2020
Kategorie: Společnost

Tak už jste promořeni?

Sdílejte článek:

LADISLAV NÁDVORNÍK

nadvornikSedím doma – jako většina kancelářských krys jsem byl exkomunikován plně do režimu home office a tak mám vlastně spoustu času, který se snažím nějak využít, či zabít, chcete-li.

Pochopitelně se snažím  sledovat dění kolem, nutně tedy i vývoj kolem toho malýho hajzlíka, který nám během několika málo dní pořádně zamával se vším, co tady bylo zaběhnuté. Nacházím v zprávách a na médiích zprávy nejrůznější – špatné, dobré, horší, lepší, katastrofické, konspirační – a skládám si z toho svůj vlastní pohled. Musím říci, že se někdy docela bavím, ale může to být jen tím že mám rád humor, označovaný jako černý, a nevadí mi ani určitá dávka cynismu.

Posledních pár dní se, jako ona pověstná červená nit, debatami proplétá slovo, které jsem – přiznávám – dosud neznal a které raketovým tempem vniká do podvědomí všech skupin společnosti – to slovo zní „promořování“. (hele – nezná to ani automatická úprava pravopisu a tvrdošíjně mi to přepisuje na „proměřování“)

Poprvé jsem se s tím setkal v rozhovoru s profesorem Prymulou, a konstatuji, že lepšího vysvětlení se mi – jako laikovi nedostalo. Pochopil jsem, že čísla o počtu nakažených jsou dvojí – jednak tak co denně vídáme v statistikách, a říkají nám, kolik máme oficiálně nemocných, vyléčených a (bohužel) také mrtvých. Důležité je tady to slovo „oficiální“. Ze zmíněného rozhovoru jsem pochopil, že existuje i jiná množina – totiž počty reálně oficiálně nemocných, vyléčených a mrtvých – a tady je problém v tom že přesná čísla neznáme, protože už se ví, že mnoho lidí mohlo onemocněním projít a ani o tom nemuseli vědět, tito lidé přitom mohli, ale nemusel nakazit celou spoustu dalších, bohužel také mohli zemřít, aniž by si to kdokoli dokázal propojit s tím zlým vejrem.

Pan Prymula má plán – chce plošně otestovat velký počet lidí, ale vybraných v podstatě náhodně (na rozdíl od stávající skupiny testovaných, která je definována tím, že prioritně se se testují pouze  podezřelí tím, že potkali někoho více podezřelého, nebo dokonce přímo nemocného). Výsledkem by mělo být numero, které nám všem upřesní skutečný, reálný podíl lidí onemocnělých či dotčených bacilem. Celkem logicky pan Prymula argumentuje tím, že se pak může stát to, že se velmi razantně změní statistiky – může se proto ukázat například to že virus zdaleka není tak nebezpečný jak se na první pohled může zdát,  může se stát, že čísla která z toho vylezou, budou říkat, že vejr je vlastně méně nebezpečný než (třeba) chřipka, také se může stát, že se ukáže, že některá opatření přijatá určitě v dobré víře byl vlastně tak nějak nanic a podobně. Podle výsledků – to považuji za nutné zvýraznit, skutečně až po vyhodnocení, nikoli hned –  míry „promoření“ by se pak postupovalo dále.

Mně, jako laikovi, ten výklad připadá logický. Proto nyní zírám, ne nepodoben onomu příslovečnému teleti prohlížejícímu si nová vrata, jak všelijak je slovo použité panem Prymulou používáno a vykládáno, a to i lidmi u nichž bych i s ohledem n funkce a pozice které zastávají. Dokonce jsem z některých vyjádření nabyl dojmu, že pod pojmem „promoření“ si někteří představují scénáře, v nichž do terénu vyrazí nějaká promořovací komanda, která budou nahánět lidi s bateriemi injekčních stříkaček naplněných aktivním vejrem a každému jednu injekci píchnou do zadku a tím ho definitivně a hlavně „řízeně promoří“. Ufff!

Jistě, částečně tohle může být způsobeno jistou neznalostí kombinovanou s panikou a strachem z možného vážného onemocnění. Sám za sebe tady ale vidím ještě jeden možný úhel pohledu – vývoj epidemie se v Česku daří zvládat a někteří už začínají přemýšlet jak z toho něco vytěžit. Klasickým nástrojem získání vlivu je zasetí pochybností s cílem pak získat ty, kteří začnou pochybovat na svou stranu (třeba) ve volbách.

Proto se ptám – nemůže tedy být za určitou démonizací pojmů „promořování“ či dokonce „řízené promořování“ jakási dělostřelecká příprava některých politiků, kandidátů, či jinak zainteresovaných figur na to, aby při konečném vyhodnocování shodili odborné řešení a řízení boje s epidemií a naopak,  vyzdvižením svého politického nadhledu a vizionářství s kterým „promořování“ napadali, a  nakonec se pokusili slíznout pověstnou smetanu?

Hezký den všem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 728,00 Kč
Vybráno 24.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 825 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.