letogirl
26.5.2020
Kategorie: Společnost

Tak kam na dovolenou?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝMomentální situace v oblasti cestovního ruchu rozhodně otázce v nadpisu moc nenapovídá. Nicméně se blíží otvírání hranic a vzhledem k propadající se ekonomice po celém světě se dá očekávat, že letoviska a přepravci udělají vše proto, aby se turisté mohli vrátit do svých oblíbených destinací co nejdříve. Letadla uzemněná na světových letištích stojí obrovské částky a tři měsíce bez vzletů jsou pro mnohé aerolinky likvidační.

Češi a Moravané mají pár oblíbených zemí, do kterých se rádi vracejí. Přestože se bezpečnost lidí toužících po trávení dovolených v některých státech rapidně snižuje, stále se do nich našinci odvažují. Nejmarkantnějším příkladem jsou severoafrické destinace, tedy Maroko, Tunis a Egypt. Islámští fundamentalisté a šílenci v posledních letech zvýšili svou aktivitu a není ničím novým, když řekneme, že jejich cílem jsou většinou Evropané. Konflikty jsou zatím stále spíše ojedinělé, přesto je možno vnímat jistý posun v chování místních občas hraničící s pohrdáním. Nejvíce ohrožené jsou samozřejmě ženy, ovšem ani jejich doprovod si nemůže být ničím jistý. Ze vzdálenějších oblíbených míst spadajících pod vliv islámu není třeba mít tolik obavy, tedy pokud se chováte tak, abyste neporušovali místní legislativu. Dubaj, Bahrajn, Maledivy lze považovat za oblíbená letoviska a zároveň bezpečná. Podobně vnímáme i nemuslimské Srí Lanku, Thajsko, u Bali už je to tak napůl. Bude však také záležet na tom, začnou li fungovat všechna letiště.

Evropa zažila tříměsíční krizi a pomalu se do ní vrací život. Nechcete li opouštět kontinent a přesto smočit nohy v moři, zamíříte do Španělska, Francie, Itálie. Uvolňování opatření spojených s covidem bude ještě chvilku trvat, nicméně lze doufat, že se odpovědné úřady konečně probudí ze svého snu o katastrofě a vrátí se k běžnému životu. Vyjmenované státy se potýkají se stejnými ekonomickými dopady krize a bude zajímavé pozorovat, kterým směrem se pohnou ceny za dovolené. Buď budou místní poskytovatelé chtít dohnat ztracené zisky a cenová hladina stoupne, což může být sebevražedné, nebo budou chtít nalákat co nejvíce turistů a peněz za dovolenou utratíte stejně jako loni. Letecké společnosti po rušení letů nechtějí vracet peníze zpět a vydávají nepřenosné vouchery. Přestože je to soudně napadnutelné, zatím tato praxe pokračuje a je velmi pravděpodobné, že dojde ke zdražení letenek, takže k voucherům se bude muset doplácet. Doufejme, že hoteliéři a poskytovatelé ostatních služeb zůstanou při zemi.

Další oblíbenou zemí českého turisty je Chorvatsko. Chorvatům by naši spoluobčané chyběli více, než si připouští. Každý rok tam totiž směřuje milion našich lidí vezoucích sebou dostatečné množství peněz. Jde o určitou symbiózu, jejíž výpadek by mrzel obě strany. Dá se očekávat, že v červenci se zvednou všechna stavidla a cesta k Jadranu bude volná. Podobně by na tom mohla být Černá Hora. Tam se však již létá, přeci jenom je z ruky. Trochu jinak můžeme nahlížet na Řecko a Turecko. Konflikt mezi těmito zeměmi nabírá na intenzitě a turecký prezident Erdogan postupně testuje, co mu vše u EU a NATO projde. Laxnost těchto dvou institucí a neochota podpořit Řecko, jakožto poslední zavřená vrata před migranty, je trestuhodná a nepochopitelná. Osmanský vůdce ohrožuje řecké hranice a ostrovy, přičemž na jeden méně významný již poslal intervenční jednotky. Řekové oficiálně protestují, ale nikdo jim nenaslouchá. Jinde se v řeckých výsostných vodách záměrně pohybují ruská válečná plavidla, která jsou oprávněna díky povolení z řecké strany provádět ostré střelby, což budí jistě nevoli u některých generálů NATO. Lze se tedy cítit bezpečně v řeckých letoviscích? Kam až je ochotný Erdogan zajít? A nakolik jsou nebezpečím hordy migrantů, které mimo klasických převaděčů do Řecka expedují i lodě Frontexu? Je velmi pravděpodobné, že konflikt bude pokračovat a může přejít v otevřenou válku.

Za těchto okolností by cesta na tureckou riviéru byla sice možná bezpečnější, nicméně mnohem méně pochopitelná. Turecko eskaluje napětí na několika místech světa. Mimo Řecka ještě v Sýrii a Libyi. Dovolenou v Turecku bychom de facto vyslovili souhlas s agresivním chováním Turků a zároveň bychom jim přispívali na jejich výboje. Ostatně to už dělá Evropská unie, která Osmanům zasílá bakšiš za něco, co se stejně neděje. Erdogan za něj má totiž udržet migranty před branami Evropy. To nedělá, naopak je vybavuje plavidly a směřuje na ostrovy patřící Řecku, případně se jim snaží pomoci překonat pevninské hranice. Turecko by mělo být pro každého Evropana morálně nevhodnou destinací. Jenže, kolik našich občanů takto uvažuje? Dá se tedy očekávat, že ve chvíli, kdy to bude možné, plno Čechů sbalí rodiny a vyrazí na pobřeží Turecké riviéry.

Vzhledem ke krizi a stoupající nezaměstnanosti bude mít plno z nás hluboko do kapsy. Možná tak zůstaneme více doma, oživne venkov, české hory, lesy (tedy pokud nějaké ještě kůrovec nenašel), rybníky a přehrady. Češi se však naučili milovat moře a mnozí ho považují za nezbytnost. Letošní rok je od počátku tak nějak jiný a odlišný od předešlých. Stále častěji si uvědomujeme, že lépe už bylo a doufáme, že se to vrátí. Lze se obávat, že nikoliv tak rychle, jak bychom si přáli. Plány elit jsou jiné a jednou budeme možná rádi, když vůbec na nějakou dovolenou pojedeme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 987 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)