global-crisis
14.9.2018
Kategorie: Ekonomika

Tajemství ponořujících se trhů

Loading...
Sdílejte článek:

RIC

Jsou i horší trhy, než je Brazílie, Rusko, Indie a Čína. A větev si pod sebou řeže také EU.

Akciový index zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) oslabil od konce ledna 2018 o více než dvacet procent. Je na nižší hodnotě než v srpnu 2008. Čtyři trhy, kterým se prorokovala velká budoucnost, ošklivě zklamaly. Nejvíce Rusko. Proč?

Minimálně jednou za desetiletí přijdou do módy emerging markets. Do češtiny lze tento termín přeložit jako „vynořující se trhy“. Vskutku, trhy jako Čína, Rusko, Indie, Argentina nebo Brazílie se vynořovaly z něčeho dost nepříjemného — z minulosti, která zahrnuje diktatury, konfiskace, státní plánování, hyperinflaci, v lepším případě jen vysoké daně, byrokracii a korupci.

Úspěch závisí na tom, zdali vynoření z výše uvedených jevů je trvalé, anebo jen přechodné. Je-li odhodlání politiků vlažné, reformy polovičaté a ekonomická gramotnost obyčejných lidí nevalná, snadno se stane, že dotyčná země na pár let zazáří, ale pak se nevyhnutelně opět ponoří do marasmu.

Velké a hořké zklamání

Investiční koncept skupiny BRIC vypadal skvěle. Čína bude nová průmyslová velmoc. Rusko již je surovinová velmoc, Brazílie je bohatá na jiné suroviny, hlavně zemědělské. Indie postupně nahradí Čínu jako průmyslová velmoc v odvětvích s nižší přidanou hodnotou, navíc má vyspělé informační a komunikační technologie. Všechny tyto trhy zahrnují zhruba třetinu světové populace a jsou regionálně i odvětvově diverzifikovány. Co více by si investor mohl přát?

Zhruba po dobu šesti let od listopadu 2001, kdy analytik Jim O’Neill vypustil zkratku „BRIC“ do světa, věci fungovaly správně. Například brazilský akciový index MSCI vzrostl ke květnu 2007 více než osminásobně (v dolarech). Skvělé!

Jenomže pak se Brazílie propadla do politické a ekonomické krize. Byrokracie, korupce a politický populismus si začaly vybírat svoji daň. Od května 2008 do května 2018 ztratily brazilské akcie 61 procent své dolarové hodnoty.

V případě Číny se nic takového sice nestalo, ale ukázal se jiný problém. Čínské podniky s masivní podporou státu a polostátních bank přehnaly objem investic do výroby. Tím vytvořily superkonkurenční prostředí. Konkurence je sice motorem kapitalismu, ale všeho moc škodí: čínské podniky byly nuceny sekat ziskové marže až na dřeň, mnohé se propadly do ztráty. Jejich akcie si na burze vedly podle toho: převážně nevalně. Dodnes většina čínských akciových indexů nedosáhla zpět svého vrcholu z roku 2007.

Pokud jde o Rusko, nevypočitatelný prezident Putin vytvořil tak nejisté prostředí pro investory a tak nepříznivý obraz své země v zahraničí, že ruský akciový trh lze označit za fiasko. A to ani nemluvíme o dopadech mezinárodních sankcí kvůli nesmyslným pokusům obnovit impérium. Výsledek? Na suroviny bohatý trh s průmyslovou tradicí a nízkými mzdovými náklady, který během desetiletí ztratí polovinu hodnoty, prostě není nic než velké a hořké zklamání. Kdyby Putin nedělal za celou dobu své funkce vůbec nic, udělal by lépe.

Abychom nezapomněli na Indii: neblahé dědictví poslední generace britských koloniálních správců dosud žije v podobě zrůdné byrokracie a ještě zrůdnějších socialistických zákonů. Poslední Britové spravující Indii byli totiž socialisté, stoupenci fabiánského hnutí, kteří nově samostatnému státu nadělili danajský dar v podobě socialistických daní, socialistické měnové politiky a hlavně socialistického zákoníku práce. Ten byl psán, aby se líbil hlavně odborářům, čehož důsledkem je fakt, že 81 procent Indů pracuje načerno, česky řečeno „švarc systémem“. To ovšem znemožňuje, aby indický korporátní sektor rostl adekvátně svým možnostem, aby si bral bankovní úvěry, emitoval cenné papíry na burzách a expandoval do zahraničí.

Socialistické zákony brzdí Indii více než kastovní systém. Kromě toho Indie je velmi těžkopádně fungující demokracie, takže šance na zásadní reformu jsou mizivé.

Čím dál víc nesmyslných regulací

Jsou i horší trhy než Brazílie, Rusko, Indie a Čína? Ale ano! Například ukrajinský akciový trh ztratil od července 2007 do července 2018 celkem 96,3 procenta hodnoty vyjádřené v dolarech. Ukrajina má totiž všechno: korupci, byrokracii, inflaci, neschopný stát, a navrch ještě občanskou válku.

Ale hlavní pointa teprve přijde. Akciový index MSCI EU se dlouhodobě vyvíjí ještě hůře než BRIC. Co dělá Evropská unie špatně? Proč jsou evropské akciové indexy tak malátné?

Protože EU neustále utahuje šrouby. Každým rokem přibývá nesmyslných regulací. Byrokrati postupně opřádají Evropu stále hustší sítí direktiv, zákonů a vyhlášek. Vše ve jménu blahobytu, vše ve jménu spotřebitele, vše pro občana. Nicméně dopady na růst a inovace jsou katastrofální.

Evropa sedí na svém historicky nashromážděném bohatství, které je stále ještě značné, ale příliš se nerozvíjí. V Evropě vzniká málo nového. Nejhodnotnější evropskou technologickou společností je švédská Spotify o tržní hodnotě téměř 34 miliard dolarů. Americká společnost Apple má hodnotu 1069 miliard dolarů. Tím je řečeno vše.

Autor: Robot Investment Calculator

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 668,11 Kč
Vybráno 24.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 20 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,62 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.