schweik
8.6.2016
Kategorie: Kultura a tipy

Tak nám natočí Švejka

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ HOUŠKA 08|06|2016

Také si říkáte, jak je dobře, že vznikne novodobý remake Haškova veledíla, ve kterém se mu podařilo tak hezky se vypořádat se shnilým Rakouskem? Člověk si říká, že když z veřejných peněz padne 17 mega na něčí soukromý projekt, jde jistě o něco důležitého a bohulibého, co všechny významně obohatí…

.
Tedy zkuste si teď vzpomenout, kdy jste naposled juchali nadšením z remake nějakého filmu. Nevzpomínáte? Nejste totiž producent. Remake filmů se netočí proto, aby vzniklo významné umělecké dílo, vznikají proto, aby se ekonomicky ještě lépe vytěžilo to staré. Koneckonců, proč ne. Ať si každý točí, co uzná za vhodné. Tedy až do okamžiku, kdy na to padne 17 milionů z veřejných financí.

.

Ale to vlastně není to, co mě na budoucím i minulém Švejkovi vadí nejvíce. Haškův Švejk patří k nejdestruktivnějším dílům naší literatury. Jistě, je napsaný vtipně a jeho nejznámější filmové zpracování je skvělé – díky Hrušínskému.

Jenže… Švejk vykreslil hlavního hrdinu jako tupého blba a humornou nadsázkou dovedl celé generace k tomu, aby se s ním identifikovali. Jen se zeptejte přátel, kolik je ochotných považovat nás za národ Švejků. Hovádek, která bez odporu plynou s okolním děním a svým hlupáctvím ničí na co sáhnou.

Že by ve Švejkovi byla nějaká velká životní moudrost? Zkuste si ho přečíst. Ničím takovým hlavní hrdina neoplývá. Je to skutečně blb, jak sám o sobě říká, a jakákoli moudrost vychází čtenáři (či divákovi) až jako projekce.

V případě Švejka navíc nemůžeme tak úplně přehlédnout osobnost autora, protože je pro charakter Švejka klíčová: Hašek byl dezertér, který opustil Československé legie a přešel k Rudé armádě, v Rusku se oženil (čímž se stal bigamistou, protože jednu manželku už měl doma). Ale především se stal obávaným rudým komisařem, kterého se báli i jeho ruští soudruzi, sloužil v politickém oddělení Tuchačevského armády a byl přímo odpovědný za vraždění, deportace, loupeže a likvidaci třídních nepřátel. Po válce se vrátil do Československa jako pověřený agent, který měl za úkol vytvořit u nás podmínky pro bolševickou revoluci i u nás. Pravděpodobně výčitky svědomí z rukou od krve ho dovedly k morbidní obezitě a během krátké doby se užral a uchlastal k smrti. Dámy prominou, mírnější termín nepadá v úvahu.

Člověk může obdivovat Haška jako obratného spisovatele, ale velmi těžko k němu lze najít jakoukoli osobní sympatii a je dobře si při čtení Švejka uvědomovat, co byl autor zač a proč Švejka psal.

Švejk je obrazem nitra autora. Mělo vzniknout pokračování, které by v patřičně správném světle ukazovalo Švejkovo působení v Legiích. Pro nás i literaturu nejspíš naštěstí nevziklo. Švejk je možná geniálně napsaná, nicméně politická agitka, ukazující malého hloupého hrdinu. Vykresluje Čechy jako hovádka boží. Přičemž v obojím flagrantně lže. Čeští vojáci bojovali na všech bojištích první světové války statečně a nic není vzdálenější v jejich obrazu než voják Švejk. Československé legie v Rusku představovaly nejlepší armádní sbor, který v určité fázi bolševické revoluce nesl hlavní tíhu občanské války a když se začteme do jejich historie, nemůžeme nevidět, že naši často úspěšně bojovali proti násobné přesile. Švejkismus je mýtus vytvořený Haškem a masívně šířený právě komunisty.

Míra, s jakou se lidé ztotožnili se Švejkem je strašlivá a přijetí vlastního obrazu jako národa Švejků patří k tomu nejzoufalejšímu, co jsme se na sobě ve dvacátém století dopustili.

To všechno má své okolnosti a lze to nějak pochopit, i když ne souhlasit.

Pochopit rozhodnutí podpořit vznik filmového remake téhle agitky veřejnými penězi… to prostě nějak nemůžu. Budu se snažít přijmout to jako člověk přijímá epidemii cholery a budu předpokládat, že ti, kdo se tak rozhodli, jen nedomysleli, co podporují. Připustit si, že to udělali plánovaně a cíleně se mi nechce, tak velký pesimista ještě nejsem.

houska
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
65 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.