HAVELV
23.11.2019
Kategorie: Historie

Tajemství Havlových restitucí

Loading...
Sdílejte článek:

COM/ZAV

Václav Havel nabyl v polistopadových restitucích rozsáhlý majetek. Pozadí této transakce je však dodnes zamlžené. Havlovi patřili k nejbohatším rodinám v Praze. Jejich majetek je zásluhou strýce Václava Havla, filmového podnikatele Miloše Havla. K bohatství však významnou měrou přispěl i otec Miloše Havla Václav Havel, majitel stavební firmy a stavitel Lucerny.

Snad nejslavnějším projektem Miloše Havla byla Barrandovská studia. Řídil i filmovou společnost Lucernafilm a bohatl na dovozu a promítání amerických filmů. Po vypuknutí války vstoupila na Barrandov německá správa a ateliéry zažívaly obrovský rozmach. Natáčelo se množství filmů, v nichž účinkovala tehdejší česká herecká elita.

Kolaborace s nacisty

Miloš Havel byl schopen udělat cokoliv, jen aby se zachránil. Ochotně prý spolupracoval nejen s okupační správou, ale také s gestapem. Po válce ho filmová obec označila za kolaboranta s nacisty, dokonce byl i obžalovaný, ale obvinění bylo za nejasných okolností stažena. Aby se zachránil, souhlasil se spoluprací s StB.

Během války totiž prodal polovinu barrandovských studií německé zprávě za asi 7 milionů korun, což považoval za podhodnocenou cenu. Západoněmecký rehabilitační soud jeho nároky uznal a v plném rozsahu ho odškodnil.

Disidentské seance

Václav Havel nebyl řadový disident. Vlastnil luxusní mercedes, tedy lepší auto než tehdejší předseda vlády. Měl rozlehlý a komfortní byt na Rašínově nábřeží, i usedlost Na Hrádečku, kde mohl nerušeně pořádat své disidentské seance.

Jeho čas přišel v listopadu 1989, kdy na Letné a z balkonu Melantrichu mával nadšeným davům. Ve stejném roce ho komunistický parlament zvolil prezidentem, přičemž během slibu symbolicky přísahal na komunistickou ústavu.

Když se v roce 1990 uvažovalo o restitucích, Václav Havel, který měl v Občanském fóru rozhodující slovo, prosadil rozsáhlé restituce. Vzhledem k hrozbě nároků sudetských Němců se parlament rozhodl vracet majetky zabavené po 25. únoru 1948. Způsob, jakým se Václav Havel dostal k rodinným majetkům je zahalen tajemstvím.

Podvody při restitucích

Václav Havel přesto dostal veškerý majetek, o který požádal. O pozadí jeho restitucí se přitom nemluvilo a novináři si o nich netroufali psát. Majetek z restitucí získali mnozí disidenti z Charty 77, a ti, kterým nic nezůstalo, si dokumenty k restituci prostě zfalšovali. Udělala to například Havlova spolupracovnice Marta Chadimová.

Její restituční podvod s nemovitostmi na Loretánském náměstí v Praze byl však odhalen a před odsouzením ji zachránila jen milost jejího přítele z Charty 77. Restituce Václava Havla však proběhly tiše a úspěšně. Nikdo si netroufl upozornit na to, že porušují Benešovy dekrety a sahají daleko za stanovenou restituční čáru 25. 2. 1948.

Zneužíval ideály, kterými se chránil. Celý život prožil s maskou bojovníka proti totalitě a komunismu, přitom s komunisty ochotně spolupracoval. Maskou plachého, slušného a sympatického “Vaška” dodnes ohlupuje množství lidí. Václav Havel je dokonalý symbol falešné a pokřivené morálky dnešní společnosti.

Zradou vlastních ideálů, které hlásal v roce 1989, přispěl k úpadku morálky a národního cítění. Ten, kdo ho uctívá jako morální symbol, zároveň přijímá tuto pokřivenou a neupřímnou morálku za svou.

Zdroj: napalete

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 7 718,11 Kč
Vybráno 22.05%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 052 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.