bureaucracy
18.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Systém kontrolního hlášení nefunguje

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ GOLÁŇ 18|03|2016

Systém kontrolního hlášení nefunguje a mnohonásobně více zatěžuje poplatníky, než bylo proklamováno Generálním finančním ředitelstvím! Předkládáme konkrétní důkazy!

Ve sdělovacích prostředcích a v letácích byla veřejnost ujišťována, že principy kontrolního hlášení směřují pouze proti daňovým únikům, že kontrolní hlášení nezvýší zátěž podnikatelů, a že vše je hlavně založeno na automatickém zpracování. Po podání prvního kontrolního hlášení se v územní působnosti Finančního úřadu pro Zlínský kraj začaly množit případy, kdy na základě chyb z kontrolního hlášení začaly pracovnice obtěžovat poplatníky telefonáty, kdy vyžadují po poplatnících i po naší společnosti evidenci přijatých a uskutečněných plnění dle § 100 ZDPH, naskenování konkrétních dokladů, u kterých se objevily nesrovnalosti a další důkazní prostředky, kterými lze prokázat, že je kontrolní hlášení vyplněno správně.

Dokonce došlo i k takovému excesu ze strany kontrolního oddělení FÚ pro Zlínský kraj, že na základě těchto nesrovnalostí byla vydána zcela nezákonná výzva, kterou bylo zahájeno ve smyslu ust. § 89 daňového řádu řízení ve věci postupu k odstranění pochybností, ve kterém požaduje tento úřad příslušné doklady, evidenci pro účely DPH dle § 100 a další důkazní prostředky, přitom správně měla být vydána výzva pouze pro kontrolní hlášení ve smyslu ust. § 101g odst. 2 ZDPH.

FÚ na základě podaného kontrolního hlášení tak zpochybňuje samotné přiznání k DPH namísto toho, aby zpochybňoval kontrolního hlášení, přitom dle ZDPH § 101g odst. 2 má vydat FÚ výzvu, na kterou je možno reagovat pouze dvojím způsobem, tzv. zrychlenou odpovědí, která nikoho nezatíží, a to buď potvrzením původního KH nebo podáním následného KH. To je jediný možný zákonný postup, neboť nesoulad vznikl v kontrolním hlášení, nikoliv v daňovém přiznání. Takový postup finanční správy velmi závažným způsobem zatíží všechny daňového subjekty, které se dostávají do této situace bez vlastního zavinění.

Školili jsme několikrát veřejnost, abychom ji připravili na kontrolní hlášení, zejména jsme vysvětlovali princip KH, systém vyplnění a podání a rovněž i způsoby rychlé reakce na výzvu dle § 101g odst. 2 ZDPH. Naši klienti, případně i širší veřejnost jsme na všechny eventuality řádně připravili. Jak je vidno, byla naše snaha zbytečná, neboť Finanční úřad nepostupuje podle zákona. Generální finanční ředitelství na své horké telefonní lince se tváří, že o tom neví, akorát jedna pracovnice FÚ nám po telefonu sdělila, že to prostě nefunguje, takže nás musí otravovat. Jak by se asi tvářila finanční správa, která na nás nastražila množství pokut v řádech desetitisíců, kdybychom jí sdělili, že nám kontrolní hlášení nefunguje, protože jsme se na něj nedokázali připravit? Zcela jistě by je to nezajímalo.

Finanční správa tak vědomě veřejnost mystifikovala tím, že kontrolní hlášení nikoho nezatíží, nerespektuje zákon a nevydává výzvy dle § 101g odst. 2, ale rovnou zahajuje postup k odstranění pochybností, což je postup zdlouhavý, navíc zabraňující rychlému vrácení nadměrného odpočtu a rovněž i nová cesta pro Finanční úřady k dalšímu dlouhodobému nezákonnému zadržování odpočtů DPH.

Pro zajímavost: nám bylo sděleno, že máme chybně zapsané číslo faktury, neboť tam jednou máme a podruhé nemáme lomítko. Ale sama Finanční správa zveřejnila, že v čísle dokladu budou znaky jako je lomítko, pomlčka a další speciální znaky ignorovány, takže je jedno, zda je tam napíšete či ne.

Citujeme přímo ze stránek Finanční správy:

II. Evidenční číslo daňového dokladu

„Evidenční číslo daňového dokladu je pro potřeby kontrolního hlášení nutno zachytit co nejpřesněji tak, jak je uvedeno na daňovém dokladu. Minimálně však musí být zachovány alfanumerické znaky ve správném pořadí shodně, jak jsou uvedeny na daňovém dokladu. Vámi uváděné číslo daňového dokladu by mělo být tedy v kontrolním hlášení vyplněno buď v plném formátu tj. FV-256/16j anebo s vynecháním speciálních znaků, ale ve správném pořadí tj. FV25616j.“

ZDROJ: Tomáš Goláň

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
21 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.