HAVELV
23.11.2019
Kategorie: Historie

Tajemství Havlových restitucí

Sdílejte článek:

COM/ZAV

Václav Havel nabyl v polistopadových restitucích rozsáhlý majetek. Pozadí této transakce je však dodnes zamlžené. Havlovi patřili k nejbohatším rodinám v Praze. Jejich majetek je zásluhou strýce Václava Havla, filmového podnikatele Miloše Havla. K bohatství však významnou měrou přispěl i otec Miloše Havla Václav Havel, majitel stavební firmy a stavitel Lucerny.

Snad nejslavnějším projektem Miloše Havla byla Barrandovská studia. Řídil i filmovou společnost Lucernafilm a bohatl na dovozu a promítání amerických filmů. Po vypuknutí války vstoupila na Barrandov německá správa a ateliéry zažívaly obrovský rozmach. Natáčelo se množství filmů, v nichž účinkovala tehdejší česká herecká elita.

Kolaborace s nacisty

Miloš Havel byl schopen udělat cokoliv, jen aby se zachránil. Ochotně prý spolupracoval nejen s okupační správou, ale také s gestapem. Po válce ho filmová obec označila za kolaboranta s nacisty, dokonce byl i obžalovaný, ale obvinění bylo za nejasných okolností stažena. Aby se zachránil, souhlasil se spoluprací s StB.

Během války totiž prodal polovinu barrandovských studií německé zprávě za asi 7 milionů korun, což považoval za podhodnocenou cenu. Západoněmecký rehabilitační soud jeho nároky uznal a v plném rozsahu ho odškodnil.

Disidentské seance

Václav Havel nebyl řadový disident. Vlastnil luxusní mercedes, tedy lepší auto než tehdejší předseda vlády. Měl rozlehlý a komfortní byt na Rašínově nábřeží, i usedlost Na Hrádečku, kde mohl nerušeně pořádat své disidentské seance.

Jeho čas přišel v listopadu 1989, kdy na Letné a z balkonu Melantrichu mával nadšeným davům. Ve stejném roce ho komunistický parlament zvolil prezidentem, přičemž během slibu symbolicky přísahal na komunistickou ústavu.

Když se v roce 1990 uvažovalo o restitucích, Václav Havel, který měl v Občanském fóru rozhodující slovo, prosadil rozsáhlé restituce. Vzhledem k hrozbě nároků sudetských Němců se parlament rozhodl vracet majetky zabavené po 25. únoru 1948. Způsob, jakým se Václav Havel dostal k rodinným majetkům je zahalen tajemstvím.

Podvody při restitucích

Václav Havel přesto dostal veškerý majetek, o který požádal. O pozadí jeho restitucí se přitom nemluvilo a novináři si o nich netroufali psát. Majetek z restitucí získali mnozí disidenti z Charty 77, a ti, kterým nic nezůstalo, si dokumenty k restituci prostě zfalšovali. Udělala to například Havlova spolupracovnice Marta Chadimová.

Její restituční podvod s nemovitostmi na Loretánském náměstí v Praze byl však odhalen a před odsouzením ji zachránila jen milost jejího přítele z Charty 77. Restituce Václava Havla však proběhly tiše a úspěšně. Nikdo si netroufl upozornit na to, že porušují Benešovy dekrety a sahají daleko za stanovenou restituční čáru 25. 2. 1948.

Zneužíval ideály, kterými se chránil. Celý život prožil s maskou bojovníka proti totalitě a komunismu, přitom s komunisty ochotně spolupracoval. Maskou plachého, slušného a sympatického “Vaška” dodnes ohlupuje množství lidí. Václav Havel je dokonalý symbol falešné a pokřivené morálky dnešní společnosti.

Zradou vlastních ideálů, které hlásal v roce 1989, přispěl k úpadku morálky a národního cítění. Ten, kdo ho uctívá jako morální symbol, zároveň přijímá tuto pokřivenou a neupřímnou morálku za svou.

Zdroj: napalete

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 19 121,00 Kč
Vybráno 54.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 603 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.