KONEVODSUN
3.4.2020
Kategorie: Historie

Tak Koněv zmizel …

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieNeschoval se milé děti, sovětský maršál je v depozitáři, respektive jeho socha, která bude později vystavena v Muzeu 20. století. Je to velice rozumné řešení. A chápu, proč mnoha lidem Koněv vadí.

Je potřeba si uvědomit, že v květnu 1945 přišli s Koněvovým 1. ukrajinským frontem do Prahy i příslušníci SMERŠ, kteří se podíleli na mučení a únosech čs. občanů ruské národnosti. Mezi unesenými byl i armádní generál Sergej Vojcechovský, který v září 1938 velel 1. armádě, jež měla za úkol bránit území Čech proti německému vpádu. Generál Vojcechovský zemřel na následky brutálního zacházení na začátku padesátých let v gulagu. Celkově sovětské orgány nechaly protiprávně unést stovky až tisíce čs. občanů do Sovětského svazu. Při výsleších byli tito lidé brutálně mučeni, někteří spáchali sebevraždu. Další zahynuli v nelidských podmínkách sibiřských lágrů. To všechno byly zločiny o kterých Koněv věděl a nic proti nim nepodnikl. Výstižně je tato problematika popsána v knize Nikolaje Siněvirského SMERŠ Rok v táboře nepřítele. Před časem jsem osobně mluvil se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem a ten k tomu řekl: „Mnozí z těch unesených žili v Praze 6 a pamětníci si vzpomínají na to, jak jim mizeli sousedé a kamarádi a také z tohoto důvodu tady Koněvovu sochu nechtějí.“

 

Maršál Koněv také opakovaně odmítal řešit stížnosti čs. úřadů na kruté chování sovětských vojáků k čs. občanům, na rabování a zabavování majetku soukromých občanů, na násilí páchaném na ženách atd.

V letech 1918–1919 se jako Koněv komisař podílel na potlačení rolnických povstání ve své rodné Vologdské gubernii na severu Ruska, kde se v roce 1897 ve vesnici Lodějno narodil. Tyto vzpoury zavinila bezcitná krutost bolševického režimu, který zemědělcům násilím zrekvíroval prakticky veškerý majetek, takže neměli čím sít, neměli co jíst a následkem toho vypukl v letech 1921–22 v Rusku hladomor, při kterém zemřelo přes pět milionů lidí.

Povstání rolníků byla potlačována velmi tvrdě, muži byli stříleni pro výstrahu, vesnice vypalovány, v některých případech dokonce použily jednotky Rudé armády bojové otravné plyny v lesích, kde se před komunistickým terorem ukrývali vesničané včetně žen a dětí. Jedna zajímavost ze Sibiře. Za jednoho mrtvého člověka z komunistických represivních složek bylo zavražděno 15 rolníků, což se zcela vyrovnalo pozdějším nacistickým praktikám.

Dále Koněv velel brutálnímu potlačení maďarského protikomunistického povstání v roce 1956, při kterém byly Sověty zavražděny na tři tisíce lidí.

Je třeba respektovat fakt, že Koněvova socha byla odstraněna na základě rozhodnutí demokraticky zvoleného zastupitelstva MČ Prahy 6, které je k tomu kompetentní. Miloši Zemanovi se to sice nelíbí, ale to je tak jediné, co s tím může dělat. Takové záležitosti jsou v plné svrchovanosti místních samospráv a prezident, vláda a kdokoliv další do nich zasahovat nemůže. Nejsme v Rusku.

Navíc socha socha sovětského vojevůdce nebude zničena, ale přemístěna do muzea, kde ji s vysokou pravděpodobností uvidí více lidí než kdyby dále stála na Náměstí interbrigadistů v Praze 6. Na stejném místě by měl stát památník osvobození Prahy. To považuji za rozumné, protože obyčejní vojáci Rudé armády, kteří přinášeli nejtěžší oběti v boji proti nacismu, si důstojnou vzpomínku zaslouží.

A ještě bych měl pro hlavní město jedno doporučení. I Generál Vojcechovský by měl mít v Praze svoji sochu, protože jako velitel čs. legií v Rusku přispěl významným způsobem ke vzniku Československé republiky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 208 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 2,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
306 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.