26.5.2014
Kategorie: Historie

Tajné služby v rodině Teličků? Generacemi prověřená famílie v rukách Ruska

Sdílejte článek:

OD: JAN UHLÍŘ 26|05|2014

Když v roce 1959 převzal na Kubě moc Fidel Castro, přerušily Spojené státy s Kubou diplomatické vztahy. Z toho důvodu tehdejší komunistické Československo obdrželo z Moskvy významný úkol. Speciální, Moskvou prověřený československý diplomat, měl oficiálně převzít ve Washingtonu kubánské zastoupení. Československý zástupce Kubu následně dlouhá léta reprezentoval na žhavé americké půdě, při desítkách horkých okamžiků studené války.

 

 

A kdo byl tímto reprezentantem rudé Kuby, kterého Moskva schválila k nasazení do první linie v hlavním městě světového imperialismu? Frekventant rozvědného zpravodajského kurzu Stb z roku 1951 (s vyznamenáním), držitel „zlatého odznaku spolupráce Sovětsko-Československé družby“ uděleného ministrem vnitřních věcí SSSR Nikolajem Dudorovem v roce 1956, a zároveň s nejvyšší pravděpodobností i dlouholetý rezident KGB ve Washingtonu – František Telička.

 

Člověk Moskvy ve Washingtonu

 

Byl to muž, který byl do Washingtonu původně vyslán jako spolehlivá osoba po Tišlerově sběhnutí k Američanům. Tedy jako člověk, který měl dohledat a uhladit případné škody, které pro rudé rozvědky přetrvávaly z předchozího špionážního skandálu. Oficiálním krytím pak byl František Telička vybaven jako československý diplomat, ve funkci prvního sekretáře Československého velvyslanectví ve Washingtonu. Tedy právě ve funkci, která byla vždy vyhrazena pro klíčové zpravodajské důstojníky, kteří řídili špionážní práci celého velvyslanectví, a se kterou se většinou pojila automaticky hodnost podplukovníka zpravodajské služby.

 

Co však Františka Teličku činí odlišným od ostatních důstojníků Stb té doby, je skutečnost, že ačkoliv absolvoval její rozvědný zpravodajský kurz, nikdy se nestal ani agentem, ani důstojníkem Stb. V archivech Stb je sice uváděn krátce jako zájmová osoba. Tedy jako osoba, kterou měla Stb pod drobnohledem. Ale jen proto, aby František Telička byl vzápětí vyslán na nejprestižnější místo, na které mohl rudý rozvědčík být vyslán – tedy do Washingtonu a přesto neměl v kapse legitimaci Stb. Jak je to možné? Podle Miroslava Polreicha, který je odborníkem na komunistické zpravodajské služby, je vysvětlení jediné:

 

„František Telička byl zcela jistě přímo důstojníkem obávané sovětské KGB, která si všechny ostatní zpravodajské služby východního bloku automaticky podřizovala. Telička tak z titulu své funkce prvního sekretáře československého velvyslanectví dohlížel za sověty na činnost československých rozvědčíků přímo na místě v USA. Stal se tak doslova sovětským dozorcem nad Stb.“

 

Že vzhledem k drsným 50. létům, kdy statisíce lidí byly v Československu zavřeny za nesmyslná obvinění na uran a do Gulagů, a Stalin a jeho pohrobci požadovali okamžité výsledky a žádné chyby i od svých zpravodajců, je jasné, že Telička musel být všeho schopným a nelítostným kádrem KGB, zakrytým vysokým stupněm utajení.

 

 

Všechno pro syna

 

Ovšem také s velikými privilegii a styky. A tyto zcela jistě zhodnotil zejména při uvedení svého syna Pavla Teličky do světa velké politiky a businessu na přelomu 80. a 90. let. Ten nejdříve úspěšně absolvoval tzv. Moskevskou školu mezinárodních vztahů MGIMO. Už jen dostat se na tento vzdělávací ústav rudé šlechty bylo výjimkou jen pro nejmocnější z mocných své doby. Nicméně Pavel Telička zdejší studia ve svém životopise pomíjí a nezmiňuje se o nich. Snad proto, že dvě třetiny jejich absolventů vždy mířily do diplomatických služeb SSSR – zatímco zbývající třetina odcházela na velící posty v sovětské rozvědce a kontrarozvědce.

 

Pokud na stejné místo nastoupil Pavel Telička, bylo by pochopitelné, proč o svých moskevských studiích mlčí. Konec konců, nastoupil by jen na místo, které již tolik desítek let a z hlediska Moskvy tak „spolehlivě“ zastával již jeho otec.

 

Česká politika na špagátku z Moskvy

 

V každém případě je vidět, že KGB uměla svou práci dělat dobře. A (všeho) schopné lidi si dopředu dokázala vybírat s neochvějnou přesností. Protože pokud jejím cílem bylo získat v Pavlu Teličkovi člověka, který se prodere na vlivná místa, z kterých bude moci sloužit svým moskevským chlebodárcům – pak se v tomto případě KGB trefila do černého:

 

Pavel Telička svými obchodními a politickými aktivitami přímo hýří. V pražském prostředí se dnes mluví zejména o tom, že jeho nynější spolupráce s Andrejem Babišem by mohla mít rovněž svůj původ v zákulisních cílech tajných služeb, kterými oba prošli.

 

 

Podle důstojníka Národního bezpečnostního úřadu, který nemůže být jmenován, platí, že:

 

„Je úplně lhostejné, jestli je Pavel Telička agentem ruské FSB nebo SVR. Podstatné je, že je-li tomu tak, jedná se v jeho případě o prvořadé ohrožení jak české, ale vzhledem k tomu, že jej Babiš tlačí na evropského komisaře – i celoevropské bezpečnosti. Nejen, že sami máme problém, ale ještě i Evropě uděláme kozla zahradníkem.“

Pokud je toto pravdou a Telička je ruským agentem, kterého s Babišem pojí pevná vazba ze zpravodajských služeb a možná i společný řídící důstojník v Moskvě, je jen otázkou, kdy Moskva tohoto kardinálního ohrožení české a potažmo evropské bezpečnosti zneužije.”

 

Konec konců, jaké bude další dějství tohoto špionážního dramatu dál, brzy uvidíme.

 

ZDROJ: pravdaopolitice.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 886 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.