ekomobil
17.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Tak už je to tady – zpoplatnění elektromobilů

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKALakovali jste si budoucnost narůžovo? V garáži elektromobil, který budete dobíjet ze solárních panelů na střeše a budete tak jezdit úplně zadarmo? Tak na to zapomeňte.

Bylo jen otázkou času kdy to přijde. Každý stát v Evropské unii, která tak vehementně prosazuje elektromobilitu, má nemalé příjmy ze spotřebních daní z pohonných hmot. V ČR v roce 2019 to bylo například 84 miliard, tedy zhruba 5% státního rozpočtu. Je jasné, že s úbytkem aut jezdících na benzin a naftu a přibýváním aut jezdících na elektřinu, prodej tekutých pohonných hmot a tím i příjem státního rozpočtu bude klesat. A toho se stát samozřejmě nezbaví a začne přemýšlet jak z toho ven.

Paradoxně první, kdo o tom začal vážně uvažovat, byl nečlenský stát EU – Velká Británie. Řešení má být zdánlivě prosté – zdaní se ujetý kilometr (je to zatím ve fázi úvah). Vyrojily se již bizarnosti typu, že každý by měl mít nárok na zhruba 5000 km ročně zdarma a pak by měl platit. Obyvatelé v odlehlých oblastech by samozřejmě měli neplacený paušál vyšší … už když jen čtu ty úvahy, tak se mi ježí vlasy na hlavě. Omezení, výjimky, předpisy, regulace, úředníci, kontroly, obcházení, buzerace. A to prosím Velká Británie odcházela z EU asi i proto, že nesouhlasila s její levicovou politikou. Tady ale předvádí něco ještě levicově divočejšího.

Nicméně nejásejme. Je jasné, že něco podobného přijde u nás taky. A i kdyby to nenařídila EU (což asi nařídí), tak s tím v zájmu státních financí přijdou určitě naši politici. Nedělejme si iluze. A nesnažte se šetřit tak, že třeba nebudete auto vůbec používat. Projde vám to jen tak dlouho, dokud nebude mít podobný nápad příliš mnoho lidí. Pak určitě přijde nějaká jiná daň. Třeba za vydechování CO2 při jízdě na kole.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 388 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)