gulag
31.5.2021
Kategorie: Historie

Tak ty komunistické lágry vlastně sloužily k rekreaci

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzie“Vězňům se v gulazích nežilo špatně, třikrát denně dostávali teplé jídlo a večer na ně čekalo vytopené ubytování.“ Tak takhle podle iDNES.cz popsala nelidské lágry jakási Viktorija Nikiforová pro RIA Novosti.

Kdyby takové nehorázné nesmysly napsal nějaký soukromý web, tak budiž, ono v každém státě se najdou pochybná média. Jenom tuhle snůšku lží zveřejnila ruská státní agentura, která je pod kontrolou ruské vlády a tudíž i Kremlu. Neumím si představit, že by Deustche Presseagentur (DPA) vypustila do světa informaci, jak ty německé koncentráky za II. světové války byly vlastně úžasné a staraly se o blaho vězňů. To by bylo v některých kruzích pořádně rušno.

A přitom existují svědci, kteří sovětské lágry hodnotí hůř než ty německé. Například původně německá komunistka Margarete-Buber Neumannová ve své knize Zajatkyně Stalina a Hitlera uvedla, že proti sovětským gulagům je koncentrák Ravensbrück zotavovnou. Ona totiž zažila obojí. Nejdřív ji sovětští rudí soudruzi zavřeli do gulagů jako zrádkyni socialismu, aby ji pak Stalin po podepsání paktu Molotov-Ribbentrop vydal Hitlerovi. No, a němečtí černí soudruzi ji rovnou z hranic deportovali do koncentračního tábora Ravensbrück. Stalin však dokázal, co jistě původně nezamýšlel, a to, že paní Neumannovou a mnoho dalších natrvalo vyléčil ze socialistických ideálů.

Já už tedy jenom čekám na pokračování onoho článku, ve kterém by mohlo zaznít, že gulagy nebyly vůbec žádnými místy otřesných hrůz, ale oázami radosti, kam byli sovětští pracující posíláni za odměnu na zaslouženou rekreaci.

Ale teď vážně. Já měl možnost číst vzpomínky vojáků Svobodova armádního sboru, kteří do SSSR utekli před nacisty. Čekali, že s nimi bude dobře zacházeno, že budou pracovat nebo studovat, ovšem místo toho byli odsouzeni k ztrátě svobody za nelegální přechod státní hranice a skončili v gulazích. Shodují se v tom, že je čekalo hodně nelidské dřiny, málo jídla, strašná zima a kruté tresty za sebemenší přestupky. Mnozí z nich také uvedli, že nebýt amnestie v roce 1942, která zrušila jejich tresty za podmínky, že se přihlásí do československé jednotky v Buzuluku, tak nelidské podmínky sovětských komunistických lágrů nepřežili. Než mohli být tito lidé zařazeni do vojenského výcviku, museli strávit nějakou dobu v nemocnici, aby se nejdříve dali zdravotně do pořádku.

Rusové vyčítají kdekomu falšování historie, ale tady jí sami dali zelenou. Zlehčování poměrů v gulazích, kterými prošly desítky milionů lidí, z nichž minimálně dva zemřely, je chucpe. Bohužel v současném Rusku jsou tendence relativizovat komunistická zvěrstva, což mimo jiné dokazují zavírání či omezování muzeí a památníků na neblahou komunistickou éru, a naopak postupně rehabilitovat Stalina a jeho zločineckou bandu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Anonym 500,- Kč, Kateřina Levová 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 937,- Kč
Vybráno 51.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 012 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,26 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)