babiszlo
19.11.2018
Kategorie: Politika

Tahle aféra Babiše rozhodně nezničí

Sdílejte článek:

MIKE

Když kauza kolem Babiše mladšího začala, mnoho médií jásalo, že tohle je bomba, Bureš konečně skončil atd. Teď to vypadá, že to ustojí stejně jako obrovské množství kauz předtím. Proč?

Babiš je specifický typ lídra, kterého volí určitý typ voličů a na toho tento typ skandálů vůbec nepůsobí. Jak to vidí typický volič Babiše?

Babiš je silný a schopný vůdce, který to prostě zařídí, dá zemi do pořádku a zabezpečí prosperitu. Proti němu vystupují zavedené kmotrovské strany s lidmi jako je Kalousek, které se budou snažit jeho činnost narušovat. A budou hledat jakoukoli záminku, aby ho mohly sesadit.

Typický Babišův volič je důchodce, nebo člověk z nižší příjmové skupiny, ekonomicky spíše doleva, sociálně spíše konzervativní. Tenhle typ člověka nemá rád městské intelektuály, politickou korektnost, EU příliš nedůvěřuje, stejně se dívá skepticky na různé moderní věci, které k nám proudí ze Západu, jako gender, multikulturalismus a podobně.

A kdo jsou ti, co vytahují Babišovy kauzy a nejvíc proti němu protestují? Intelektuálové z měst, fanatičtí příznivci EU, levicoví liberálové. Samozřejmě existuje i spousta jiných lidí (euroskepticích, sociálně konzervativních atd…), co nesnáší Babiše, ale vlajku odporu proti němu nesou a nejvíc výrazné jsou právě výše zmíněné levicově-progresivní skupiny — kulturní fronta, eurohujeři, neomarxisté, Kalousek atd… A právě tyhle lidi typický Babišův volič naprosto nesnáší — působí na něj jako repelent. Proto si Babiš může krást kolik chce, dokud budou tihle lidé jeho hlavní nepřátelé, projde mu téměř vše.

Zajímavou paralelu můžeme vidět na Slovensku. Babišovi podobní vůdcové byli Vladimír Mečiar a Róbert Fico. Mečiarova vláda měla za sebou v roce 1998 spoustu extrémně nechutných skandálů a rozkrádaček a zapůsobilo to na jeho voliče? Skoro vůbec. Volby v roce 1998 vyhrálo Mečiarovo HZDS se ziskem 27 %! Slovensko se zbavilo Mečiarismu tak, že se proti němu spojily všechny opoziční strany a vytvořily nesourodou koalici — pravice, levice a maďarská strana. A co nakonec zničilo Mečiarovo HZDS? Vznikla nová strana SMER na čele s novým Mečiarem — Róbertem Ficem a ta mu prostě ukradla voliče. HZDS tak zaniklo, ale ne kvůli korupci a jiným skandálům.

SMER Roberta Fica už vládne na Slovensku od roku 2006, tj. 12 let (jenom 2 roky přestávka — vláda Radičové). Za tu dobu byl na Slovensku ohromný počet korupčních skandálů, zneužívání pravomocí a podobně. Ale dopad na preference Ficovy strany byl minimální. Jeho voličům to prostě nevadí. Fico vytváří dojem silného vlasteneckého vůdce a dokud ekonomika Slovenska celkem prosperuje, tak ho korupce nezastavila. Až teď po neuvěřitelných 12 letech u moci preference SMERU trochu klesají. Ale je to dáno hlavně přirozenou únavou materiálu, která po tak dlouhé době postihne asi každou stranu.

Chci tak říct, že si můžeme protestovat proti Babišovi kolik chceme a odhalovat další a další skandály, s jeho voliči to nepohne. Co by ho mohlo zastavit? Podle mě dvě věci.

  1. Ekonomická krize
  2. Kdyby na scénu vstoupil jiný politik Babišovského typu

Ekonomická krize

Jak jsem psal, Babiš v sobě vyvolává dojem silného a schopného politika, co to prostě zařídí. Vstoupil do vlády v roce 2013 a právě tehdy skončila recese a začal silný hospodářský růst. Ne díky Babišovi, ale navzdory Babišovi. Ten ho akorát brzdil nesmysly, jako je EET, kontrolní hlášení a další byrokratické překážky. Každopádně Česku se daří a Babišův volič si myslí, že to je jeho zásluha. Pokud by přišla ekonomická krize, lidé by začali přicházet o práci a začaly by se škrtat výdaje státu, aura schopného a moudrého vůdce by se rychle rozplynula. A to by zapůsobilo na jeho voliče mnohem silněji, než korupční kauzy. Nezapomeňme, oni ho volili proto, že v nich Babiš vyvolal dojem, že prostě zařídí prosperitu a bude líp. Zatím mu šťastnou shodou náhod vychází udržovat tuhle iluzi.

Nový vůdce

Pokud by se na scéně objevil nový populistický vůdce, který by se svým stylem podobal Babišovi, mohl by mu sebrat voliče. Stejně jako to udělal Fico Mečiarovi. Mnozí se zhrozí, že tak spadneme z louže pod okap. Ale není to tak beznadějné. Nový vůdce nemusí být stejně neschopný a zkorumpovaný jako Babiš, jde o to, aby působil na voliče podobným způsobem jako on. Může se třeba jednat i o celkem schopného a rozumného politika.

Jinými slovy, aby bylo líp, nejdřív asi bude muset být podstatně hůř.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.