hamacekkroupa
6.5.2021
Kategorie: Politika

Tak jak to vlastně je s tím Hamáčkovým “obchodem”, Janku Kroupo?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Do doby, než jsem si poslechl Interview ČT24 (z časových důvodů ze záznamu až ve čtvrtek 6. 5. dopoledne), v němž byl hostem Světlany Witowské Janek Kroupa, měl jsem za to, že to, co představuje v této kauze onu „bombu“ je tvrzení autorů Kroupa-Ciroková, že Hamáček měl jet do Moskvy proto, aby „vyměnil Vrbětice za milion Sputniků“.

Ostatně tak zněl i titulek článku obou autorů, který vyšel na serveru Seznam Zprávy 4. května. („Svědectví: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků“.)

Připomeňme několika citacemi, co se v něm už od úvodu píše:

  • Jan Hamáček je totiž ve vážném podezření, že chtěl celou věc s Ruskem uhladit.
  • Ministr vnitra, který byl v inkriminované době pověřen řízením ministerstva zahraničí, totiž ve skutečnosti podle řady svědků chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimíra Putina.
  • … Hamáček se podle sdělení několika zdrojů, které další zdroje potvrdily, rozhodl k velmi problematickému kroku. Nabídnout Rusku dohodu, která zněla: v Česku bude kauza potichu odložena, Rusové výměnou za to dodají milion dávek Sputniku V a ruský prezident Vladimír Putin se v Praze sejde s americkým protějškem Joem Bidenem.
  • Vicepremiér Hamáček jako strůjce dohody si začal domlouvat schůzky s Rusy, kteří mají blízko k Vladimiru Putinovi a mohou takový „obchod“ pomoci vyjednat.

Vytkněme z výše uvedeného klíčové výrazy týkající se útoku ve Vrběticích: uhladit, vyměnit, potichu odložit, obchod.

Právě na základě těchto informací dvojice Kroupa-Ciroková jsme pak od politiků slyšeli silná vyjádření, v nichž nechyběla slova o vlastizradě, ochotě handlovat snad i s Hitlerem (kdyby to časově vycházelo) a tak podobně.

O to víc pak v Interview ČT24 překvapila Kroupova odpověď na slova moderátorky, že gro zprávy dvojice Kroupa-Ciroková spočívá v tom, že Hamáček chtěl jet do Moskvy, aby směnil informace o Vrběticích za Sputnik V (tvrdila moderátora – a já o tom byl do té chvíle přesvědčen také).

Janek Kroupa k mému úžasu uvedl: „Ne, já s Vámi nesouhlasím.“ A pokračoval: „Já za nejvýbušnější na té věci považuji to, že jel škemrat do Ruska o Sputniky ve chvíli, kdy věděl, že ruští agenti zavraždili dva Čechy a vyhodili do povětší sklady ve Vrběticích a zároveň jel jednat o tom, jestli by Vladimir Vladimirovič laskavě nepřijel do ČR (aby se tu setkal s Bidenem) … že mu teda jako odpustíme, že nám nevadí, že tady vyhodil do povětří … . Co je to za absurdní příběh?“

Ano, Janek Kroupa má pravdu (a v tom se mnozí jistě shodneme): Hamáčkova oznámená cesta do Moskvy představuje problém. Ovšem stejný problém představuje i první článek na Seznamu Zprávy (ze 4. 5.). Proč?

Protože platí to, co řekla moderátorka Witowská. Výbušnost sdělení obsaženého v článku Kroupy a Cirokové je v tvrzení, které celému textu dominuje: že mělo jít o plánované zametení Vrbětic pod koberec výměnou za Sputniky a summit v Praze.

Tento nemravný (a údajný) politický kšeft nyní jako by ustupuje nenápadně do pozadí, původní úterní (4. 5.) konstrukce serveru Seznam Zprávy je poněkud modifikována: po televizním rozhovoru s Kroupou vzniká dojem, že klíčový už není „vlastizrádný handl“(zločinec Hamáček), ale cesta samotná jako taková (o které jsme ovšem věděli už od Hamáčka, byť jeho vysvětlení či „vysvětlení“ mnozí nerozumíme).

Že by den dva poté Kroupa změnil názor? Proč u Witowské netrval na tom, že ze strany pana Hamáčka šlo o zametení kauzy pod koberec, když přesně to je hlavním poselstvím jeho (a Cirokové) článku ze 4. 5.? Jak tomu máme rozumět?

Neměl snad Seznam Zprávy ambici, abychom my, prostí občané, a také politici uvěřili tomu, že Hamáčkův kšeft je ten nejhanebnější politický hřích za dobu jeho veřejného působení? Logicky ano, proč by na to v prvním článku kladli autoři takový důraz? Nutno jim přiznat, že byli poměrně úspěšní.

Budu se opakovat: když to pak moderátorka v rozhovoru takto postavila (uvedla, co je „nejvýbušnějším“ tvrzením v článku serveru Seznam Zprávy), Kroupa najednou říká ne, nesouhlasím – jako by už nešlo o to, co bylo v úterním textu klíčové, ale o “pouhé” škemrání o vakcíny Sputnik. Jistěže v době, kdy byl ruský zločin znám. Přesto si kladu otázku, proč byl článek primárně postaven na konstrukci o zametení Vrbětic pod koberec a ne na „škemrání o vakcíny“. Ačkoliv se může zdát, že je řeč o jednom a tom samém, není tomu tak. Je zapotřebí rozlišovat jemné nuance této kauzy.

Článek byl (řekl bych „po kroupovsku“ rafinovaně) zkonstruován tak, aby nějakým způsobem zapůsobil – a to se z velké části podařilo: nemalá část veřejnosti i politiků Kroupovi a Cirokové uvěřila. Vypadá to tak, že své tato „bomba“ způsobila a nyní se budeme bavit o něčem trochu jiném.

Na závěr. Porovnáme-li obsah druhého článku Kroupy a Cirokové („Schůzka na vnitru: Přivezu Sputniky a zachráním ČSSD, říkal Hamáček“/6. 5. 2021) s tím, co jsme od něj právem očekávali, a přidáme-li k tomu rozhovor s “utajovaným zdrojem“ hejtmanem Netolickým na Novinách.cz („Netolický: Moje schůzka není v tom příběhu vůbec podstatná. O Vrběticích jsme nemluvili“/6. 5. 2021), neubráníme se otázce, jestli nám tu velká hora neporodila další myš.

Pozn. redakce PP: A kde jsou najednou naši hlídači čistoty informací? Jak to, že Cemper nepíše velkými písmeny HOAX a banda cenzorů kolem Českých elfů neoznačuje Seznam za konspirační a desinformační web? Dvojí metr?

 

Komu věříte v kauze "Vrbětice za Sputnik V"?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 842 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)