panika3
31.1.2021
Kategorie: Společnost

Tak jak se kde žije?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝUplynulý týden jsme věnovali dalšímu covidovému běsnění v Evropě zažívaném na vlastní kůži. Situace je ve všech státech podobná, vytahují na nás nové mutace, jsou problémy s očkováním a naštvanost lidí stoupají, plno lidí včetně zdravotnického personálu vakcinaci odmítá. Napříč Evropou.

Situace je v mnoha oborech katastrofální. Hoteliéři, vlekaři, hospodští, barmané a provozovatelé diskoték, koncertů, umělci nevystupující v Ulici, část obchodníků a služeb, cestovní kanceláře, autodopravci v oblasti přepravy osob, letecké společnosti, půjčovny aut, lyží, zážitkové a reklamní agentury, provozovatelé bazénů, posiloven a dalších sportovních středisek, autoservisy, čističi interiérů v autech, dalo by se pokračovat dále. To jsou profese, které momentálně mizí a končí často s obrovským dluhem. A nejen u nás. Podobný přístup jako česká vláda mají i ti ostatní evropští lídři. Vymazání milionů lidí z pracovního procesu je pro dotčené naprostou katastrofou. Zoufalí lidé dělají neméně zoufalé činy, takže se nemůžeme divit, když se majitelé restaurací bouří a otvírají své podniky i přes pochybný zákaz jdoucí z vlády. Podobně podporujeme majitele vleku, který jej spustil, protože musí zaplatit faktury za energii, kterou spotřeboval při udržování areálu v provozuschopném stavu poté, co vláda slíbila uvolnění v oblasti provozování skiareálů, aby to vzápětí neudělala.

Všichni tito ,,rebelové“ mají totiž i se zavřenými provozovnami náklady. Platí nájmy, energie, odvody za nepropuštěné zaměstnance, daně, restaurace navíc přišly již několikrát o znehodnocené zásoby potravin. Je zima a nelze odejít z podniku, zhasnout a zamknout, poté se do něj vrátit, až se vláda rozhodne povolit na nějakou dobu zase otevřít. Bez údržby, topení a vynakládání prostředků by došlo k nevratným škodám. Takže i uzavřené podniky, areály a firmy odčerpávají stále další finanční prostředky, z nichž značná část končí mimo u dodavatelů energií a vody také v kapsách státu. Navíc většina podnikatelských subjektů v postižených segmentech už utratila své rezervy a dostává se do situace, kdy nezbývá na prostý život.

I v případu, že by ze dne na den vláda ukončila všechna opatření, zůstanou nám tu na dlouhou dobu pomníky v podobě odstavených autobusů, uzavřených cestovek, restaurací, možná vypuštěných bazénů a vypnutých i poškozených sněhových děl a vleků. Stát nic kompenzovat nebude, protože není z čeho. Režie státu je totiž obrovská a závislá na tom, kolik vyberou jeho úředníci na daních. A to letos bude mnohem méně, protože hlavní plátce si vláda zlikvidovala. Zahraniční a nadnárodní společnosti nepomohou, ty svůj loňský obrovský zisk vyvezou opět ven. Přitom platy svým zaměstnancům stát, byť často dělají úplné… nic, vyplácí nadále a často v plné výši, přičemž na odměnách si například vládní úředníci vyplatili loni rekordní částky.

Spirála se roztočila. Přestože stoupají ceny nemovitostí, už se objevili obchodníci nabízející odkupy za poloviční cenu. To se týká i komerčních prostorů a středisek. Opět to směřuje k rozevírání nůžek, byť zarputilost těch, kteří dlouhé roky budovali své firmy, je tentokrát velká a někteří jsou skutečně ochotní jít do boje se samotným státem, kterému velí takoví grázlové, jakými Babiš, Prymula či Blatný jsou. Devastace způsobená zbožtěním covidu se však dotýká dalšího fenoménu, kterým je naprosto znuděná mládež. Život bez pravidel a řádu ji vyhání do ulic, do náruče internetových her, místo do školy a na hřiště je zavádí do naprosté rezignace ke snaze jít dál. Brigády pro ně nejsou, protože uchazečů o práci je přebytek a není kde se zapojit do pracovního procesu. Sociální život bez možnosti živých setkání je tak soustředěn na mobilní telefony a počítače, přičemž distanční výuka je skutečně nekvalitní náhražkou vzdělávání. Rok a půl bez škol se musí někde projevit a dopad nebude příjemný.

V Rakousku a Švýcarsku se lyžuje, školy jsou ve většině Evropy v provozu. Restaurace jsou zavřené skoro všude, ovšem za výdejními okénky především fastfoodů je plno a lidé jedí na ulicích, ve vestibulech, v běhu po obchodním středisku. I ta jsou otevřená, jen počet zabedněných prodejen po krachu majitelů má stoupající tendenci. Roušky se staly standardem stejně, jako snaha je co nejrychleji sundat po opuštění společných prostor, třeba obchodů, pump či hromadné dopravy. Jako u nás, i jinde jsou vyděšení jedoucí sami v autě s rouškou třeba i po dálnici, nebo normální, kteří ji považují za zlo, které ničemu nepomáhá. Alarmující je obrovské množství roušek poházených po zemi, dokonce se objevující i na pláži vyplavené mořem. Pokud jsou údajně tyto roušky plné virů, pak by kašlali i delfíni. Jinak například na Azurovém pobřeží je lidí venku na promenádách plno, většinou bez roušek a užívajících si čerstvého vzduchu. To samé na alpských svazích mimo Itálii a Francii, tam jsou však vidět aspoň běžkaři.

Devastace života je zjevná po celé Evropě. Nejvíce trpí mezilidské vztahy. Třeba v Německu vláda doslova vyzývá k udávání sousedů a cizích lidí, dělají li něco v rozporu s nařízeními vlády. Přitom protizákonnost řady opatření je evidentní a většinou by tato u soudů neobstála. Covid nás vrací do totalitní doby, Němce do období existence gestapa a před 2.světovou válku. Bonzáctví je v Německu podporováno dlouhodobě, připomeňme si nahlašování řidičů telefonem za to, že se žalobníčkovi nezdá způsob jízdy nahlašovaného v souladu s vlastní představou. To samé zažijete ve Švýcarsku či občas v Rakousku. Zůstaneme li u nás, nejsme výjimkou a policie často jedná na základu anonymního udání. Až sem jsme se po třiceti letech údajné demokracie dostali. Takže jak kde se žije? Je to na zvracení.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 026 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)