SPOLDLUH
14.1.2021
Kategorie: Společnost

Tak tady máte, co si tento týden budete myslet…

Sdílejte článek:

SU/PL/M.KECHLIBAR

Komentátor Marian Kechlibar se dlouhodobě snaží upozorňovat na problém omezování svobody slova na internetu a zejména sociálních sítích. Technologičtí giganti jako Facebook nebo Google podle něj postupně vstupují do role soudců, kteří určí správnost názoru. „Mohlo by se stát, že nám jakoukoliv informaci předžvýkají tito velcí obři: tak tady máte, co si budete tento týden myslet,“ varuje Kechlibar.
Kechlibar se v úvodu rozsáhlého rozhovoru pro Svobodné universum zamýšlí nad tím, proč se společnost v poslední době stále více polarizuje. Podle něj je to jednoznačně způsobeno sociálními sítěmi, které to ovšem nedělají vědomě.

„Hodně jsem přemýšlel nad tím, co způsobuje tuto intenzivní polarizaci v sociálních sítích, a myslím, že je to bohužel důsledek jejich efektivity. Celý model, při kterém se snažíte prodávat reklamy na služby, které jsou pro koncové uživatele zdarma, je založen na jedné věci: musíte tam lidi přitáhnout a udržet. Čím delší procento hodin, kdy jsou vzhůru, tráví přilepení ke Twitteru nebo Facebooku, tak tím více jim ukážete reklam, a tím větší z toho máte zisk,“ začíná vysvětlovat Kechlibar.

„Takže ho chtějí dostat na naprosté maximum, ideálně abyste tam byli 16 hodin denně. Jenže když nad tím uvažujete, tak princip, jak tam přilákat člověka a udržet ho, je intenzivně mu polechtat emoční centra v mozku. A nejlépe se to dělá přes souhlas, nebo rozhořčení čili tak, že vám nahoru vylézají věci, se kterými intenzivně souhlasíte, nebo intenzivně nesouhlasíte, v každém případě vás úplně vyruší z klidu,“ tvrdí Kechlibar, že proto jsou nejúspěšnější příspěvky, které jsou co nejvíce kontroverzní.

A největší kontroverzi podle něj vždy způsobuje politika, proto v poslední době tolik vzrůstá politická polarizace v populaci. „A myslím, že to vedlo k vyselektování neuvěřitelně schopných, talentovaných propagandistů. A v tomto meritokratickém prostoru, kde si opravdu každý může trošku vybrat, koho bude poslouchat, se nejvíc uplatní ti, kdo dokážou nejvíce rozvášnit davy. A tento algoritmus, který je slepý, hloupý, se nějakým způsobem stará jenom o to, aby udržel lidi co nejvíce na sociální síti. A tak z jeho hlediska neudělá špatně, když tyto lidi bude dávat nahoru ve vašem feedu. A to je očividně jasný recept na to, jak rozeštvat danou zemi až na pokraj nějaké války,“ dodává komentátor, že když se někomu zalíbí konkrétní, jakkoliv extrémní názory, sociální sítě mu je budou automaticky předkládat.

Těží z toho podle Kechlibara například šiřitelé nenávisti nebo fundamentalisté. „Těží z toho islámští fundamentalisté, kteří jako nepochybně dobří kazatelé nenávisti mají úspěchy, rozhodně se jim daří radikalizovat mládež na jiných kontinentech. Tento proces je v jistém smyslu tržiště myšlenek, kde nevyhrávají ty nejlepší myšlenky, ale ty, které někdo umí nejefektivněji prodat,“ má jasno Kechlibar.

Podle Kechlibara by to ale nemělo mít vliv na svobodu slova a cenzuru na internetu a sociálních sítích. Svoboda slova by naopak měla zůstat téměř neomezená, s výjimkou komerčních spamů. „Myslím si, že určitým řešením by bylo, když by člověk za své fungování na síti platil třeba jenom 200 Kč měsíčně, čímž by se dostal daleko více do pozice zákazníka než někoho, kdo je sám prodáván. Ale jakmile je něco úplně zadarmo, ať je to posílání e-mailů, nebo publikace nějakých roboty tlačených příspěvků na sociálních sítích, tak tím budete zavaleni,“ navrhuje Kechlibar zpoplatnění sociálních služeb.

„Bavil jsem se s mnoha lidmi, narazil jsem i na člověka, který mazat spam považuje za cenzuru, ale naprostá většina lidí nepovažuje mazání spamu za cenzuru. Takže já osobně si také nemyslím, že mazat spam je cenzura. Ale když se na to podíváte pořádně, tak zjistíte, že v ten moment, kdy už ho dokážete eliminovat efektivně, tak jste ve skutečnosti vybudovali infrastrukturu, základ pyramidy, na které se dá stavět další cenzura. Takže já bych to dále zarazil a za spam bych nechodil,“ varuje Kechlibar.

Svoboda slova je totiž podle něj důležitá, protože odhaluje osobnosti a názory ostatních. „Docela rád vím, co je člověk zač, a myslím, že je docela žádoucí vědět, co je člověk zač. Takže myslím, že tím, že si zakazujeme projevy, které jsou nežádoucí, ať to znamená cokoliv, tak to zaprvé má takový efekt, že zakázané ovoce nejlépe chutná. A ani systému typu Severní Koreje se nepodařilo potlačit šíření pro ně nevýhodných názorů. A zadruhé, že sami sebe oslepujeme vůči tomu, kdo je co zač, a můžeme třeba považovat někoho za vhodného partnera,“ varuje před cenzurou komentátor.

Právě za svobodu slova Kechlibar dlouhodobě bojuje, mimo jiné také peticí Stop cenzuře za svobodu slova na internetu. Podle Kechlibara je hlavním cílem petice na problém upozornit, zejména pak v politické rovině. „Třeba z hlediska politického rozsahu je vysoce žádoucí, aby se tomu tématu věnovali volení politici. To jsou naši hlavní reprezentanti. Velké státy a velké firmy tady nějakým způsobem vydělávají docela velké peníze, ale formálně se tváří jako irské, nedosažitelné na dálku. A já si myslím, že toto je situace k neudržení, že je potřeba dotyčné nějakým způsobem přimět k tomu, aby trošku respektovali český právní řád,“ má jasno Kechlibar s tím, že je nezbytné, aby se tématu svobody projevu věnovali naši zákonodárci.

„Nepochybně se to řeší ve Spojených státech, když už si Senát jmenoval nějakou komisi a vyslýchal Zuckerberga a podobně. A to je ve skutečnosti docela závažná otázka, kolik nám zbývá suverenity, a já si myslím, že suverenita není až tak omezená mezinárodními smlouvami, které jsme podepsali, ale rovněž ochotou něco aktivně dělat. A tady si myslím, že by měli naši představitelé skutečně něco aktivně dělat,“ opakuje komentátor.

Ohlasy na petici podle něj nebyly takové, jaké očekával, což ale dílem přikládá tomu, že jsou všichni zaměření na epidemii koronaviru. „Myslím, že až tento problém pomine, tak mazací problém nepomine. Myslím, že se bude v nějakém smyslu i zhoršovat, a přijdou zase události, které lidi donutí k tomu, aby mu věnovali pozornost,“ doufá Kechlibar a zopakoval, že hlavním cílem by mělo být vyjasnění pozice digitálních obrů. „Co si smějí a nesmějí dovolit,“ apeluje Kechlibar.

„Například do jaké míry jim patří data, která jste svojí aktivitou vygenerovali. Jejich současný názor, který je pro ně zdaleka nejvýhodnější, je, že tato data jsou jejich a mohou si s nimi víceméně dělat, co chtějí. Ale já si myslím, že toto je neudržitelný stav a že dříve nebo později bude nějakým způsobem nutné legislativně vyjádřit, že data patří tomu člověku, který je vygeneroval,“ dává Kechlibar příklad.

Lidi ale prý toto téma zatím příliš nezajímá, protože se jich bezprostředně nedotýká. „Samozřejmě jako první na to reagují lidé, kteří jsou politicky aktivní a kteří to vidí ve svém okolí. Lidé, kteří takto aktivní nejsou, si toho dlouho nemusejí vůbec všimnout. Je přirozené, že lidé se zabývají tématy, která je bezprostředně pálí, a ono se dá docela dobře existovat i ve světě, kde si Twitter a Facebook maže podle libosti, pokud jste člověk, který nikdy nedá na dotyčné stránky nic, co by mohlo být považováno za kontroverzní. Ale myslím, že tento problém se bude šířit a že bude čím dál víc lidí, kteří s ním udělají osobní zkušenost. A úměrně tomu bude narůstat jejich zájem, co se s tím dá třeba dělat,“ predikuje Kechlibar.

Lidé, kteří se o cenzuru zajímají, by podle něj měli pro začátek kontaktovat své volené zástupce. „Někteří z nich jsou responzivní, ne všichni, ale někteří jsou. Až zase tato morová epidemie pomine, tak bude třeba možné si sjednat schůzku alespoň s asistentem poslance. To už je docela dost. Lidé si myslí, že je to nějaká vzdálená, nedosažitelná vrstva, ale není. Spousta poslanců a senátorů je ve skutečnosti ochotna se s lidmi bavit, ale nikdo za nimi nechodí, nebo málokdo. Takže rozhodně má smysl se alespoň o toto pokusit,“ radí Kechlibar.

„Mohlo by se totiž stát, že nám jakoukoliv informaci předžvýkají právě tito velcí obři: tak tady máte, co si budete tento týden myslet,“ varuje na závěr. „Samozřejmě část lidí tomu neuvěří, a já si myslím, že nedůvěra je velice silný element, který rozkládá národy. A přitom by se to dalo vyřídit per huba, takříkajíc, od toho se lidé mají bavit. Ale pokud někdo znemožní lidem se bavit, tak hrozí, že se jednoho dne spolu opravdu bavit nebudou a budou vyřizovat svoje spory jinými způsoby, a to je přece něco, co bych považoval za ohromnou regresi někam do středověku,“ dodává.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 285 times, 127 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.